Dla zainteresowanych grzebaniem w PICach cz. 2

Nasze polecane książki, kursy, strony internetowe, fora itp. pomocne przy przyswajaniu wiedzy związanej z PIC i pisaniem programów dla nich.
Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Dla zainteresowanych grzebaniem w PICach cz. 2

Postautor: Antystatyczny » poniedziałek 21 wrz 2015, 22:39

Dzisiaj zajmiemy się przygotowaniem środowiska do pracy. Omówię ten temat na przykładzie IDE MPLab X 3.10, debuggera Pickit 3 oraz mikrokontrolera PIC18F46K80 (bo akurat taki mam wsadzony w moduł do prototypowania).

Przede wszystkim należy zainstalować kompilator oraz samo IDE. Nie zauważyłem żadnych problemów niezależnie od kolejności instalacji obu programów. osobiście najpierw instaluję kompilator (ja używam XC8 dla 8 bitowych PICów), a potem IDE. Podczas instalacji kompilatora zaznaczam opcję, by ścieżki znalazły się w zmiennej środowiskowej PATH.

No dobra, z instalacją nigdy nie ma żadnych problemów, więc przejdę do kolejnego etapu, czyli PIERWSZY PROJEKT

Przede wszystkim podłączamy Pickit 3 do wolnego (nie mylić z powolnym) portu USB. System sam wykryje urządzenie i zastosuje odpowiedni sterownik. Nie jest wymagane żadne podawanie sterownika z zewnątrz. Każdy Pickit 3 posiada swój własny numer seryjny, co powoduje, że raz zainstalowany sterownik będzie wykorzystywany niezależnie od portu USB, z którego skorzystamy

Włączamy MPLab X i oczom naszym ukazuje się mniej więcej taki ekran powitalny:

Zrzut ekranu 2015-09-21 21.27.36.png


Mniej więcej taki, bo ja już z mojego korzystam i nie jest on (ten ekran) w stanie, że się tak wyrażę, dziewiczym.

Można sobie poodwiedzać linki, poczytać itd... ale ostatecznie interesuje nas stworzenie nowego projektu.

Klikamy w File/New project. Zobaczymy takie okno:

Zrzut ekranu 2015-09-21 21.29.30.png


Z lewego okna wybieramy Microchip embedded, a z prawego standalone project. Nastepnie klikamy next, by przejść do kolejnego ekranu.

Zrzut ekranu 2015-09-21 21.44.32.png


Widzimy okno wyboru układu docelowego.

Najpierw wybieramy rodzinę, do której należy układ, a z listy poniżej konkretny typ układu. Jeśli nie znamy rodziny, do której należy układ, należy wybrać z górnej listy ALL FAMILIES.

Ok, klikamy next...

Zrzut ekranu 2015-09-21 22.28.05.png


W oknie wyboru narzędzia programującego układ wybieramy Pickit 3 i klikamy next

Zrzut ekranu 2015-09-21 22.29.39.png


W oknie wyboru kompilatora zaznaczamy kompilator XC8, bo taki zainstalowaliśmy. Dla hardkorowców jest też opcja mpasm pozwalająca na pisanie programu w assemblerze ;)
Klikamy next... to już będzie ostatnie okienko

Zrzut ekranu 2015-09-21 22.33.49.png


Wpisujemy nazwę projektu oraz ustalamy wygodną ścieżkę do folderu, w którym chcemy mieć projekty MPlab. Tutaj uwaga. W ścieżce nie powinny się znajdować nazwy zawierające spacje oraz znaki diakrytyczne.

Oprócz ścieżek można zaznaczyć projekt jako główny/aktualny oraz ustalić kodowanie tekstu. Tu już według uznania... Ja używam 8859-2

Klikamy finish, okno się zamyka i powinniśmy zobaczyć taki ekran:

Zrzut ekranu 2015-09-21 22.38.02.png



Projekt gotowy do użycia ;)

W kolejnej części dodamy plik oraz omówimy bity konfiguracyjne mikrokontrolera

Pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Dla zainteresowanych grzebaniem w PICach cz. 2

Postautor: SuperGość » środa 23 wrz 2015, 09:38

Można zainstalować od razu wszystkie kompilatory, czy to może w czymś przeszkadzać, instalacja "Free" czy "Workstation"?
Instaluje się oba czyli MPLAB X IDE oraz MPLAB IPE czy tylko MPLAB X IDE bo oba są domyślnie zaptaszkowane?
Czy próbowałeś tego konfiguratora? http://www.microchip.com/pagehandler/en ... /home.html

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Dla zainteresowanych grzebaniem w PICach cz. 2

Postautor: SuperGość » środa 23 wrz 2015, 11:12

Wszystko zainstalowałem :) - nic się faktycznie nie gryzie, testowy projekt według powyższego opisu stworzyłem. ten plugin MCC (konfigurator) też dodałem wedle opisu ze strony Microchipa. Teraz by trzeba się było zaopatrzyć w jakiś podstawowy sprzęt.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Dla zainteresowanych grzebaniem w PICach cz. 2

Postautor: Antystatyczny » środa 23 wrz 2015, 19:52

Możesz mieć smiało zainstalowane kompilatory XC8, XC32 itd... Nic się nie gryzie. Na stronie Microchip można również uzyskać licencję na XC32++ ;)
MPLab IPE to takie oprogramowanie obsługujące programowanie układów bez konieczności uruchamiania IDE. Aha, a wracając do kompilatorów... ja wybieram licencję Free na lokalnym komputerze.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „Źródła wiedzy na temat PIC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości