[Raspberry PI 2] LCD ILI9488

Wszystko o co chcesz zapytać na temat mikrokontrolerów ARM pozostałych firmy: problemy z pisaniem programu, problemy sprzętowe, niejasności w DS czy AN itp.
Regulamin forum
Tutaj, w temacie postu, należy na początku w nawiasach prostokątnych zaznaczyć jakiego ARM problem będzie dotyczył.
Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

[Raspberry PI 2] LCD ILI9488

Postautor: inż.wielki » czwartek 23 cze 2016, 02:34

Bry, przesiedziałem całą noc, naczytałem się różnych głupot, ale udało się, uruchomiłem wyświetlacz na tym sterowniku z wykorzystaniem maliny w wersji 2. Często spotykałem się na internecie z opinią że na wersji 2, czyli tej z powiększoną ilością pinów nie działa sterownik ILI9488. Dziś wam zaprezentuje że jednak, działa, ot taka ciekawostka.


Zaczynamy od otwarcia pliku

Kod: Zaznacz cały

 sudo mcedit /boot/cmdline.txt


Czym kto umie, można nano, można mcedit, dla zwyroli jest też VI czy VIM, można nawet krakowską podsuszaną jak ktoś lubi. No ale, wracając, wklejamy tam kod znajdujący się poniżej. Bardzo ważne jest żeby wkleić go w miejsce przed
rootwait
Wszystko powinno znaleźć się w jednej linijce!
KOD:

Kod: Zaznacz cały

fbcon=map:10 fbcon=font:VGA8x8 FRAMEBUFFER=/dev/fb1 fbcon=rotate:3


Super, teraz tworzymy plik z nazwami modułów, które mają się załadować do kernela przy starcie systemu.

Kod: Zaznacz cały

sudo mcedit /etc/modules-load.d/fbtft.conf


wklejamy tam

Kod: Zaznacz cały

spi-bcm2835
flexfb
fbtft_device


Fajno, teraz stworzymy inita dla modułów. Tworzymy plik i go otwieramy

Kod: Zaznacz cały

sudo mcedit /etc/modprobe.d/fbtft.conf


wklejamy tam to:

Kod: Zaznacz cały

options fbtft_device name=flexpfb rotate=180 fps=60 gpios=dc:18,reset:7,wr:17,cs:4,db00:22,db01:23,db02:24,db03:10,db04:25,db05:9,db06:11,db07:8
options flexfb width=480 height=320 buswidth=8 init=-1,0xb0,0x0,-1,0x11,-2,120,-1,0x3A,0x55,-1,0xC2,0x33,-1,0xC5,0x00,0x1E,0x80,-1,0x36,0x28,-1,0xB1,0xB0,-1,0xE0,0x00,0


Ważne jest żeby każda linijka zaczynałą się od options, tutaj powinny być tylko 2 linijki kodu.

Instalujemy teraz pakiety do przetwarzania obrazków na dane dla LCD

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install xserver-xorg-video-fbdev


a następnie edytujemy config

Kod: Zaznacz cały

sudo mcedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/99-fbdev.conf


dodając tam:

Kod: Zaznacz cały

Section "Device"
  Identifier "myfb"
  Driver "fbdev"
  Option "fbdev" "/dev/fb1"


klepiemy

Kod: Zaznacz cały

sudo reboot


I teraz na konsoli powinny pokazać się komunikaty podczas ładowania systemu. Jestem otwarty na dyskusje i ewentualne poprawki (podczas pisania artykułu jest 2:30 na budziku, więc.. późno).

Pozdrawiam ;)

Wróć do „ARM innych firm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości