Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Czyli domowe sposoby produkcji obwodów drukowanych.
Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Postautor: phill2k » niedziela 22 lis 2015, 23:19

Mam pytanie do praktyków w szczególności, jak przytwierdzacie (przymocowujecie) kartkę z wydrukiem ścieżek do płytki w przypadku płytek jednostronnych i dwustronnych, bo chyba zaczynam przedobrzać sprawę i to co kiedyś wychodziło bez problemu dzisiaj nie za bardzo się udaję za pierwszym razem :( , o ile część środkowa jest OK, to podczas procesu odklejania kartki w gorącej kąpieli z odrobina detergentu urywa mi krawędzie boczne.

Mile widziana odpowiedź obrazkowa :D

Bo ja robię to tak:

PCB2.jpg

PCB.jpg

PCB1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
NCIS
Newb
Newb
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek 07 wrz 2015, 10:57
Lokalizacja: Żary

Re: Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Postautor: NCIS » niedziela 22 lis 2015, 23:23

ja robie najpierw jedną stronę, później wiercę ze dwa czy trzy otwory przekłuwam szpilkami wydruk z drugą stroną w tych miejscach i wtykam wydruk ze szpilkami na swoje miejsce i prasuje drugą stronę

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Postautor: Antystatyczny » niedziela 22 lis 2015, 23:25

Ja nakładam kartkę na laminat i zaczynam prasować. Nie mocuję kartki do laminatu. Prasowanie zaczynam od środka i kieruję się na zewnątrz płytki. Zewnętrzne obszary muszę grzać nieco dłużej. środek jakby lepiej się rozgrzewał
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Postautor: phill2k » niedziela 22 lis 2015, 23:59

Przepraszam, nie sprecyzowałem pytania, tak przygotowana płytka ląduje w laminatorze na 10 (2 strony x 5) okrążeń ;) , temperatura ok. 125 C, nie prasuję ręcznie, za leniwy jestem :lol:.

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Postautor: RafPe » poniedziałek 23 lis 2015, 21:38

@phill2k Wiec mnie udalo sie na termo zrobic 5 milsow i wychodzilo zawsze. Jak wspominalem w swoich wypowiedziach zawsze zaczynam od super wyczyszczenia laminatu. Wiec najpierw pucuje ppaierem sciernym 150 / pozniej poprawiam papierem sciernym wodnym a na koniec czyszcze alko taka plyteczke. Dopiero jak sie tak blyszczy nakladam sobie wydruk ( wydruk zawsze jest wiekszy z gory lub z dolu tak zeby sie zagial ) . Na tej zagietej stronie przyklejam ten kawalek tasma klejaca a reszte wydruku naciagam i tak pozniej wkladam do laminatora od strony gdzie byla tasma i jest piekny efekt

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Postautor: phill2k » wtorek 24 lis 2015, 19:19

RafPe pisze:Wiec mnie udalo sie na termo zrobic 5 milsow i wychodzilo zawsze.


Widziałem efekty i jestem pełen podziwu, mi niestety trochę jeszcze brakuje praktyki, ciągle jeszcze szukam optymalnych rozwiązań i ustawień. Próby zejścia poniżej 10mils kończą się efektem 0mils :lol: .

RafPe pisze:Na tej zagietej stronie przyklejam ten kawalek tasma klejaca a reszte wydruku naciagam i tak pozniej wkladam do laminatora od strony gdzie byla tasma i jest piekny efekt


Przez laminator przepuszczasz płytkę zawsze tylko w jednym kierunku tzn. od strony taśmy, czy może po paru przejazdach puszczasz innym bokiem ?

Awatar użytkownika
RafPe
User
User
Posty: 177
Rejestracja: sobota 05 wrz 2015, 16:22

Re: Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Postautor: RafPe » wtorek 24 lis 2015, 19:23

phill2k pisze:Przez laminator przepuszczasz płytkę zawsze tylko w jednym kierunku tzn. od strony taśmy, czy może po paru przejazdach puszczasz innym bokiem ?


Niestety to zalezy ... i tutaj jedyne co pomaga to ilosc prob. Chociaz jesli mialby powiedziec jak to wyglada w wiekszosci wypadkow to dokladnie tak jak mowisz ... przepuszczam w wiekszosci wypadkow strona od ktorej trzyma tasma.

Awatar użytkownika
WoodPaker
User
User
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2015, 19:23
Lokalizacja: USA
Kontaktowanie:

Re: Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Postautor: WoodPaker » środa 02 gru 2015, 06:01

Ja wydruk dwustronny przygotowuję w następujący sposób. Złączam oba wydruki przedstawiające dwie strony płytki (pod światło), a następnie w trzech miejscach robię przy pomocy wiertełka otworki. Są to otworki prowadzące. Nastepnie jedną ze stron naprasowywuję na laminat. Jak wiadomo przy przeciągnięciu żelazkiem po wydruku leżącym na miedzianym laminacie ów wydruk się przykleja. Zatem można spokojnie dopasować drugą stronę. Otóż jak? Bardzo prosto. W miejscu gdzie są dziurki przewiercam się na drugą stronę laminatu, przeciągam trzy wiertełka/szpilki a następnie naprasowywuje kawałek wydruku żeby się przykleił. Wyciągami wiertełka i dociskam resztę. Zrobiłem takich podwójnych płytek góra 10 ale ani razu nie musiałem poprawiać.
Life is to short to eject USB safely

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: Termotransfer - sposoby przymocowania wydruku do PCB

Postautor: inż.wielki » niedziela 24 kwie 2016, 22:40

Teraz kiedy zrobiłem parę płytek mogę powiedzieć że metoda na koperte jest u mnie trafiona, pod światło łącze wydruki a potem zszywaczem spinam je obie i w środek wkładam pcb, prasuje i do ciepłej wody z detergentów


Wróć do „Moje własnoręcznie wykonane PCB”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości