[REC] "Izolowany" moduł przekaźnikowy do Arduino.

Projekty użytkowników forum zarówno sprzętowe, jak i związane z programowaniem w dowolnym języku.
Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

[REC] "Izolowany" moduł przekaźnikowy do Arduino.

Postautor: ZbeeGin » środa 01 sty 2020, 19:29

Witam w Klubie REC - Reverse Engineering Club. Pod tym szyldem chciałbym zaproponować prowadzenie przez Nas cyklu tematów, w których głównym wątkiem będzie rozpracowywanie pojawiających się w masowej sprzedaży urządzeń/modułów - zwłaszcza z wschodnich portali aukcyjnych - do których próżno by szukać schematów.

W tym odcinku rozpracuję ostatnio pojawiające się popularne moduły przekaźnikowe 1, 2, 4 i 8 kanałowe na napięcia 5V÷24V. Na poniższym zdjęciu mamy taki moduł jednokanałowy, zasilany z 5V.
moduł5v.png

Dwa złącza śrubowe to wejście/zasilanie i styk przełączny. Teoretycznie moduł ma "optoizolację" co nie do końca jest prawdą jak się okaże na schemacie. Oprócz złączek jest jeszcze ciekawa zworka, która zmienia polaryzację wejścia.

Oto odtworzony schemat takiego modułu.
schemat.png

Mamy tu dość solidny przekaźnik w obudowie "sugar cube" - podobny do krajowego RM50 z cewką 5V. Równolegle do niej podłączono diodę D2 zabezpieczającą przed przepięciami z cewki i układ wskazania aktywności przekaźnika na diodzie LED (D1+R4). Przekaźnik jest sterowany za pomocą tranzystora Q1 typu PNP w klasycznym układzie z rezystorami polaryzującymi reagującym ściągnięcie dzielnika R2/R3 do masy. Tym zajmuje się tranzystor wyjściowy transoptora IC1.
Po stronie wejściowej transoptora mamy tylko jeden rezystor R1 i "magiczną" zworkę. Cała istota przełączenia stanu aktywnego polega na połączeniu jednego z wyprowadzeń tego transoptora przez R1 do masy lub zasilania. A ponieważ transoptor jest typu AC Input - czyli ma dwie przeciwsobne diody nadawcze to taka realizacja pomysłu ze zworką działa prawidłowo. I w zasadzie to tylko do tego celu jest tu ten transoptor potrzebny.

Przy różnych napięciach zasilania modułu lekko ulegają zmianom wartości pewnych rezystorów. Np. w układach zasilanych 12V zamiast rezystorów R1, R2 = 1kΩ stosowane są rezystory 10kΩ. W układach 24V zmiany są większe i stosowane są rezystory R1, R2 = 22kΩ i R3, R4 = 10kΩ.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „DIY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości