Montaż SMD

Jak lutować, narzędzia potrzebne do montażu i lutowania, topniki, cyna, porady i wymiana doświadczeń.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Montaż SMD

Postautor: SuperGość » piątek 02 cze 2017, 13:15

Może być przydatny ten filmik instruktażowy https://youtu.be/hoLf8gvvXXU

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Montaż SMD

Postautor: gaweł » piątek 02 cze 2017, 14:14

Można jedynie dodać, o czym na filmie nie było, że na koniec całą płytkę warto umyć. Stosowany żel ułatwiający lutowanie staje się klejący, więc wskazana jest kąpiel w acetonie z pędzelkiem jako wspomaganie.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: Montaż SMD

Postautor: acid3 » piątek 02 cze 2017, 15:45

gaweł pisze:Można jedynie dodać, o czym na filmie nie było, że na koniec całą płytkę warto umyć. Stosowany żel ułatwiający lutowanie staje się klejący, więc wskazana jest kąpiel w acetonie z pędzelkiem jako wspomaganie.


W acetonie ?

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Montaż SMD

Postautor: gaweł » piątek 02 cze 2017, 18:07

Kiedyś używałem denaturatu, ale aceton znacznie lepiej rozpuszcza i zmywa cały ten syf.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
foreste
User
User
Posty: 113
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 19:53
Kontaktowanie:

Re: Montaż SMD

Postautor: foreste » piątek 02 cze 2017, 18:11

Ja polecam Kontakt z ipa do czyszczenia pcb z kalafonii i rf800 i innego syfu jest mniej inwazyjny niż aceton :).
♫,♫.¨♫

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: Montaż SMD

Postautor: acid3 » piątek 02 cze 2017, 18:14

gaweł pisze:Kiedyś używałem denaturatu, ale aceton znacznie lepiej rozpuszcza i zmywa cały ten syf.


Ja rozumiem że lepiej ... ale jak dobrze pamietam to plastikowe obudowy źle znoszą aceton ... dlatego się dopytuje

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Montaż SMD

Postautor: SuperGość » piątek 02 cze 2017, 20:45

W firmie stosujemy obecnie izopropanol.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Montaż SMD

Postautor: gaweł » piątek 02 cze 2017, 21:21

acid3 pisze:Ja rozumiem że lepiej ... ale jak dobrze pamietam to plastikowe obudowy źle znoszą aceton ... dlatego się dopytuje

Zgadza się, aceton generalnie rozpuszcza plastyki. Toteż przy pracach trzeba brać pod uwagę różne warianty. Po montażu PCB zawierającej scalaki, rezystory, kondki itp. robię mycie w acetonie. Obecne soldemaski są utwardzane UV, więc aceton ich nie rusza. Do umytej płyty lutuję już złącza. Generalnie, złącza są przewlekane, więc do lutowania nie używam już żelu. Poza tym, PCB ze złączami nie moczę już w niczym. Roztwór dostaje się wszędzie, na powierzchni styków i tworzą się mikrowarstewki z rozpuszczonego w acetonie/izopropanolu/denaturacie wymywanego syfu, a to może stworzyć problemy. Reasumując, w fazie mycia, nie ma wlutowanych elementów plastykowych oraz różnego rodzaju złącz.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Montaż SMD

Postautor: squeez » piątek 02 cze 2017, 23:55

Tylko że aceton skutecznie zmywa też opisy ze scalaków, kiedyś tak zrobiłem i więcej już tego nie robię :)
Wolę wyczyścić pędzelkiem w IPA. Ewentualnie najpierw gorąca kąpiel z odrobiną detergentu w wodzie a potem ipa (oczywiście zasilanie dopiero po całkowitym wyschnięciu) :)

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Montaż SMD

Postautor: Marcin » sobota 03 cze 2017, 18:46

Do czyszczenia po lutowaniu polecam CLEANSER DRUK

cleanser-druk-preparat-do-czyszczenia-plytek-pcb-1l-blow-butelka-9693.jpg


Zwykły izoporopanol (szczególnie kalafonię) kiepsko czyści.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: Montaż SMD

Postautor: acid3 » niedziela 04 cze 2017, 19:43

rezasurmar pisze:
kolega acid może coś nie coś powiedzieć na temat TSFa.



Ja nie mogę nic powiedzieć .. jeszcze ... bo mi szczena opadła i tak zostało :D

po prostu nie da się opisać jaką robotę robi ten topnik ... RF800 który miałem i skończył mi się podczas lutowania to .... w sumie nie wiem co ... NIC - to dobre określenie ... W porównaniu RF800 nie robi nic ... a TSF jest topnikiem z prawdziwego zdarzenia ...

Pomimo jego (TSF'a) wysokiej ceny nawet nie myślę o tym by kiedyś jeszcze choćby pomyśleć o czymkolwiek innym ...

TSF6592 jest po prostu najlepszy !!

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: Montaż SMD

Postautor: acid3 » sobota 08 lip 2017, 16:26

1. Muszę dopytać jeszcze o wpływ wody i detergentu (płyn do mycia naczyń, mydło , itp.) . Czy to jest bezpieczne dla płytek ?
2. Usuwając topnik lub kalafonię lub po prostu przeczyszczając płytkę izopropanolem, pędzelek szybko zbiera na siebie ww. substancje i zaczyna się kleić , co skutkuje rozmazywaniem a nie czyszczeniem ... jaka jest na to rada ?

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Montaż SMD

Postautor: Antystatyczny » sobota 08 lip 2017, 16:28

Ja wypłukuję szczoteczkę/pędzelek w świeżym izopropanolu, gdy czuję, że zaczyna się kleić i rozmazywać zamiast myć.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Montaż SMD

Postautor: ZbeeGin » sobota 08 lip 2017, 17:58

Z reguły stosuje dwie następujące po sobie czyszczenia tak by płytka była w 100% czysta:
1. Po lutowaniu z użyciem Fluxa w żelu pierwsze czyszczenie preparatem Kontakt PCC (ze szczoteczką). Dość intensywnie. Nadmiar preparatu ma spłynąć na podłożoną ściereczkę papierową.
2. Po przeschnięciu - sam Kontakt PCC jednak pozostawia powłokę z rozmytym fluxem - wkładam płytkę do myjki ultradźwiękowej z preparatem SWA.
Na koniec płukanie w wodzie odmineralizowanej. Po finalnym osuszeniu płytka nie ma nawet śladu topnika.

Oczywiście jest to sposób dla osób posiadających odpowiednie preparaty i narzędzia np. w miejscu pracy.
Wersja domowa ograniczyłaby się tylko do PCC, z tym, że wtedy najlepiej nie dać PCC wyschnąć na płytce, tylko od razu go ściereczką zetrzeć, gdzie się da.

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: Montaż SMD

Postautor: acid3 » sobota 08 lip 2017, 22:36

No tu problemem jest brak myjki ultradzwiękowej


Wróć do „Technika montażu elektronicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości