Powrót po latach do C++

W tym miejscu zadajemy pytania na temat języka C++, dzielimy się swoją wiedzą, udzielamy wsparcia, rozwiązujemy problemy programistyczne.
Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 69
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Powrót po latach do C++

Postautor: danielos » poniedziałek 28 mar 2016, 22:39

Witam.
Temat ten będzie zawierał pytania, które mogą sklasyfikować go do innych tematów. Wybrałem ten dział bo głównie będzie tu chodziło o samo pisanie programów.

Więc na początek trochę historii zza czasów Leszka Mieszka IX:
dawno temu, czyli 5 lat temu ostatni raz coś pisałem w C++ w programie visual studio, na szablonie Windows Form Application. Od jakiegoś czasu chodzą mi pewne pomysły do których realizacji będę musiał napisać program na komputer PC - na razie tylko pod Windowsa. Postanowiłem, że wrócę do języka którego się uczyłem. Naukę tego języka głównie oparłem na książkach Grębosza (podstaw uczyłem się dokładnie z Symfonią, w programach konsolowych) bo z wykładów to wynieśliśmy jedynie tyle, że nic nie rozumiemy i jesteśmy tłukami. Przedmiot związany z programowanie zaliczyłem (prowadzący był zdziwiony, że tak dobrze nauczył - przez pierwszy miesiąc był Borland Builder, ale z racji tej, że licencja się skończyła trzeba było przejść na Visual Studio) i na tym praktycznie skończyła się moja przygoda z C++ - no, po drodze jeszcze napisałem mały programik do mojej pracy dyplomowej, ale on był tak na szybko więc się nie przykładałem za bardzo do niego - nie był to główny temat mojej pracy.

Jak możecie zauważyć, piszę programy w C dla AVR, więc całkowicie z programowania nie wypadłem.

Co w chwili obecnej dokonałem:
  • mam zainstalowanego Visual Studio 2015 Community :geek:
  • zapoznałem się na nowo z tym programem, bo wg mnie zmienili dość znacząco wygląd jak i rozmieszczenie elementów (na szczęście nie ma wstążki ufff)
  • udało mi się stworzyć własny szablon pod Windows Form Application - bo od wersji 2013 w C++ nie ma domyślnie instalowanego takiego szablonu - potem okazało się, że można go ściągnąć
  • napisałem prosty programik, który przepisuje z pola EDIT tekst to pola TEXT po naciśnięciu przycisku (do przypomnienia chcę jeszcze zrobić inne proste programy)

Moje pytania do Was drodzy forumowicze:
  • macie może jakąś książkę, bądź materiały, które w tzw. pigułce zawierałyby najważniejsze i niezbędne informacje dot. języka C++;
  • jak uważacie - czy Visuał Studio to dobry program, czy może polecacie jakiś inny - głównie zależy mi na pisaniu programów pod okienka metodą drag & drop. Chociaż jestem bardziej skłonny na zostanie przy tym programie (chociaż jak kiedyś pisałem w borland builder to wydawał mi się bardziej ogarnięty z tego względu, że kod pisało się w plikach .c), szczególnie dla tego, że jest darmowy. Tutaj głównie chciałbym poznać waszą opinię.
  • jak wygląda organizacja plików w Visual Studio? Bo pisanie funkcji np. obsługi przycisku w pliku .h jakoś nie za bardzo mi pasuje (inne przyzwyczajenia z Eclipse). Czy to tak musi być, bo ten typ tak ma? Czy są jakieś inne rozwiązania?
  • jak jest z organizacją - szczególnie w pliku .h (np. Form.h) - kodu, aby był jak najbardziej czytelniejszy.
  • co oznacza ^ (daszek) po typie a przed nazwą zmiennej, np:

    Kod: Zaznacz cały

    String^ zmienna;
    int^ liczba;

    ale tak prostym językiem - wiem, że jest to uchwyt, ale co to jest ten uchwyt? Jakiś rodzaj wskaźnika na stos?


Jak na razie to tyle z moich pytań. Mam nadzieję, że za bardzo bezsensownych/głupich pytań nie zadałem.
W między czasie przypominania sobie tego języka, jak mi się coś przypomni to będę zadawał kolejne.

Pozdrawiam.
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.

Awatar użytkownika
Marcin
User
User
Posty: 309
Rejestracja: środa 09 wrz 2015, 19:30
Lokalizacja: Królewskie miasto Sandomierz

Re: Powrót po latach do C++

Postautor: Marcin » poniedziałek 28 mar 2016, 22:42

Visual Studio 2015 Community pozwoli ci na pisanie aplikacji na platformę NET, ale tu już zdecydowałbym się na C#. Znając C++ bardzo łatwo wskoczysz do C#.

Wstawienie buttona i oprogramowanie go to tylko przeciągnij i upuść, dwa razy klikasz i automatycznie dodaje kod do obsługi procedury Click, tylko uzupełniasz program o kod jaki ma być wykonany podczas kliknięcia

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Powrót po latach do C++

Postautor: dambo » wtorek 29 mar 2016, 13:32

tak jak kolega wyżej polecę C# korzystanie z platformy .net jest mega. Potem bez probelmu przesiądziesz się na apki na windows phone
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 69
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Re: Powrót po latach do C++

Postautor: danielos » wtorek 29 mar 2016, 15:31

To C++ w Visual Studio nie korzysta z .net - myślałem, że też tam jest Framework?
Czy jednak Visual Studio dla C++ w Form Application nie wspiera .net - to chyba dlatego nie umieścili szablonu do Windows Form Application.

Hmmm, jak tak polecacie C# do aplikacji okienkowych to będę musiał się tym bardziej zainteresować.
Są jakieś duże różnice, czy tylko w sposobie dostępu do zmiennych (składni)? Ale to już będzie temat na wątek w dziale o C#.

Dzięki za podpowiedzi.
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Powrót po latach do C++

Postautor: dambo » wtorek 29 mar 2016, 18:39

tak szczerze co do różnic - przy prostych zabawach z apkami okienkowymi nie odczujesz żadnych różnic :) no może oprócz tego, że nie można wprost używać wskaźników :shock: mogę polecić ten kursik http://www.centrumxp.pl/dotNet/20,kategoria,Kurs-C-cz-I.aspx - łatwy do "łyknięcia", a efektem jest spoko aplikacja :)
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 69
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Re: Powrót po latach do C++

Postautor: danielos » wtorek 29 mar 2016, 20:48

dambo pisze:tak szczerze co do różnic - przy prostych zabawach z apkami okienkowymi nie odczujesz żadnych różnic :) no może oprócz tego, że nie można wprost używać wskaźników :shock: mogę polecić ten kursik http://www.centrumxp.pl/dotNet/20,kateg ... -cz-I.aspx - łatwy do "łyknięcia", a efektem jest spoko aplikacja :)


Jeżeli faktycznie jest tak jak piszesz, to super że różnic nie da się odczuć.
Dzięki za linka, na pewno skorzystam.
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.


Wróć do „Pisanie programów w C++”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości