[Linux] gcc optymalizacja

W tym miejscu zadajemy pytania na temat języka C++, dzielimy się swoją wiedzą, udzielamy wsparcia, rozwiązujemy problemy programistyczne.
Awatar użytkownika
PROTON
Expert
Expert
Posty: 527
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:35
Lokalizacja: Warszawa

[Linux] gcc optymalizacja

Postautor: PROTON » poniedziałek 04 kwie 2016, 21:52

Mamy dostępne coraz bardziej rozbudowane procesory, które mają coraz więcej specjalizowanych rozkazów. Jak je wykorzystać?
Jak to jest z systemem Linux? Czy program kompilowany pod Linuxem będzie optymalizowany pod architekturę na której jest uruchamiany domyślnie czy trzeba użyć "-march=native"? Czy używać "-O3", czy lepiej nie? Czy kernel warto przekompilować?
Gott weiß ich will kein Engel sein.

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: [Linux] gcc optymalizacja

Postautor: inż.wielki » poniedziałek 04 kwie 2016, 22:17

Jedyne do czego mogę się odnieść, to kernel. Zależnie od dystrybucji i przeznaczenia systemu/komputera niektóre moduły są niepotrzebne, a niektóre rzeczy można wkompilować w kernel zamiast bawić się w uruchamianie ich z palca. Ja kompilowałem kernel na malinie żeby zadziałał dodatkowy UART. Praca nie tyle co ciężka a nie wybacza błędów, kernel kompiluje się chwilę a się okazuje że błędy na samym końcu wyskakują. Jednak czasem można zoptymalizować system, nie używasz blutucza, wywal, nie używasz wifi, wywal, zawsze możesz potem ręcznie doklepać komendą :)


Wróć do „Pisanie programów w C++”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości