Komputer

Projekty użytkowników forum zarówno sprzętowe, jak i związane z programowaniem w dowolnym języku.
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Komputer

Postautor: gaweł » wtorek 16 paź 2018, 22:51

Obudówka do komputra

komp_ilu01.jpg


Jakiś czas nie było mnie na forum, cóż... byłem trochę zajęty.
Z dotychczasowych komentarzy do niektórych wypowiedzi
mogę wnioskować, że moje „komiksy” mają jakieś znaczenie dla innych,
toteż na początek proszę o wybaczenie forumowiczów, że nie pisałem :) .
Staram się nadrobić zaległości, więc...


Jedna taka zaprzyjaźniona dusza zwróciła się do mnie o pomoc w budowie komputera. Facet zakupił sobie gdzieś na wyprzedaży za śmieszne pieniądze taki oto komputr.

komp_ilu02.jpg
komp_ilu03.jpg

To ma wymiary 10cm x 7 cm i wysokość ok. 5 cm, no po prostu miniaturka a jest to całkiem normalny pecet (z wentylatorem). Co prawda procek nie należy do moich ulubionych (bo to AMD a nie INTEL), ale cóż, rasistą nie jestem. Z drugiej strony to nie mój problem (znaczy nie mój komputr), mogę jedynie przekonywać do obiektywnych racji (choć obiektywne racje są jedynie czyimś punktem widzenia). Tak pomyślałem sobie, że z dawnych czasów wala mi się gdzieś piękna plastykowa obudówka (z BOPLA), więc może warto wspierać innych. Dostałem ją kiedyś jako próbki różnych obudówek, nie znalazła do tej pory zastosowania, przeleżała kilkanaście lat bez przeznaczenia, więc może nadeszło jej 5 minut.

komp_ilu04.jpg
komp_ilu05.jpg

Ma takie ładne niebieskie narożniki maskujące zatrzaski. Można by było zamocować detale bezpośrednio do obudówki, ale wtedy by wystawały na zewnątrz nakrętki. Szkoda by było psuć ładną obudówkę, więc postanowiłem, że zrobię drugie dno (swoją drogą, drugie dno... ciekawe sformułowanie).
Drugie dno należy wykonać z blachy i wykorzystać widoczne na fotkach „uchwyty” na wkręty. Wytypowałem kilka mocunków do przykręcenia drugiego dna. Z blachy został wycięty następujący kształt,

komp_ilu06.jpg

który ma się integrować z obudówką w następujący sposób.

komp_ilu07.jpg

Jest problem, jak „trafić” z otworami. Użyć cyrkla? Może okazać się mało precyzyjne. Stanęło na „wzorcach”. Z czegoś przezroczystego wyciąłem identyczny kształt.

komp_ilu08.jpg

Za pomocą flamastra zaznaczyłem punkty (ponieważ detal jest niesymetryczny, podpisałem; ten odwieczny problem: lewy ↔ prawy, góra ↔ dół, normalny ↔ lustrzany).

komp_ilu09.jpg

Powstał wzór do „naśladowania”, który pozwolił na wykonanie wystarczająco precyzyjnie otworów.

komp_ilu10.jpg

Traktując radiator jako wzornik powstały kolejne otwory do umocowania elektroniki komputra.

komp_ilu11.jpg

Po złożeniu w całość wygląda to następująco.

komp_ilu12.jpg
komp_ilu13.jpg
komp_ilu14.jpg

Teraz nadeszła kolej na podobny mocunek do dysku. Istotne jest, by nie była to ta sama blacha co do płyty głównej, bo wymiana dysku oznacza totalny demontaż. Pozostało kilka mocunków do wykorzystania. Na zasadzie identycznej technologii powstał mocunek do dysku.

komp_ilu15.jpg
komp_ilu16.jpg
komp_ilu17.jpg
komp_ilu18.jpg
komp_ilu19.jpg

I finalnie.

komp_ilu20.jpg

Teraz trzeba dorobić ściankę przednią i tylną. Rysunki detali: panel przedni zawiera dwa LED'y (HDD LED i POWER LED), dwa przyciski (MAINS oraz RESET) i podwójne gniazdo USB.

komp_ilu21.png

Panel tylny zawiera to co eksportuje płyta główna (RJ'tka do sieci, podwójne gniazdo USB i wyjście video). Dodatkowo dwa złącza DB9 na COM1 i COM2 (prawdziwe, nie oszukiwane) i audio (IN i OUT).

komp_ilu22.png

Rysunki zaniosłem na waterjet. Jutro będą detale.

Kurde, jak wróciłem do domu, to zdałem sobie sprawę, że nie zrobiłem otworu na zasilanie. Czeka mnie potyczka z pilnikiem iglakiem. Cóż, swoje błędy trzeba naprawiać...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Komputer

Postautor: gaweł » czwartek 18 paź 2018, 22:08

Odebrałem detale. Jak zwykle wszystko należało „uszlachetnić” pilnikiem iglakiem, bo jakość była... jaka była. Panel przedni:

komp2_ilu_01.jpg

i panel tylny:

komp2_ilu_02.jpg

Wstępnie przymierzyłem, jest dobrze. Przymierzyłem kabelki, jak by to wyglądało. Jest prawie dobrze. Prawie... ach te szczegóły. Okazało się, że firmowy kabelek zasilania dysku (z zestawu komputra) jest za krótki, nie sięga. Potrzebna jest korekta, no cóż, trzeba wszystko sprawdzać zanim zacznie się działać, bo wpływa to znacząco na rzeczywistość. Jakże często własne chciejstwo i wyobrażenia odbiegają od rzeczywistości. Chciałem jakoś... muszę zrobić inaczej. Jedynym wyjściem jest obrócenie dysku, co implikuje nowe otwory mocujące. Wyszło, że blaszka ma 4 dziury gratis.
Po korekcie jest tak.

komp2_ilu_03.jpg

Zabieram się za panele z alu. Na początek panel przedni. Przewidziane są dwa przyciski na MAINS i RESET oraz dwa LED'y. O ile LED'y to drobny pikuś, bo zostaną zamocowane z użyciem odpowiedniego klipsa, to w przypadku przycisków świat nie wygląda już tak różowo. W szufladzie nie znalazłem odpowiedniego buttona mocowanego w panelu (to znaczy znalazłem, ale jej logika była pokrętna, styki są „normalnie zwarte” a potrzebne są „normalnie otwarte”). To co miałem wymaga maleńkiej PCB. No to wykonałem takową.

komp2_ilu_04.jpg

Ścieżki na PCB zostały wydziergane kozikiem. Cudne może nie są, ale są a to jest najważniejsze.

komp2_ilu_05.jpg

Wykorzystując panel jako element ustalający położenie (bo otwory pod przyciski mają nadwymiar) należy je wlutować. Ponieważ występuje przycisk RESET, to dodałem opcję deatywacji tego przycisku, czyli zostanie w szereg włączony jumperek (stąd te małe pole lutownicze).

komp2_ilu_06.jpg

Do jego zamocowania niezbędne są dwa otwory,

komp2_ilu_07.jpg
komp2_ilu_08.jpg

do których użyte są śrubki z łbem stożkowym. Istotne jest by nie wystawały nad powierzchnię panelu.
W ściance tylnej został wykonany brakujący otwór na złączkę zasilająca. No cóż... zasilanie w energię rzecz ważna... nawet można stwierdzić, że najważniejsza. W identycznej technologii zostaje osadzone złącze zasilające.
Mocowanie małej PCB.

komp2_ilu_09.jpg
komp2_ilu_10.jpg

Samo PCB.

komp2_ilu_11.jpg

Ubytki (po wstawionych śrubkach mocujących małe PCB) należy wypełnić. Używam

komp2_ilu_12.jpg

Masa w pełni twardnieje po 24 godz, a musi być twarda, bo naddatek należy szlifnąć. Czekamy do następnego dnia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Komputer

Postautor: gaweł » piątek 26 paź 2018, 03:36

Po utwardzeniu wypełnień dziur na łby śrub mocujących, nadmiar należy usunąć. Może być papier ścierny lub jakaś szlifierka. Oczekiwany stan jest taki, że pod palcem nie powinno się wyczuwać ubytków.

komp3_ilu_01.jpg
komp3_ilu_02.jpg

Teraz można nakleić przygotowane wcześniej nalepki.

komp3_ilu_03.jpg

Do właściwego spozycjonowania nalepek na panelu przydatna jest szyba z podświetleniem od spodu.

komp3_ilu_04.jpg

Nalepki są druknięte na laserówce na papierze samoprzylepnym. Nie należy oczekiwać, że będzie „wieczna” i nawet woda może zrobić jej krzywdę (o bardziej agresywnych rozpuszczalnikach już nie wspomnę). By nie dać sobie zrobić kuku, należy zadbać o właściwe zabezpieczenia. Panel zostaje „zalaminowany”. Do tego celu użyłem „samoprzylepnych przezroczystych kartek" (te są jak raz do drukarek atramentowych).

komp3_ilu_05.jpg

Po naklejeniu zabezpieczenia (nić już nie powinno zaszkodzić), otwory zostają nacięte w kopertę i zawinięte na drugą stronę. Rzecz jasna nie ma obowiązku by się trwale trzymały (za mała powierzchnia klejąca), ale można spróbować ją przekonać by nie tworzyła głupot i zachowywała się jak należy. Niewielki pasek samolepnego papieru naklejony po drugiej stronie na „uparty trójkącik” znacząco zwiększa siłę trzymania.
Po umocowaniu do obu paneli wszystkich zabawek

komp3_ilu_06.jpg
komp3_ilu_07.jpg
komp3_ilu_08.jpg

komp3_ilu_09.jpg
komp3_ilu_10.jpg

Troszkę lutowania (przyciski i LED'y na przednim panelu) i komputr jest gotowy.

komp3_ilu_11.jpg
komp3_ilu_12.jpg


Można by rzec, że kompy poszły w las... Nie, coś pokręciłem, to przecież ogary poszły w las. W sumie komp jest do serwisu maszyn leśnych, więc coś w tym jest: kompy poszły w las.
Swoją drogą w takiej „obrabiarce” co to ścina drzewo, obcina gałęzie, potnie na kawałki i jeszcze poukłada, to kompów jest … całe stado. Ciekawe czy taka maszyna potrafi jeszcze wiązać krawaty.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Komputer

Postautor: SuperGość » piątek 26 paź 2018, 05:45

Opis jest genialny, nic tylko brać się za naśladownictwo i czerpać z tego przykładu :)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Komputer

Postautor: gaweł » sobota 27 paź 2018, 03:04

wojtek pisze:Opis jest genialny, nic tylko brać się za naśladownictwo i czerpać z tego przykładu :)

Zastrzeżeń patentowych nie ma, można dowolnie powielać koncepcje ... :lol:
Właśnie "z nieba spadł" mi kolejny komputr :D (tym razem to PCM-9362).
komp4_ilu_01.jpg
komp4_ilu_02.jpg
Od jakiegoś czasu inny komp
komp4_ilu_03.jpg
czeka na swoje przebudzenie. Będzie na bogato... :lol: z kompami tylko ładnego pudełka nie mam. Coś trzeba będzie wymyślić innego. Jeszcze nie wiem jak, ale znajdę drogę do celu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „DIY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości