[eclipse] konfiguracja pod live

Pytania dotyczące problemów z wyborem, konfiguracją i pracą w wybranym środowisku programistycznym dla C++: Eclipse, Visual Studio, itp.
Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

[eclipse] konfiguracja pod live

Postautor: dambo » sobota 16 mar 2019, 19:03

Ok - z racji, ze mamy mega okazję się poduczyć wielu rzeczy od Mokrowskiego - mały poradnik, aby wszystkim uprościć "bycie na bieżąco" z tym co się dzieje na live - co ułatwi też interakcje.
W skrócie - jak sobie to wszystko podciągnąć pod eclipse/pobierać stan repo itp - ja pracuję na Win7 jakby co.
Oczywiście zaznaczam, ze to tylko moja propozycja - jakby jakiś krok był zły/głupi to śmiało pisać.
Więc tak - ogólnie co potrzebujemy:
- git
- eclipse CDT dla c/cpp
- oczywiście kompilator ( http://releases.llvm.org/download.html )
- proponuje może jakiś lepszy terminal niż to windowsowskie standardowe CMD (ja mam CMDer)

No to tak:
- zakładamy sobie katalog na projekt np c:/yt/live i tam przechodzimy konsolą gita i dajemy komendę:
- git clone https://github.com/tjasiukiewicz/GOMOKU
- do katalogu GOMOKU pobrał nam się ładnie kod - możemy przejść i sobie zobaczyć
- teraz otwieramy eclipse, robimy gdzieś sobie workspace według upodobań/korzystamy ze starego
- nowy projekt - Makefile Project with Existing Code
f1.PNG

- podajemy ścieżkę/nazwę itp (jako indexer dałem MinGW)
f2.PNG

- mamy zaciągnięty projekt
- generalnie moglibyśmy zwyczajnie otworzyć sobie terminal w innym oknie i z jego poziomu budować
- przejdźmy jednak tutaj i zmieńmy builder na make:
f3.PNG

- potem robimy tak:
f4.PNG

f5.PNG

- po tej akcji możemy już budować z poziomu eclipse:
f6.PNG

- uruchomienie - przejdźmy sobie terminalem do katalogu i z tego poziomu uruchamiajmy
- przed uruchomieniem na windowsie musimy też zrobić:
- mv main main.exe
f7.PNG

- co do kontroli wersji - tutaj pulujemy:
f8.png

- albo robimy to tak:
f9.png


Chyba wsio.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
StaryAnoda_NEW
User
User
Posty: 103
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 16:48

Re: [eclipse] konfiguracja pod live

Postautor: StaryAnoda_NEW » niedziela 17 mar 2019, 11:09

Ok to ja mam problem:

Mam zainstalowany MinGW GCC ze względu na to, że instalowałem Dev C++, dodałem go do zmiennej środowiskowej dla systemu jak i użytkownika:
Zrzut ekranu (23).png

Zrzut ekranu (25).png


Niestety w Eclipse nie mogę wybrać MinGW:
Zrzut ekranu (29).png


Czy może ktoś mi pomóc?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [eclipse] konfiguracja pod live

Postautor: dambo » niedziela 17 mar 2019, 14:13

OK - rzeczy jakie wyszły przy uruchomieniu tego na innym kompie (Win10 nowa instalacja):
- u siebie po instalacji minGW kopiuje minGW-make ze zmianą nazwy na make
- wykryliśmy problem z bibliotekami - dokładniej - przy kompilacji clang nie widział np <array>
okazało się, ze u mnie są one zaciągane z instalacji visuala - nawiasem, żeby to sprawdzić do kompilacji dodajemy przełącznik -v i widzimy:

Kod: Zaznacz cały

#include "..." search starts here:
#include <...> search starts here:
 c:\Program Files\LLVM\lib\clang\7.0.1\include
 C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio\2017\Community\VC\Tools\MSVC\14.14.26428\include
End of search list.


więc jeśli ktoś tam miał visuala to będzie działać - potem ogarnę jak to ładnie zrobić.

Jeszcze ten krok o który Anoda pytał - byłem z nim połączony przez teamViewera i przy instalacji MinGW nie wyskoczyło potem okienko "MinGW instalation Menager" - tam musimy pozaznaczać rzeczy do C/cpp, żeby się zainstalowały - i wtedy po dodaniu ich do patcha zostaną wykryte w eclipse.
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
mokrowski
User
User
Posty: 190
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 20:50
Lokalizacja: Tam gdzie Centymetro

Re: [eclipse] konfiguracja pod live

Postautor: mokrowski » niedziela 17 mar 2019, 17:32

viewtopic.php?f=60&t=1821" target="_blank

... a jeśli chcesz mieć dostępny program git. to wystarczy w oknie mingw-w64, wpisać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

pacman -Sq git

.. i potwierdzić. Reszta działa bez pudła. Sprawdziłem na świeżej instalacji systemu i środowiska.
Jedynie niezbędna jest zmiana kompilatora w Makefile na g++ oraz prawidłowa konfiguracja Eclipse co opisał kolega.
,,Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić" - Alan Alexander Milne: Kubuś Puchatek

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: [eclipse] konfiguracja pod live

Postautor: dambo » niedziela 24 mar 2019, 19:37

Jeśli nie używamy clang++, tylko g++ to sprawa jest prostsza i nie będzie problemu z libami jeśli w pathu mamy ścieżki do MinGW. U siebie mam już dość nakręcone i muszę się zabrać za porządki.

To jako podpowiedź - jak łatwo uruchamiać g++ -> make od Mokrowskiego domyślnie używa clang++, ale elegancko jest to zrobione za pomocą linijki:
CXX := clang++

więc możemy sobie uruchamiać make w taki sposób:
make CXX=g++

Lub też taką komendę zaszyć w eclipsie jeśli robiliśmy według mojej instrukcji.
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
mokrowski
User
User
Posty: 190
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 20:50
Lokalizacja: Tam gdzie Centymetro

Re: [eclipse] konfiguracja pod live

Postautor: mokrowski » niedziela 24 mar 2019, 20:38

Zmieniłem kompilator na g++ i dodałem odpowiedni commit do repozytorium. W tym projekcie clang++ nie jest absolutnym wymaganiem.
,,Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić" - Alan Alexander Milne: Kubuś Puchatek


Wróć do „Jakie IDE dla C++?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości