Stacja pogody na ESP8266

Pozostałe układy mikrokontrolerów, układy peryferyjne i inne, nie mieszczące się w powyższych kategoriach.
Wladymir
Posty: 6
Rejestracja: środa 20 lip 2016, 22:10

Stacja pogody na ESP8266

Postautor: Wladymir » czwartek 21 lip 2016, 00:14

Witam.
Przymierzam się do zrobienia stacji meteo z czujnikiem temperatury, wilgotności i anemometrem.
Całość ma być oparta na ESP8266 i zasilana małą turbinką wiatrową z uwagi na dość dobre warunki wiatrowe okolicy.
Wiem, że ESP8266 posiada tryb pracy modem sleep i light sleep.
Jedynym optymalnym zastosowaniem tutaj wydaje się być tryb modem sleep z uwagi na fakt, że o ile czujniki temperatury i wilgotności można sprawdzać co kilka sekund to odczyt z anemometru musi być prowadzony przez cały czas.
Chciałbym, żeby czujnik wysyłał dane przez wifi do komputera w odstępach trzy sekundowych.
Czy ESP8266 jest w stanie wybudzać się z modułu pracy modem sleep, wysłać dane a następnie znowu wprowadzić się w stan uśpienia w takich krótkich odstępach czasu, które umożliwiałyby skorzystanie z trybu modem sleep?
Czy modem jest wstanie nawiązać ponownie połączenie w trybie modem sleep, jeżeli nastąpiło zerwanie połączenia lub punkt dostępu do którego ESP wysylał dane został na jakiś czas wyłączony?

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Stacja pogody na ESP8266

Postautor: inż.wielki » czwartek 21 lip 2016, 11:16

Pierwsze pytanie, czy moduł ma działać tylko jak moduł do transferu danych, czy też ma być hostem aplikacji?

1. Jest to możliwe, zależnie od wykorzystania, albo manipulując pinami, albo pisząc taki kod, który będzie realizował funkcję sleep czy coś takiego.
2. To musisz samemu sprawdzić, ale wydaje mi się że w trybie sleep on się odcina od sieci. Nie jestem jednak pewien, rzuć okiem w dokumentacje :)

Pozdrawiam

Wladymir
Posty: 6
Rejestracja: środa 20 lip 2016, 22:10

Re: Stacja pogody na ESP8266

Postautor: Wladymir » czwartek 21 lip 2016, 13:42

Moduł ma działać wyłącznie w trybie STA i ma wyłącznie transmitować dane do laptopa ew do raspberry pi.
Z tego co mi wiadomo w trybie AP czyli hosting nie jest możliwe użycie opcji uśpienia.
W nocie dokumentacyjnej jest napisane, że w trybie modem sleep połączenie teoretycznie nie jest zerwane, natomiast w trybie light sleep zegar systemowy zostaje wyłączony a CPU zostaje wstrzymane.
Pytanie tylko ile trwa nawiązanie połączenia i co zrobić jeżeli AP baza zostanie wyłączony np. z powodu przerwy w dostawie prądu czy jakiejkolwiek innej przyczyny.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Stacja pogody na ESP8266

Postautor: inż.wielki » czwartek 21 lip 2016, 14:47

Połączenie do sieci trwa pare s. Wydaje mi się że nawet jeżeli by to trwało te 3s, to przy wysyłaniu danych co 3minuty czy nawet więcej, esp może spokojnie tyle poświęcić. Na pewno się nie spoci.

Planujesz jakiś osobny mikrokontroler wykorzystać przy tym projekcie?

Wladymir
Posty: 6
Rejestracja: środa 20 lip 2016, 22:10

Re: Stacja pogody na ESP8266

Postautor: Wladymir » czwartek 21 lip 2016, 14:54

Zastanawiam się, ponieważ procesor w ESP pobiera dość znaczne ilości prądu i niestety nie da sie go wprowadzić w stan uśpienia, ponieważ czujnik prędkości wiatru wymaga stałego monitoringu, czyli zliczania impulsów z czujnika halla.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Stacja pogody na ESP8266

Postautor: inż.wielki » czwartek 21 lip 2016, 22:27

W pracy mam platformę z stm32f205 i ESP12, kiedy moduł wykonuje operacje (wysyła dane, dużo danych, ma do przesłania stronę o rozmiarze koło 500kb), to pobierają razem 150mA. Myślę że sam ESP pobiera o wiele mniej. Jeżeli jeszcze zastosujesz odpowiednie oprogramowanie, gdzie procesor będzie budzony chociażby tylko raz na sekundę, można zejść poniżej 50mA, lub coś koło tego. Jeżeli zaś zastosujesz dodatkowy proc, to ESP w uśpieniu ma koło 10uA.

Pozdrawiam

Wladymir
Posty: 6
Rejestracja: środa 20 lip 2016, 22:10

Re: Stacja pogody na ESP8266

Postautor: Wladymir » piątek 22 lip 2016, 14:46

Co zrobić jeżeli ESP będzie umieszczone wraz z czujnikami w miejscu trudno dostępnym i podłączone w trybie STA do jakiegoś AP i nastąpi zerwanie połączenia, ponieważ urządzenie AP zostanie wyłączone na jakiś czas? Czy da się wznowić ponownie połączenie bez resetowanie albo robienia czegokolwiek przy ESP?


Wróć do „Inne mikroklocki, również peryferyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości