Strona 1 z 1

[każdy język]Doxygen - wprowadzenie

: niedziela 02 kwie 2017, 22:49
autor: dambo
Doxygen – do czego on służy – jest to program, który na odstawie naszego kodu źródłowego wygeneruje nam dokumentację biblioteki/projektu. Oczywiście nie jest tak, że zrobi to z niczego – komentarze musimy pisać w specjalny sposób/korzystając ze specjalnej składni. Informacje na ten temat można znaleźć np. tu: https://www.stack.nl/~dimitri/doxygen/m ... locks.html

Wygenerowana dokumentacja może być w formie dokumentu HTML, lub LATEXA. HTML jest o tyle fajny, ze można to sobie wrzucić na stonkę (lub na gita – to też przedstawię) i będzie dostępna online. Tutaj moja pierwsza taka dokumentacja (obecnie w wersji beta :p ) https://dambo1993.github.io/universal_l ... index.html
Więc każdy może wejść i zobaczyć, czy taka forma dokumentacji mu odpowiada.

Generalnie doxygena trzeba pobrać i wygenerowanie takiej dokumentacji zajmuje trochę klikania… lub jak ktoś jest leniwy – można wgrać plugin do środowisk opartych na Eclipse i mieć to mega ładnie wbudowane. Ten plugin nosi nazwę Eclox – pobieramy go z Eclipse marketu:
1.png

Wgrywamy i po restarcie mamy dodatkowa ikonka:
2.png

Do projektu mozme teraz dodać plik typu Doxygen:
3.png

Klikamy na niego dwukrotnie i zmieniamy ustawienia na takie jakie potrzebujemy (ja zastosowałem jak na screenie):
4.png

Teraz za pomocą nowej ikonki wygenerujmy pliki, pojawią się w scieżce wskazanej w pliku ustawień. Dla htmla otrzymamy folder „html” z plikami w środku, możemy go podejrzeć w przeglądarce/Eclipsie.
Fajną opcją jest, ze Eclipse moz nam tworzyć szablony komentarzy doxygena. Tzn ustawiamy kursor nad funkcję wpisujemy „/**” i wciskamy enter. Utworzy się nagłówek z nazwami zmiennych pobranymi z funkcji niżej, my tylko uzupełniamy co one robią. Niestety domyślnie jest to wyłączone, aby uruchomić robimy tak:
6.png

Ostatnia kwestia – jak to wrzucić na gita. W internecie jest wieeele poradników na ten temat, przerobiłem 3 i nie działało. Każdy kombinuje z gałęziami w projekcie i innymi cudami. Widocznie od niedawna jest prostsza opcja. W głównym katalogu repozytorium musimy mieć katalog „docs”, a w nim pliki wygenerowane z Doxygena (wersja html). Teraz przechodzimy do ustawień gita na stronce i zaznaczamy jak na screenie:
5.png

Na górze pojawi się wtedy nasz adres – musimy do niego dopisać index.html i tam znajduje się dokumentacja. Mega proste :)
Jakieś błędy w opisie/sugestie itp? śmiało pisać!

Re: [każdy język]Doxygen - wprowadzenie

: niedziela 02 kwie 2017, 22:55
autor: Antystatyczny
A ja jeszcze podpowiem, że można również generować pdfy. W przypadku korzystania z sytemu windows należy zainstalować MikTex.

Re: [każdy język]Doxygen - wprowadzenie

: niedziela 02 kwie 2017, 22:59
autor: dambo
No tak - mamy kod LATEXa więc pdfy oczywiście też możliwe. Co kto potrzebuje :)

Re: [każdy język]Doxygen - wprowadzenie

: poniedziałek 03 kwie 2017, 00:19
autor: mokrowski
Po doinstalowaniu graphviz http://www.graphviz.org/ , generuje także diagramy klas dla struktur także.
Na samym dole odnośnik "Click here" https://www.stack.nl/~dimitri/doxygen/m ... grams.html

Tu "przeglądówka" jak to zrobić "na surowo" https://masterravi.wordpress.com/2011/1 ... ncy-graph/

Re: [każdy język]Doxygen - wprowadzenie

: poniedziałek 03 kwie 2017, 10:21
autor: inż.wielki
Czyli jednak się udało. Polecam bardzo tworzenie diagramów. Może w samym C to nie jest aż tak przydatne, ale w C++ jak najbardziej. Do tego można również stworzyć diagram includów, czyli od razu będzie wiadomo, który plik należy załączyć i co od razu z nim dostajemy w "pakiecie" :) Fajny tutek i dobrze że oprócz samego programowania uczysz się też pisania dokumentacji i korzystania z systemów kontroli wersji.

Pozdrawiam