Nasłuchiwanie CAN i wysłanie komendy w aucie

Tu możesz pisać o swoich problemach z pisaniem programów w języku C dla AVR.
Awatar użytkownika
4MaticPL
Newb
Newb
Posty: 43
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 10:33
Lokalizacja: Gliwice

Nasłuchiwanie CAN i wysłanie komendy w aucie

Postautor: 4MaticPL » piątek 26 maja 2017, 15:49

Witam,
chciałbym zbudować prosty układ który będzie nasłuchiwał komendy wysyłanie po CANie. Po napotkaniu komendy 0x531 czyli wbicie wstecznego ma wysłać do prawego lusterka komende 0x601 czyli opuszczenie w dół. Nigdy nie bawiłem się z CANem i chciałbym abyście wysłali tutaj jakieś propozycje jak to bezpiecznie rozwiązać.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Nasłuchiwanie CAN i wysłanie komendy w aucie

Postautor: gaweł » piątek 26 maja 2017, 16:15

Galwaniczne wpinanie się w CAN samochodowy nie jest dobrym pomysłem. Nawet firmy, które robią w temacie nie wpinają się galwanicznie w samochodową instalację. Dlaczego? Bo to nie jest do końca bezpieczne. W sytuacji gdy jakaś firma oferuje jakiś towar wpinany w CAN, to wymagane są certyfikaty i homologacje, ale są to rzadkie przypadki by producent aut dał taki certyfikat. W przypadku prywatnym, jednorazowym, to ... twoja wola. Stracisz gwarancję na auto i w razie wypadku możesz do końca swoich dni zastanawiać się nad kwestią co zawiniło?
Można natomiast pasywnie wpiąć się w magistralę i jej słuchać. Są takie rozwiązania, coś na zasadzie przekładnika prądowego. Ale wtedy możesz jedynie słuchać.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
4MaticPL
Newb
Newb
Posty: 43
Rejestracja: niedziela 27 gru 2015, 10:33
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nasłuchiwanie CAN i wysłanie komendy w aucie

Postautor: 4MaticPL » piątek 26 maja 2017, 18:39

Gwarancji nie mam bo auto już swoje lata ma więc o to się nie boje ale szczerze to mnie zadziwiłeś, że jest to takie niebezpieczne. Wątpie, żeby ktokolwiek kto sprzedaje takie moduły miał certyfikowane urządzenie i nie słyszałem, żeby komuś padło cokolwiek po podłaczeniu tego


Wróć do „Programowanie AVR w C”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości