Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Pozostałe układy mikrokontrolerów, układy peryferyjne i inne, nie mieszczące się w powyższych kategoriach.
Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: Marcin » wtorek 19 cze 2018, 19:20

Cześć wszystkim

Co polecacie z modułów komunikacyjnych WiFi pracujących na 2.4GHz ? Poza oczywiście ESP8266 bo tego chyba wszyscy znają , mają i kochają.

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: phill2k » wtorek 19 cze 2018, 20:54

Jego młodszego brata - ESP32.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: dambo » środa 20 cze 2018, 00:37

High-Flying HF-LPT100S-10 lub jego odpowiednik - znane wifi 232 :p
A tak serio - masz jakieś szczególne wymagania co do tego modułu? Jakieś dodatkowe potrzeby, których ESP nie spełnia, czy tylko chcesz się rozeznać co jeszcze ogólnie jest dostępne? Bo jednak obecnie układy ESP dla celów hobbystycznych i nie tylko zdecydowanie wygrywają dostępnością materiałów na ich temat.
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: GrumpyRez » środa 20 cze 2018, 08:23

Do przemysłu Wizfi250 lub starsze wizfi220.
Z najtańszych to 24L01 (co prawda nie są to wifi, ale na 2.4GHz pracują)

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: Marcin » środa 20 cze 2018, 19:07

reza_sprzedaż pisze:Do przemysłu Wizfi250 lub starsze wizfi220.
Z najtańszych to 24L01 (co prawda nie są to wifi, ale na 2.4GHz pracują)

Zastosowanie bliżej profesjonalnego niż hobbystycznego. Mam kilka czujników na sporym obszarze, potrzebuję nawiązać połączenie z serwerem na PC i przesłać kilka bajtów danych. Całość pokryta zasięgiem WiFi dlatego też chcę wykorzystać już istniejącą infrastrukturę sieciową. Szukam coś bardziej profesjonalnego niż esp8266.

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: GrumpyRez » czwartek 21 cze 2018, 07:55

To j.w ja mam u jednego klienta 32szt wizfi220 na hali produkcyjnej (wszystko w nierdzewce, panele na ścianach metalowe). Nie ma dużo danych do przesyłania, ale są przesyłane równocześnie i bardzo często. Średnio co kilkanaście sekund z kilkunastu na raz.

Podobno nie nadają się do wysyłania dużych porcji danych, ale sam tego nie testowałem, u mnie leci jakieś kilkadziesiąt bajtów.

Złącze na zewnętrzną antenkę... która w sumie jest podklejona na wyświetlaczu wewnątrz urządzenia.

Jak byś chciał to mam kilka sztuk.

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: squeez » czwartek 21 cze 2018, 08:29

a tak z ciekawości to co jest takie profesjonalne, że ESP się nie łapie na to miano? to że używają tego między innymi amatorzy i hobbiści?

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: GrumpyRez » czwartek 21 cze 2018, 13:46

squeez pisze:a tak z ciekawości to co jest takie profesjonalne, że ESP się nie łapie na to miano? to że używają tego między innymi amatorzy i hobbiści?


Bardziej kwestia braku rzetelnych testów, czy certyfikatów.
Oraz cały czas w zasadzie rozwojowy firmware.

Jeżeli masz czas walczyć z firmware na ESP, bo coś tam nie działa, to są świetne rozwojowe moduły. Jeżeli potrzebujesz coś sprawdzonego, przetestowanego i na zasadzie włącz zapomnij. TO esp nie polecam mimo wszystko. ESP8266 ma sofwerowy 'stos' tcp/ip.....a znowu ESP32 jest dosyć 'młode'

I nikt nigdzie (przynajmniej ja nie zauważyłem) nie napisał, że ESP odpada bo używają tego amatorzy i hobbyści.
Dla mnie liczy się głównie bezproblemowość obsługi, a testowałem różne rozwiązania i wizfi dla mnie i moich potrzeb było najbardziej bez problemowe, stabilne. Wtedy też nie było ESP32 na rynku, możliwe że ktoś z odpowiednimi zasobami wiedzy i czasu był by wstanie przetestować np. kilkadziesiąt modułów działających przez kilka lat w warunkach przemysłowych.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: Marcin » czwartek 21 cze 2018, 22:06

Dokładnie tym samym się kieruję, to musi pracować bezawaryjnie, uruchamiam i zapominam o temacie, nie ma mowy o żadnych amatorskich, nie do końca sprawdzonych modułach, które nie gwarantują 100% pewności i stabilności działania.

Dzięki za wspomnienie o modułach wizfi. Ktoś już kiedyś mi je polecał tylko z pamięci umknęło.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: dambo » czwartek 21 cze 2018, 23:07

ale też nie demonizujcie ESPka ze względu na hobbystów/arduino itp. Są także dostępne biblioteki "lepsze" jakościowo dla C bez frameworka arduino. Wielki pokazywał chyba tutaj jak to uruchomić. Na ESPku też mega dużo komercyjnych produktów powstaje i działają bez problemu. Więc jeśli chciałbyś mieć kompromis pomiędzy jakością bibliotek do ESPka, a pewnością działania - możesz wgrać na niego kod z komendami AT i sterować nim z innego procka - tak jak w przypadku WIZFI220 - co nie zrównuje zapewne ich jakościowo, niestety miałem do czynienia tylko z ESPkami.
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: squeez » piątek 22 cze 2018, 10:22

Co prawda nie robiłem przemysłowych sterowników na ESP ale w domu automatykę tak.
Jak pilnujesz stosu (żeby nie było wycieków pamięci) to działa stabilnie w cyklu 24h.
A problemy o jakich piszę w internetach to albo to zazwyczaj niestabilność wywołana słabym zasilaniem. Moduły te lubią szarpnąć prąd przy łączeniu i jeśli zasilanie jest mało wydajne prądowo a do tego jeszcze żadnych kondensatorów blisko pinów zasilania się nie da to takie mogą być efekty i potem narzekanie że chiński szrot :)

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: GrumpyRez » piątek 22 cze 2018, 11:02

squeez pisze:Co prawda nie robiłem przemysłowych sterowników na ESP ale w domu automatykę tak.
Jak pilnujesz stosu (żeby nie było wycieków pamięci) to działa stabilnie w cyklu 24h.
A problemy o jakich piszę w internetach to albo to zazwyczaj niestabilność wywołana słabym zasilaniem. Moduły te lubią szarpnąć prąd przy łączeniu i jeśli zasilanie jest mało wydajne prądowo a do tego jeszcze żadnych kondensatorów blisko pinów zasilania się nie da to takie mogą być efekty i potem narzekanie że chiński szrot :)


Zgodzę się z tym co piszesz.
Niestety w domu to mogę sobie nawet powiesić na drucie takiego ESP. U klienta gdzie j.w uruchom zapomnij, jednak bym się nie odważył.
Mnie przekonały do modułów wizfi, dwie rzeczy, gotowy w zasadzie produkt, oraz stabilność przy działaniu 32modułów w jednym pomieszczeniu.
Dokładniej kompletny brak czasu na wdrażanie produktu jakim jest ESP, czyli biorę gotowy moduł, ustawiam komendami AT co ma moduł robić i koniec tematu ;).

Teraz nawet bogatszy o doświadczenia z ESP32 czy ESP8266, tam gdzie potrzebuje tylko stabilną komunikację i małe porcje danych. Bez żadnych dodatkowych funkcji. TO biorę wizfi... jeżeli chce machnąć jakiś zdalny czujnik, czy cały projekt na jednym procku, wtedy ESP32 jest idealnym wyborem. Ale nadal to mimo wszystko moduł wymagający dużo większych nakładów czasowych i programistycznych.

Wizfi jest zbliżony do T100 od HF, ale brak ekranowania.... słabe wsparcie producenta przy większej ilości odrzuca mnie od tych modułów.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: Marcin » piątek 22 cze 2018, 20:00

A kontynuując ten wątek, są jeszcze jakieś ciekawe i warte uwagi moduły do komunikacji po wifi ?

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: GrumpyRez » piątek 22 cze 2018, 20:39

Z tego co pamiętam były Tibbo całkiem przyzwoite, miałem to kiedyś na testach.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: Marcin » sobota 23 cze 2018, 08:25

Przeglądając ofertę jednego z większych sklepów znalazłem rozwiązania jakie oferuje MICROCHIP TECHNOLOGY, są to modułu z serii ATWINC. Całkiem tanio wychodzą. Ale w sieci niezbyt znane są.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: Marcin » sobota 25 sie 2018, 21:36

Moduł Wizfi250 gotowy do testu.

wizfi250_1.jpg
wizfi250_2.jpg
wizfi250_3.jpg


Konwerter TXS0102 mam w obudowie VSSOP a płytkę zrobiłem pod SSOP, ale ostatecznie udało się go przylutować.
Obecnie przetestowana komunikacja z PC i działa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: GrumpyRez » niedziela 26 sie 2018, 12:44

No i ładnie ci to wyszło.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: Marcin » poniedziałek 27 sie 2018, 18:31

GrumpyRez pisze:No i ładnie ci to wyszło.

No gdyby nie fakt że TXS0102 jest "na siłę" wpasowany to byłoby ok. Ale w nowej wersji poprawka już naniesiona, dodatkowo w nowej wersji zamiast switch`a (buttona) na pinie BOOT będzie zworka.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Moduły komunikacyjne WiFi 2.4GHz

Postautor: Marcin » poniedziałek 23 gru 2019, 22:06

Ktoś może miał styczność z modułami wizfi360 ? W stosunku do wizfi250 cenowo znacznie lepiej wychodzą. Wizfi250 miałem okazję już użyć i fajnie się sprawują, a co z tańszym modułem wizfi360 ?


Wróć do „Inne mikroklocki, również peryferyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość