(i kolejny) tani chiński konwerter TTL/RS485 - XY-K485

Płyty ewaluacyjne, programatory, adaptery, minimoduły, akcesoria itp.
Regulamin forum
Przy zakładanych tematach proponuje aby poprzedzać temat nazwą typu mikrokontrolerów, których to dotyczy umieszczoną w nawiasach kwadratowych np: [ARM], [PIC], [AVR] itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

(i kolejny) tani chiński konwerter TTL/RS485 - XY-K485

Postautor: tasza » czwartek 13 lut 2020, 16:22

Dziś bierzemy pod lupę kolejnego chińskiego koleżkę - w miarę zgrabny i raczej niedrogi modułek nazwany XY-K485 (cokolwiek to znaczy), który przerabia sygnały RS232 w standardzie TTL (tylko dla linii RxD, TxD) na różnicową parkę RS485, przy okazji transmisji migając maleńkimi ledami. Oto modułek:

001.jpg


Odnośnie prawej dolnej ćwiartki to komentarz mój taki, że wyprowadzenie EARTH jest galwanicznie tożsame z GND po stronie TTL, tam nie ma żadnej izolacji galwanicznej, ani opto, ani nic, to nie ta półka cenowa!

Przestrzelenie zabawki wykonałam w chałupniczych warunkach, symulowana `linia długa` to jakieś dziesięć metrów poplątanego przewodu telefonicznego z naszej Castoramy, zakończone od strony USB opisywanym wcześniej konwerterkiem USB/RS485. Dalej hub Manta z kolorowym ledzikiem, który nic nie wnosi, ale fajnie wygląda, a w cześci TTL - znany z `Wiedźmy dłubania` procesor PIC16F876, jego port szeregowy oraz tytułowy XY-K485. Linia masy jest nieco powikłana, a mianowicie stanowi ją wspólny potencjał GND całej plątaniny mej na biurku (programatora PICKIT3, huba, zasilacza P303 i komputera PC).

002.jpg


Modułek zadziałał bez zbędnego marudzenia, ale też dały się zauważyć pewne ...cechy - o tym za chwilę. Najpierw inżynieria odwrotna z Google, czyli link to tematu na Electronics Stack Exchange, w którym ktoś zadał sobie trud wyrysowania schematu ideowego tego konwertera (z dokładnością do elementów wbudowanego liniowego mini-zasilacza), proszę:

:arrow: https://electronics.stackexchange.com/q ... le-working

Z lektury wpisów wynika, że zarządzanie trybem pracy bufora RS485 odbywa się przez prosty układ czasowy, wprowadzający kostkę driver-a w tryb nadawania przy pierwszym opadającym zboczu sygnału TxD, stan ten trwa do chwili powrotu linii TxD do (nieaktywnej) wartości H, a nawet deko dłużej (tu: ~45us), tak aby załapały się na to bity stopu ramki RS232. Tyle teoria, w praktyce mamy sytuację, że jedna ustalona wartościami R i C stała czasowa musi obskoczyć wiele różnych (czasem odmiennych o rząd wielkości) szybkości transmisji. I tu zaczynają się przysłowiowe schody, zerknijmy na fotki poniżej:

003.jpg


Fotografie dla szybkości 9600, stała 0x01 wysyłana z PIC (via XY-K485) do pipsztyka RS485/USB i na niej właśnie widać, jak moduł XY-K485 zmienia tryb pracy (porzuca nadawanie, przełącza się na odbiór) w trakcie jednej elementarnej ramki RS232.
Zrobiłam wtenczas mały teścik - komunikacja typu echo na różnych szybkościach - od 2400 po 38400 baud. No i wyszło na to, że im szybsza transmisja tym mniejsze zakłócenia, oczywiście ocena subiektywna i bazująca na `chińskich krzaczkach` pokazywanych przez terminal GTK-Term. I uważam, że ma to jakiś sens - większa szybkość transmisji to krótszy czas trwania 1/0, a przez to układ RC w konwerterze jest w stanie konsekwentnie podtrzymać tryb nadawanie-odbiór przez całą transmisję jednego znaku. Dla małych szybkości transmisji - jest wielce prawdopodobne, że układ przełączy się na odbiór myśląc że to koniec ramki RS232 (bity stopu), a to wcale nie - po prostu skończył się jeden bit danych, jeden z wielu. No i mamy błędy.
Biorąc pod uwagę że: w przypadku tego modułku im szybsza transmisja - tym mniejsza błedogenność oraz ogólną (niepisaną, aczkolwiek chyba praktyczną) zależność: im wolniej tym bezpieczniej i dokładniej - opisywany moduł ma zastosowanie w dość wąskim zakresie szybkości transmisji - jak doświadczalnie udało mi się ustalić: 9600-19200-38400 to są optymalne dla mojego egzemplarza parametry. Pisze egzemplarza ponieważ na Ali jest od cholery sklonowanych na w/w modłę konwerterków, z rożnych sklepów i niewykluczone, iż różnią się parametrami czasowymi - to po prostu trzeba samodzielnie zweryfikować.

#slowanawiatr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Wróć do „Systemy rozwojowe dla mikrokontrolerów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość