[V640] Wyjście na oscyloskop

Oscyloskopy, multimetry, generatory, nie tylko z najwyższej półki
kaf
Newb
Newb
Posty: 67
Rejestracja: piątek 13 kwie 2018, 22:53

[V640] Wyjście na oscyloskop

Postautor: kaf » niedziela 10 maja 2020, 18:31

Kącik pomiarowy. Albo warsztatowe patenty..... V640 to miernik wszechstronny dzięki bogatemu wyposażeniu opcjonalnemu. Ale brak mu jednej pożytecznej funkcji. Podczas pracy z sygnałami zmiennymi, także przy pomiarach akustycznych, często zachodzi potrzeba jednoczesnej obserwacji kształtu oraz wartości napięcia sygnału. Owszem, można podpiąć osobno miernik i osobno oscyloskop, ale.... Kłopot zaczyna się przy obserwacji przebiegów o małych wartościach. Niektóre przyrządy posiadały odpowiednie wyjście zmiennoprądowe, np Bruel Kjaer, dzięki czemu służyły za wzmacniacz pomiarowy.

V640 tez takim wzmacniaczem może być. Wystarczy wyprowadzić sygnał z wyjścia wzmacniacza hybrydowego - noga nr 12. Otrzymujemy wzmacniacz o regulowanym wzmocnieniu od 3,16 V/V do 316 V/V, co pozwala obserwować przebiegi o wartościach nawet mikrowoltów. Wzmocnienie jest uzależnione od zakresu. Pasmo przenoszenia jest takie jak miernika. Należy oczywiście pamiętać że V640 na zakresach 500 mV i wyższych przepuszcza sygnał przez dzielniki na wejściu.

Jedyny haczyk to mechaniczno estetyczna strona przeróbki - w grafitowanej obudowie wiercić nie wolno. Ja postanowiłem przewodem ekranowanym wyjść przez otwór pierwotnie wykorzystywany go zerowania miernika w trybie "zero pośrodku skali". Niezbyt piękne, ale działa.....

Na zdjęciu przebieg sinusoidalny o wartości 1,5mV 1 kHz. Maksymalna czułość oscyloskopu to 50 mV/dz. Zatem różnica jest...

DSC_0725.JPG


DSC_0727.JPG


DSC_0728.JPG


sch640.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [V640] Wyjście na oscyloskop

Postautor: tasza » niedziela 10 maja 2020, 19:39

Ciekawe podejście.... a czy to podłączenie dla i tak wrażliwego wzmacniacza miernika nie stanowi zagrożenia?
Może jakiś wtórnik napięciowy chociaż?
No i jednak wyciągamy masę miernika dalej, na kolejne przyrządy...
A czy z taką kostką - ISO121 można by wykonać izolowane wyjście?
chyba dała by sobie radę... :arrow: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/iso121.pdf , mam ich z próbek od TI, jeżeli podejmiesz temat - chętnie się podzielę,
Co do wyjścia sygnałem na zewnątrz - możliwe, że dałoby radę domontować BNC (lub dwa gniazdka bananowe, malusie - 2mm) na zadku zasilacza, na dekielku. Sygnał pomiędzy miernikiem a wsuwanym modułem zasilacza przez jakieś blaszko-sprężynko-kontakty, podobnie jak zasilanie, nieco kombinacji wprawdzie, ale nie dotykamy oryginalnej obudowy, no i jak coś - zasilacz do V640 idzie po ludziach dostać, ewentualnie holder na bateryjki...
taa, łatwo się gada...ja to osobiście takich eksperymentów bym się bała, mierniczek mam jeden.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

kaf
Newb
Newb
Posty: 67
Rejestracja: piątek 13 kwie 2018, 22:53

Re: [V640] Wyjście na oscyloskop

Postautor: kaf » niedziela 10 maja 2020, 20:21

tasza pisze:Ciekawe podejście.... a czy to podłączenie dla i tak wrażliwego wzmacniacza miernika nie stanowi zagrożenia?
Może jakiś wtórnik napięciowy chociaż?
No i jednak wyciągamy masę miernika dalej, na kolejne przyrządy...
A czy z taką kostką - ISO121 można by wykonać izolowane wyjście?
chyba dała by sobie radę... :arrow: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/iso121.pdf , mam ich z próbek od TI, jeżeli podejmiesz temat - chętnie się podzielę,
Co do wyjścia sygnałem na zewnątrz - możliwe, że dałoby radę domontować BNC (lub dwa gniazdka bananowe, malusie - 2mm) na zadku zasilacza, na dekielku. Sygnał pomiędzy miernikiem a wsuwanym modułem zasilacza przez jakieś blaszko-sprężynko-kontakty, podobnie jak zasilanie, nieco kombinacji wprawdzie, ale nie dotykamy oryginalnej obudowy, no i jak coś - zasilacz do V640 idzie po ludziach dostać, ewentualnie holder na bateryjki...
taa, łatwo się gada...ja to osobiście takich eksperymentów bym się bała, mierniczek mam jeden.


Sam pomysł jest powieleniem czegoś, co stosował chociażby Bruel Kjaer - tylko tam wzmacniacz był wielostopniowy. Wyjście BNC z tyłu miernika łączyło się z oscyloskopem i mieliśmy wzmacniacz o regulowanym wzmocnieniu. Kondensator odcinający DC pominąłem, choć nic nie szkodzi go dać.

BK_2425.jpg


bk47.jpg


W moim mierniku pracuje wzmacniacz na TLE 2071, który już tu kiedyś pokazywałem. Te hybrydowe leżą w szafie i śpią. Nigdy nie próbowałem "psuć" hybrydy, lecz jakoś nie widzę powodu czemu wyjście miałoby zepsuć układ. Jest ono niskooporowe. A jakoś nie wierzę, że ktoś mógłby tam podać jakieś napięcie myląc wyjście z wejściem..... Zaprawienie tam chociażby wtyku BNC eliminuje takie zagrania.

Kombinowanie w tylnej ściance pojemnika na baterie jest jakimś wyjściem, ale trzeba by przejść przez uszczelkę lub jej się całkiem pozbyć, aby nie zgniotła kabelków. No i szkoda pojemnika ciąć....

Masy w sumie nie trzeba wyprowadzać przewodem. Można wpiąć się w gniazdo poniżej wejścia BNC z przodu.

-----------

Sam pomysł powstał jako lekarstwo na obserwację małych miliwoltowych mikrowoltowych przebiegów. A nie chciało mi się budować osobnej przystawki jak taka z linku https://ep.com.pl/files//7411.pdf Kolejne pudełko, kombinować jak to zaekranować, dorobić jakieś zasilanie, znowu osobne bateryjki.... Tu był w sumie "gotowiec".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [V640] Wyjście na oscyloskop

Postautor: SuperGość » poniedziałek 11 maja 2020, 06:56

Bardzo fajny pomysł i realizacja.


Wróć do „Przyrządy pomiarowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości