[AD2][V640] Zestaw przewodów pomiarowych do Analog Discovery i V640

Pomysły na aranżację swojego warsztatu, laboratorium
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[AD2][V640] Zestaw przewodów pomiarowych do Analog Discovery i V640

Postautor: tasza » niedziela 26 lis 2017, 17:06

#slowanawiatr

Obrazek
Tak sobie świeżym, wypoczętym okiem zerknęłam dziś na swą plątaninę kabli różnych i rzeczywiście...z okablowaniem to szukam kłopotów. A jak ktoś szuka słomki do oka, to może znaleźć cały snopek i po co to? Kilka pomysłów już mi świtało wcześniej, ale w sumie pojawienie się V640 i prace przy Motce zmobilizowały teraz, aby dziadostwo zażegnać, powstały zatem ciurkiem - kros BNC-BNC, BNC-kostki do kabelków do stykówki oraz BNC-bananki. Przewody te przewiduje do użytku przy niskich napięciach, jako sygnałowe głównie, choć ten z bananami jest solidniejszy i w układzie amperomierza też powinien dać radę. Nadają się i do cudnego V640 jak i Analog Discovery i myślę, że spokojnie uzupełnią się z poważną sondą oscyloskopową. Długość przewodów to około 50cm, czyli lokalne otoczenie AD2 i multimetru, jeżeli okaże się, że to zbyt mało - zrobię nowe, dłuższe a póki co takie są. Koszt wykonania jednego kabelka to jak myślę około 10zł, wszelka drobnica to Wolumen i nasz lokalny sklepik z częściami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wsad do prac w stanie surowym i lecimy z robótką.

BNC-BNC

Obrazek
Koncentryk 50ohm (cieńszy niż antenowy i giętki bardziej) obgryzamy z zewnętrznej izolacji. Przy okazji widzimy jak zbudowana jest wtyczka - ekran na styk, gorący koniec na śrubkę.

Obrazek
Do rozplecenia warkoczyków ekranu dobrze nadaje się przypinka do tablicy korkowej, ale można i igłą.

Obrazek
Cześć ekranu splatam, nitki rdzenia także. Fajnie, bo taki cienki koncentryk ma w środku nie drut, ale miękką linkę, super!

Obrazek
Pocynowany skręcony rdzeń kabla zawijamy w oczko.

Obrazek
I dokręcamy śrubką do rdzenia wtyku BNC.

Obrazek
Ekran wkładamy pomiędzy izolację a uszy z blaszki i zaciskamy całość.

Obrazek
Aha, dobrze jest wcześniej założyć gumową ochronkę-nasadkę. Tu łatwo sobie strzelić w kolano najpierw zarabiając wtyki a potem nie ma jak osłonek nałożyć....

Obrazek
Trzeba koniecznie sprawdzić, czy pomiędzy rdzeniem a ekranem nie ma zwarć, na oko i omomierzem, może się cieniuśki drucik jeden tam gdzieś zapodziać z linki, w przypadku pracy w układzie woltomierza taki kabelek zrobi nam bum...

BNC-kostka do gold-pin

To jest akurat z potrzeby chwili, mierniczek analogowy często teraz pracuje przy płytce stykowej, zwykłe kable pomiarowe są deko niewygodne, sonda oscyloskopowa nieporęczna i za długa - potrzeba czegoś co pasuje do V640 i do goldpinowych kabelków naraz.

Obrazek
Koncentryk obgryzamy jak poprzednio, ale krócej...

Obrazek
...i w miarę możliwości cynujemy widoczną cześć siatki ekranu, nie jest to proste, ale jakoś dało rade, tam będziemy lutować robocze końcówki.

Obrazek
Z żeńskiej listwy precyzyjnej (przeznaczonej do odłamywania! bo są i ciągłe monolity) odcinamy dwa dwupinowe kawalątka. Tu już trzeba użyć brutalniejszych narzędzi, te listewki twarde dość. Nóż spory najlepszy, ucinaki mogą nam ukruszyć plastik i będzie brzydko.

Obrazek
Do lutowania robimy z tego kostkę-kwadracik, do przytrzymania najlepiej wykorzystać jakąś płytkę ze złączami igłowymi. Kawałek kabelka, odpowiednio - czerwony i czarny) po pocynowaniu zawijamy w szczypcach w kwadracik i takie coś lutujemy na piny złącza.

Obrazek
Obrazek
Powstaje taki prefabrykat - 2x2 gniazdka na kabelku

Obrazek
Obrazek
Przymierzamy to do rurki termokurczliwej, średnica u mnie - 8mm, bezpośrednio na przewód nakładamy kawałek cieńszej rurki - 2..3mm

Obrazek
Gotowa kostka na kablu po gorących chwilach nad płomieniem kuchenki gazowej.

Obrazek
Jak mamy gotowy czarny, to identycznie robimy drugi w kolorze czerwonym.

Obrazek
Przygotowania do zlutowania całości i tu też uszy do góry - uwaga na kolejność. Na kabelki zakładamy cienkie dodatkowe rurki, na koncentryk - fragment grubszej.

Obrazek
I wtedy lutujemy całość ze sobą - ekran do czarnego, żyłkę do czerwonego.

Obrazek
Gotowa część do pracy przy solderless-breadboard wygląda tak, jest to w miarę elastyczne, cztery otworki w każdej kostce dają spore możliwości sztukowania w układzie pomiarowym.

BNC-bananek

Obrazek
Obrana ze skórki, pocynowana i skręcona w oczko jedna żyła przewodu dokręcona do rdzenia kątowego wtyku BNC. Splot drugiej wywinięty pod blaszkę zaciskową, on jest dłuższy nieco ponieważ...

Obrazek
...tan kabel ma jednak szansę pracować z nieco większymi prądami, więc lepszy styk jest tu koniecznością. Zatem to co wystaje jest owinięte wokół już zaciśniętych pazurków, na to nakładamy dodatkowy kawałek rurki termokurczliwej.

Obrazek
I całość traktujemy na gorąco. W taki sposób zamontowana żyłka ma dość dobry styk z blaszką wtyczki, styka się na sporej powierzchni. To jest chyba lepsza alternatywa dla lutowania, bo te blaszki w bazarowych złączach nijak się nie dadzą dobrze cyną pobielić. Tak więc, mamy finalnie zmontowane wnętrze wtyku, oczywiście sprawdzamy na okazję ciągłości obwodu jak i ewentualnego zwarcia.

Obrazek
No i cała wtyczka już na gotowo.

Obrazek
Z banankami filozofii nie ma, ja staram się do takich prac wybierać takie, co mają montowanie kabelka za nacisk śrubkowy. Takie lutowane są do bani, bo się przeciera żyłka po jakimś czasie, a znowu takie z oczkiem - do zakręcania przewodu to raz stykają, a raz nie.

Obrazek
Gotowy zestaw podręcznych kabelków.

Obrazek
Wraz z garścią innych przydasiów (BNC-RCA, BNC-banan, trójniki) stanowi dość przydatny zestaw.


Obrazek
Obrazek
No i od razu inaczej to wygląda.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [AD2][V640] Zestaw przewodów pomiarowych do Analog Discovery i V640

Postautor: SuperGość » niedziela 26 lis 2017, 17:34

no i pięknie :), a mierniczek się ładnie komponuje :D


Wróć do „Mój warsztat domowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości