Programista systemów wbudowanych umiejętności|cechy?

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
StaryAnoda_NEW
User
User
Posty: 103
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 16:48

Programista systemów wbudowanych umiejętności|cechy?

Postautor: StaryAnoda_NEW » środa 05 wrz 2018, 19:27

Hej

Z tego co wiem jest tutaj kilka osób które zajmują się systemami wbudowanymi zawodowo, nie tylko hobbystycznie.

Pytanie jest kierowane do wszystkich w jaki sposób zacząć pracować jako programista systemów wbudowanych?
Jakie są wymagania jeżeli chodzi o wykonywanie takiego zawodu. Chodzi mi o takie ogólne wiem, że dokładnie należy szukać na ogłoszeniach publikowanych w Internecie.

Jakie umiejętności oraz cechy powinna posiadać osoba ubiegająca się o stanowisko programisty systemów wbudowanych?
Wiem, że powinien być elastyczny, to znaczy nie nastawiać się na jedną rodzinę mikrokontrolerów.
Czego zazwyczaj brakuję młodym programistom systemów wbudowanych?
Jakie są wymagania minimalne? Jak pokazać się od pozytywnej strony, na przykład na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nurtuje mnie pytanie w jaki sposób radzicie sobie na przykład z presją czasu, dla mnie ten aspekt pracy byłby dość stresujący.

Każda odpowiedź jest mile widziana.

Pozdrawiam
StaryAnoda_NEW

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Programista systemów wbudowanych umiejętności|cechy?

Postautor: ZbeeGin » środa 05 wrz 2018, 21:12

StaryAnoda_NEW pisze:Jakie umiejętności oraz cechy powinna posiadać osoba ubiegająca się o stanowisko programisty systemów wbudowanych?

Zawsze najważniejsza jest jedna cecha: Umiejętność pracy pod presją.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Programista systemów wbudowanych umiejętności|cechy?

Postautor: inż.wielki » środa 05 wrz 2018, 21:34

Moje początki były dosyć proste:

Rozmowa kwalifikacyjna.
Na rozmowę przyszedłem totalnie zielony, jedyne co umiałem to w jakimś małym stopniu C oraz znałem AVR'y. Jednak to co zaważyło na tym że zostałem wybrany były projekty. Przyniosłem ze sobą laptopa i pokazałem swoje kody, schematy itd. Z perspektywy czasu widzę jak bardzo się myliłem myśląc że coś umiem :lol: . Na rozmowę, która jest efektem mojej nowej pracy też przyniosłem coś swojego, tym razem to był zegarek-pogodynka. To zawsze jest dobry sposób na pokazanie że coś się jednak umie. Papier przyjmie wszystko, ale trzeba też to potem obronić.

Praca.
Swoją ścieżkę kariery rozpocząłem jako programista ARM. W sumie do końca mojej pracy w pierwszej firmie(3 lata) miałem jakąś tam styczność z tymi prockami. Fartem dostałem na prawdę dobrego szefa. Był dobrym nauczycielem i tyle co ja się od niego nauczyłem w te 3 lata to ani w domu ani na studiach bym nie ogarnął. Na pewno nie należy mówić że się czegoś nie umie. Wszystko da się ogarnąć z pomocą internetu, wujek google, forum, znajomi, każda rzecz ma jakiś punkt zaczepienie który trzeba znaleźć. Cechą, która jest podstawowym wymogiem, to cierpliwość. Tyle ile ja spędziłem "dupogodzin" nad rozwiązywaniem pewnych zagadnień to głowa mała. Kiedyś pracowałem nad projektem, który zakładał wykorzystanie 2 konkretnych układów firmy ST. Po MIESIĄCU prac, odkryłem dlaczego nie mogę się porozumieć z procesorem, a zrobiłem to przez przypadek, wychodząc na papierosa :lol:

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Programista systemów wbudowanych umiejętności|cechy?

Postautor: GrumpyRez » czwartek 06 wrz 2018, 08:14

inż.wielki pisze:......a zrobiłem to przez przypadek, wychodząc na papierosa :lol:



A mówią że palenie szkodzi :lol:


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości