[RETRO][V640] Sonda pomiarowa w.cz.Meratronik V40.25

Oscyloskopy, multimetry, generatory, nie tylko z najwyższej półki
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[RETRO][V640] Sonda pomiarowa w.cz.Meratronik V40.25

Postautor: tasza » wtorek 20 mar 2018, 08:10

#slowanawiatr

♬ ☘ Moja muzyka do majstrowania ♬ ♬ ♬ ☘
♫ ♩ ♪ Voyager ⚡ ☘ ⚡ Sober ♪ ♩ ♫
https://youtu.be/2nx58YfZcUQ


Oto fotka pamiątkowa z listopada 2017, wespół z mierniczkiem genialnym V640 w futerale była taka oto sonda do pomiarów napięć wysokiej częstotliwości - V-40.25, sonda szczytowa.
Obrazek
Obrazek

Delikatny demontaż w celach poznawczo-fotograficznych wtedy wykonałam, ale po oględzinach wszystko poskładane jak było i dalej działa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Schemat sondy:
Obrazek
znaleziony gdzieś w sieci, niestety nie umiem już wskazać źródła skanu

No i seria pomiarów, aby `wyczuć` sondę i dowiedzieć się, na co można u niej liczyć a na co nie.
Obrazek
Dla częstotliwości do 1 MHz skorzystałam z generatora-znajdy KZ1404.

I tak kolejno dla wybranych częstotliwości
Obrazek
Obrazek

Od 1 MHz do 10 MHz - sygnał już z AD2, które potrafi aż tak wysoko generować, no no no
Obrazek
Obrazek

Potem deko wyliczanek w Libre Office, do obliczeń procentowych jako odniesienie przyjęłam wyniki z Rigola.
Obrazek

i mamy taką oto tabelkę z pomiarami:

Obrazek

oraz garść uwag:

Pomiary na ekraniku robi oscyloskop, odczytywałam Vrms, podawane było dwa miejsca po przecinku. Zauważyłam jednak, że wyliczona przez Rigola wartość zależy od podstawy czasu, albo inaczej - od tego, ile okresów mierzonego sygnału mieści się aktualnie na ekranie. To domniemanie moje, ale on chyba wszelkie pomiary wykminia z tego obszaru pamięci, co rysuje przebieg (1200 próbek, tryb NORMAL, pamiętamy?). Tak czy inaczej po zauważeniu tego zjawiska tak kręciłam podstawa czasu, aby mieć w miarę tyle samo falek na ekranie po każdej zmianie częstotliwości sygnału.

Odnośnie samych pomiarów, V640 na zakresie 5V, funkcja HF. Proszę się nie dziwić, że odczyty z dokładnością 0.5 działki na skali 5 (pięćdziesiąt działek) - ja po prostu nauczyłam się tego lusterkowego miernika i szacuje z raczej niewielkim błędem.

i wniosków:

W zakresie częstotliwości 1kHz-1MHz sonda wprowadza ogólny bład na poziomie ~3% (choć poniżej 1kHz sporo rośnie) , który po przekroczeniu 1MHz spada do średnio ~2%. Taki błąd uważam w warunkach amatorskich jest jak najbardziej akceptowalny i pomiary tą sondą i V640 można uznać za wiarygodne, solidny i użyteczny to przydaś,
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

kaf
Newb
Newb
Posty: 67
Rejestracja: piątek 13 kwie 2018, 22:53

Re: [RETRO][V640] Sonda pomiarowa w.cz.Meratronik V40.25

Postautor: kaf » środa 25 kwie 2018, 16:22

Sonda według dokumentacji ma dolną częstotliwość graniczną 10 kHz i poniżej bym nie używał, zresztą nie ma to sensu, gdyż Vka sama w sobie mierzy do 20 kHz.

Co ciekawe, pod koniec produkcji sprzedawano sondy oznaczone jako V104 z gniazdem BNC zamiast banan. Posiadam taką nową wraz z pudełkiem z przełomu lat 80/90. Podejrzewam że skończyły się "beczki" od V40.25 i montowali już nowe, wszak to był już totalny koniec ery V640. Bo co tam w środku jest, to nie wiem, nie rozkręcałem jej.


Wróć do „Przyrządy pomiarowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości