Alternatywne Arduino-IDE czyli Arduino-CLI

Problemy związane z programowanie AVR w Arduino.
Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Alternatywne Arduino-IDE czyli Arduino-CLI

Postautor: j23 » piątek 21 paź 2022, 08:37

Jak zwykle przypadkowo, próbując rozwiązać inny problem niejako przy okazji rozwiązałem inny - a konkretnie sprawę z OCIĘŻAŁYM, graficznym, MYSZKOuzależnionym Arduino-IDE (chodzi o dobrze znaną wersję graficzną tegoż środowiska programowania). Zawsze zastanawiało mnie, czy istnieje jakaś alternatywa (jak to w wielu przypadkach zwykle ma miejsce) dla Arduino-IDE z typowym interface'em graficznym - ALE TAKA przeznaczona do używania w tzw.konsoli, czy tam linii poleceń jak kto woli (czarny ekran, najlepiej CRT ;) :lol: :lol: ...do tego.. mrygający kursor wiersza poleceń i klawiatura ONLY :roll: ). Wówczas (nie pamiętam jak dawno temu, ale załóżmy że rok temu) nie znalazłem NICZEGO poza takimi jakby alternatywami dla środowiska Arduino-IDE w ogóle (np.platformio, etc.), natomiast KONKRETNIE żeby było sobie WTEDY Arduino-IDE do pracy w trybie konsoli to to to już nie...
Tymczasem teraz (szukając teraz sposobu podłączenia MCU przez updi via s'hackowany jtag) patrzę sobie, a tu jest taka ciekawostka jak arduino-mk (tzn.to wyrzuciło mi info z repo z mojego Raspbiana), a po nitce do kłębka i widzę, że w końcu ludzie poszli po rozum do głowy i skonstruowali WRESZCIE Arduino-IDE w wersji do pracy w konsoli (np.w konsoli Raspbiana, gdzie jak wiadomo Malinka nie ma takiej mocy przerobowej co jej silniejsi w inne procesory bracia PC'ety, laptopy, etc.).
Co by dużo nie przynudzać podaję linki gdzie wszystko pisze co i jak. Na koniec nadmienię tylko, że (tak czuję) arduino może stać się całkiem nieźle popularne, a sama praca w Arduino-CLI (jak dla mnie osobiście) no po prostu miodzio... :)
1. Oficjalna strona projektu Arduino-CLI
2. Tutaj bardzo ładnie wytłumaczone co i jak dla używających Raspberry Pi
3. ..i na koniec krótki (niecałe 15 minut) filmik instruktarzowy o Arduino-CLI (po angielsku):
https://www.youtube.com/watch?v=cVod8k713_8

Pozdrawiam! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Alternatywne Arduino-IDE czyli Arduino-CLI

Postautor: SuperGość » piątek 21 paź 2022, 09:55

Arduino myślę że jest od wielu lat popularne, ja to raczej myślałem że powoli popularność zmaleje biorąc pod uwagę rozwój platform z bardziej zaawansowanymi mikrokontrolerami.
A nawiązując do tematu to ja osobiście nie jestem zwolennikiem pracy w konsoli dla tego typu platformy jaką jest arduino, wogóle jak dla mnie to środowisko ma mi ułatwiać prace, a nie zmuszać do pamiętania różnych komend, ustawień itp., a szczególnie jak używam tego hobbystycznie.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Alternatywne Arduino-IDE czyli Arduino-CLI

Postautor: j23 » piątek 21 paź 2022, 15:23

wojtek pisze:Arduino myślę że jest od wielu lat popularne (...)
Kolego Wojtku, arduino_IDE != arduino_CLI innymi słowy, co do pierwszego wszystko się zgadza (od wielu lat popularne), to drugie (wersja konsolowa środowiska arduino) to tak od 2, góra 3 lat (3 lata to chyba dla bardziej wtajemniczonych), ale nie w tym rzecz ile sama idea arduino istnieje i czy ma sens czy nie, tylko z mojej strony taka raczej informacja odnośnie wersji NIE-graficznej (konsolowej) tegoż środowiska, czego wcześniej (tzn.około dwa lata wcześniej) nie było. Ot taka ciekawostka i tyle. ;)
wojtek pisze:(...) A nawiązując do tematu to ja osobiście nie jestem zwolennikiem pracy w konsoli dla tego typu platformy jaką jest arduino, wogóle jak dla mnie to środowisko ma mi ułatwiać prace, a nie zmuszać do pamiętania różnych komend, ustawień itp., a szczególnie jak używam tego hobbystycznie.
No i ok, przecież ja w Twoje (czy kogokolwiek) upodobania co do organizacji pracy na komputerze nie wnikam. Co się zaś tyczy pamiętania/niepamiętania komend to w moim prywatnym odczuciu to jak z tabliczką mnożenia, też nie trzeba pamiętać gdy pod ręką ma się kalkulator czy inną pomoc techniczną. ;) Ja osobiście nigdy nie starałem się zapamiętać tych wszystkich komend konsoli takiej czy innej, bo zawsze gdy nie wiedziałem posiłkowałem się albo manualem (help'em czy inną podręczną dokumentacją), albo klika się w klawisz tabulatury który uzupełnia polecenie/ścieżkę (lub wyświetla możliwości w przypadku większej ilości opcji).
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Programowanie AVR w Arduino”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość