Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Pomysły na aranżację swojego warsztatu, laboratorium
Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: Marcin » sobota 04 sty 2020, 22:09

Witam

Rozważam zakup praski zaciskarki to tulejek kablowych, przekroje jakie potrzebuję to 0,5-2,5mm, nie więcej. Są zaciskarki z zaciskiem kwadratowym oraz sześciokątnym.

I tu pytanie, która będzie lepsza ?

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: gaweł » niedziela 05 sty 2020, 01:39

Sześciokątna :D

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: ZbeeGin » niedziela 05 sty 2020, 06:44

I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, Moim zdaniem. Praska prostokątna będzie się nadawać do złącz śrubowych o otworze kwadratowym, zaciskach z windą, cage-clamp i większości osprzętów elektrycznych. Zaś praska sześciokątna nada się lepiej do złącz śrubowych z otworem okrągłym, a więc popularnych ARK stosowanych w elektronice, czy starszych kostek oświetleniowych.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: gaweł » niedziela 05 sty 2020, 12:54

No właśnie, opinii jest tyle ile jest inżynierów. Rzeczywiście, pisząc odpowiedź miałem na myśli własne doświadczenia i tu zgodzę się z ZbeeGin'em. To zależy jak leży. Ja używam zaciskarki do obróbki kabli wtykanych do złącz ARK, często z okrągłym otworem, więc kwadratowy profil czasami ma kłopoty z wejściem i trzeba go jakoś "naprawić", szczególnie przy średnicach zbliżonych do średnicy otworu. Sześciokątna daje bardziej okrągły profil ścisku. Zakładając, że uprawiasz zbliżoną do mojej dziedzinę hobbystyczną, to zaciskarka sześciokątna jest bardziej uzasadniona.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: Marcin » niedziela 05 sty 2020, 14:21

Ok, dzięki za uwagi, początkowo byłem bardziej przekonany do kwadratowej. ARK w zależności od typu, większe (typu KF301) o rozstawie 5mm są "kwadratowe", mniejsze (typu KF350) o rozstawie 3,5mm są zaokrąglone. I w tych mniejszych kwadrat czasem może być odrobinkę za duży, podczas gdy sześciokąt jeszcze wejdzie. Ta sześciokątna będzie bardziej uniwersalna.

Jeśli chodzi o wybór producenta, ENERGOTYTAN będzie dobrym wyborem ? Nadmieniam że to będzie użycie nieprofesjonalne więc zaciskarki za 1kpln nie potrzebuję. A mam na oku "ZACISKARKA DO TULEJK ENERGOTYTAN® Z-66A". Coś lepszego w tym segmencie i tym przedziale cenowym można znaleźć ? Ważne by dobrze zaciskała małe przekroje, już od 0.5mm czy 0.75mm bo z tymi najczęściej pracuję.

Marhef
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 30 maja 2019, 11:43

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: Marhef » niedziela 05 sty 2020, 16:32

Ja w pracy używam tego typu zaciskarki. We wtorek mogę sprawdzić, jaki to producent.
Moje doświadczenie z zaciskarkami na kwadrat i sześciokąt... kwadratowa lepiej mi się sprawdza. Sześciokątna nie zawsze dociśnie dobrze, natomiast z kwadratową nie miałem jeszcze podobnego problemu. A przewody o przekroju od 0,2 mm.
Chociaż faktem jest, że kwadratowa tulejka czasami nie wchodzi do okrągłych złączek. Ale zawsze można poprawić kształt na samym końcu. I dalej już powinno samo wejść :)

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: Marcin » niedziela 05 sty 2020, 17:50

Marhef pisze:Moje doświadczenie z zaciskarkami na kwadrat i sześciokąt... kwadratowa lepiej mi się sprawdza. Sześciokątna nie zawsze dociśnie dobrze, natomiast z kwadratową nie miałem jeszcze podobnego problemu.

A nie jest to głównie kwesta doboru właściwej tulei ? Jeśli tuleja wchodzi na przewód "ciasno" to jest szansa że się źle zaciśnie ?

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: gaweł » poniedziałek 06 sty 2020, 01:23

Marcin pisze:A nie jest to głównie kwesta doboru właściwej tulei ? Jeśli tuleja wchodzi na przewód "ciasno" to jest szansa że się źle zaciśnie ?

Odwrotnie, jeżeli tuleja jest zbyt luźna, to nie dociśnie się do końca. Sama tuleja ma określony "zgniot" i większego nie zrobisz, chyba, że masz prasę hydrauliczną w rękach. Jeżeli przewód jest zbyt luźny, to po zaciśnięciu będzie mógł wyjechać z tulei. Z mojej praktyki wynika, że najlepiej się trzymają przewody, które wchodzą w tuleję z wyczuwalnym oporem, po zgnieceniu będą się trzymały dobrze.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Marhef
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 30 maja 2019, 11:43

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: Marhef » poniedziałek 06 sty 2020, 15:19

Marcin pisze:
Marhef pisze:Moje doświadczenie z zaciskarkami na kwadrat i sześciokąt... kwadratowa lepiej mi się sprawdza. Sześciokątna nie zawsze dociśnie dobrze, natomiast z kwadratową nie miałem jeszcze podobnego problemu.

A nie jest to głównie kwesta doboru właściwej tulei ? Jeśli tuleja wchodzi na przewód "ciasno" to jest szansa że się źle zaciśnie ?

Przy przewodach dopasowanych do tulei mi nie dociskało. Ale tylko 6-kątna. Kwadratowa zaciskała bez problemu

Marhef
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 30 maja 2019, 11:43

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: Marhef » wtorek 07 sty 2020, 16:27

Marhef pisze:Ja w pracy używam tego typu zaciskarki. We wtorek mogę sprawdzić, jaki to producent.

A jednak nie. To jakiś noname, nikt nie jest w stanie mi na szybko znaleźć jakichkolwiek informacji. A na dłuższe szukanie nikt nie ma czasu

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: Marcin » wtorek 07 sty 2020, 19:37

Może jednak kwadrat wezmę, a na przyszłość zamiast kupować najtańsze złącza kupię odrobinkę droższe typu

kf301.PNG


Tu kwadrat idealnie pasuje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: Marcin » sobota 11 sty 2020, 11:49

Zaciskarka dotarła.

zaciskarka.JPG


A to przykłady zaciśniętych kabli 0.5 oraz 0,75mm.

kabel.jpg


Kilka opinii spotkałem że małe średnice słabo zaciska, moje próby pokazały że nie sposób zdjąć siłą tulejki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: ZbeeGin » sobota 11 sty 2020, 12:18

No. Nie wygląda to na kwadrat... :(

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Praska zaciskarka do tulejek kablowych

Postautor: Marcin » sobota 11 sty 2020, 12:36

Tak małe tulejki nie zaciśnie na kwadrat, większe tak. W pracy testowałem zaciskanie zaciskarką weidmuller sześciokątną, tak małych tulejek też nie zacisnęła na sześciokąt.

Większe średnice zbliżone do kwadratu.
kabel1.5.jpg

Trochę za cienki kabel do tej tulejki ale pod ręką nie mam innego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Wróć do „Mój warsztat domowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość