Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Płyty ewaluacyjne, programatory, adaptery, minimoduły, akcesoria itp.
Regulamin forum
Przy zakładanych tematach proponuje aby poprzedzać temat nazwą typu mikrokontrolerów, których to dotyczy umieszczoną w nawiasach kwadratowych np: [ARM], [PIC], [AVR] itp.
StaryAnoda

Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: StaryAnoda » sobota 07 sty 2017, 08:08

Cześć

Buduję własny zestaw uruchomieniowy. Co prawda nie wiem pod jaką rodzinę mikrokontrolerów będzie tworzony. Ale zacząłem zastanawiać się jakie układy tam zamontować. Może mi podpowiecie, czego Wam brakuję na znanych zestawach startowych. Jaki układy Waszym zdaniem są godne zainteresowania.

 ! Wiadomość z: wojtek
Bardzo proszę o umieszczanie postów w najbardziej odpowiadających działach, taki fajny dział mamy a Ty do Hyde Parku z tym poszedłeś ;)

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: Antystatyczny » sobota 07 sty 2017, 11:00

Z zestawami jest tak, że zawsze czegoś brakuje. Gdy już sądzisz, że masz super zestaw, skrojony idealnie do Twoich potrzeb, nagle okazuje się, że 74595, które masz na super wypasionym sprzęcie, mają na stałe podłączone piny nOE do GND... To tylko jeden z wielu przykładów niedopasowania sprzętu do aktualnych potrzeb. Proponuję, abyś się dobrze zastanowił nad swoimi zainteresowaniami i dopiero na ich podstawie określił z grubsza zapotrzebowanie na układy. Gdy już będziesz wiedział, jakie zabawki chcesz mieć, my będziemy mogli co nieco podpowiedzieć w kwestii konkretnych układów.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: acid3 » sobota 07 sty 2017, 12:55

Ja myślałem kiedyś też o czymś takim, ale mi przeszło jak odkryłem, że w chinach są miliony gotowych modułów ... jedyne czego mi brakuje to jakaś płytka z zasilaczem i wyprowadzonymi szpilkami (zawsze brakuje mi zasilania i GND) i ew. szpilki połączone z punktami pomiarowymi bo na płyteczkach czasem jest problem z zapięciem sondy.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: SuperGość » sobota 07 sty 2017, 13:28

No to ja chciałbym taki system http://www.cnx-software.com/2016/04/28/ ... processor/ tak zrobiony :D

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: dambo » sobota 07 sty 2017, 13:35

ja myślałem o takiej "uniwersalnej" - bez żadnego procka, tylko z boku kątowe złącze do wpinania płytek z róznymi prockami. Pomysł tam był taki, że podstawowe piny danego procka byłyby ułożone na dużym obszarze gdzie można by wydrukować spisy funkcji pinów itp, odpowiednio wyciąć i tam przykleić. Nie wiem, czy to jasno opisałem.
Ale ostatnio zmieniłem trochę podejście bo wytrawienie płytki testowej na szybko to jakieś 3 godzinki roboty łącznie
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: j23 » wtorek 10 sty 2017, 06:49

Kolega Dambo podał przykład dokładnie taki jaki ja chciałem podać. Rozwinę może tylko myśl: kluczem jest odpowiednie dopasowanie interface'ów i protokołów komunikacyjnych (hardware i software). Innymi słowy bez kontrolerów komunikacji, które byłyby skonfigurowane na max."szerokie gardło" (a w każdym razie wydajne) ani rusz.
Pozdrawiam! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

StaryAnoda

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: StaryAnoda » wtorek 10 sty 2017, 18:59

Ok to mnie więcej mi się rozjaśniło. Czyli polecacie konstrukcję modułową.

W swoich modułach chciałem mieć Jakiś procesor skłaniam się na jakiegoś PIC-a na przykład PIC18LF2550
Zasilanie procesora Regulowane płynnie 1.8 - 5V (Zrealizowane na jakiejś przetwornicy)
Enkoder
LED RGB
WS2812B
Jakiś ekspander portów na IIC (Ale nie PCF8574)
Jakieś ciakwe układy na SPI polecicie cos ?
Jakaś pamięć EEPROM na 1 Wire
LCD ILI3941
Jakiś OP-AMP do podłączenia z termoparą
Jakiś ADC
Jakiś RTC
Jakiś odbiornik podczerwieni
Kilka przycisków
Gniazdo karty pamięci
DHT22

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: Antystatyczny » środa 11 sty 2017, 12:11

StaryAnoda pisze:skłaniam się na jakiegoś PIC-a na przykład PIC18LF2550


I tutaj od razu należy zadać pytanie, czy dysponujesz debuggerem (np. PICKIT 3). Jeśli nie dysponujesz, a chcesz kupić PICKIT 3, to ok, bo nie będziesz musiał zastanawiać się, czy dasz radę obsłużyć jakiś tam układ. Jeśli chcesz kupić PICKIT2, to koniecznie musisz wiedzieć, że nie obsłużysz nim nowszych układów. Mało tego, będziesz musiał używać starego IDE (MPLab 8), by móc cokolwiek debuggować. Możesz również poskładać programatorek stąd: http://www.microgeek.eu/viewtopic.php?f=50&t=17"%20target="_blank"%20target="_blank"%20target="_blank

...ale i tak ilość obsługiwanych programatorów będzie ograniczona. Dobrze przemyśl wybór układu/układów oraz debuggera. Obecnie zalecany debugger dla układów PIC można kupić np. tu: http://www.tme.eu/pl/details/pickit-3-i ... /pg164130/
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Nefarious19
Newb
Newb
Posty: 80
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 20:45

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: Nefarious19 » środa 11 sty 2017, 14:23

PICKITA3 można kupić klon z Aliexpress za kilkanaście dolców ale nie wiem jak z jakością i zgodnością.
Plany na przyszłość: C, C++, C#

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: Antystatyczny » środa 11 sty 2017, 17:49

Nefarious19 pisze: ale nie wiem jak z jakością i zgodnością.


Dlatego nawet o tym nie wspominam, bo swego czasu klony były problematyczne.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

StaryAnoda

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: StaryAnoda » piątek 13 sty 2017, 17:29

Ok to w nawiązaniu do tych modułów które chcę umieścić na mojej płytce, a takie peryferia są już w mikrokontrolerach to chcę je umieścić w celach edukacyjnych, aby móc pisać do nich biblioteki, i tak ogólnie oswajać się z dokumentacją techniczną układów. Co do mikrokontrolera chyba zamienię go na na jakiś mikrokontroler serii XMEGA, ze względu na kompatybilność mojego oprogramowania. Do PIC-ów nie mam żadnego programatora a budowa raczej nie wchodzi w grę ze względu na brak kompatybilności z najnowszą wersją MPLAB.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Jakie ciekawe układy zamieścilibyście na swojej płytce testowej ?

Postautor: Antystatyczny » piątek 13 sty 2017, 18:01

Możesz skorzystać z PIC32MX czy PIC32MZ. Wtedy możesz je programować J-Linkiem.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „Systemy rozwojowe dla mikrokontrolerów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości