Przemienniki - zasady i sposób korzystania

Dla radioamatorów i pasjonatów krótkofalarstwa.
Jakub
Posty: 3
Rejestracja: piątek 22 maja 2020, 22:41

Przemienniki - zasady i sposób korzystania

Postautor: Jakub » piątek 22 maja 2020, 23:01

Witam,
ostatnio zacząłem się interesować "krótkimi falami". Od razu mówię że niegdy do tej pory nie miałem z tym styczności więc jestem w tym "zielony". Kupiłem sobie 2 radiotelefony (Baofengi UV9R Plus). Całkiem przypadkiem 3 dni temu natknąłem się gdzieś na temat przemienników i poczytałem sobie trochę jak to działa. Dowiedziałem się w ten sposób że przemiennik odbiera słaby sygnał z radiotelefonu, wzmacnia go a następnie przekazuje na innej częstotliwości na większą odległość. Przeszukując internet znalazłem stronę na której była instrukcja ręcznego programowania przemienników na podobnym urządzeniu i zastosowałem to do swojego (oczywiście zgodnie z przemiennikiem najbliżej mnie ze strony przemienniki.net, jest to dokładniej przemiennik SR2KU w Wieżycy). Ustawiłem częstotliwość, shift oraz CTCSS dla tego przemiennika i po wielu próbach udało mi się dojść do tego że przemiennik mnie "słyszy" ale nie przekazuje mojej transmisji. Po dłuższej przerwie jeśli nacisnę PTT to dostaję komunikat o numerze przemiennika i tyle. Potem za każdym razem kiedy wcisnę PTT dostaję tylko piknięcie i potem około pół minuty szumów. Dodam że przemiennik jest niecałe 10 km ode mnie, więc to chyba nie za wiele. Moje pytanie, a nawet pytania to:
- Czy z przemiennika można "dowolnie" korzystać?
- Co robię źle, że przemiennik nie chce działać?

Pozdrawiam.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Przemienniki - zasady i sposób korzystania

Postautor: SuperGość » sobota 23 maja 2020, 06:13

Witam, nie wiem co masz na myśli pisząc "dowolnie"? Jeżeli nie masz świadectwa i pozwolenia radiowego, do których prowadzi zdaniem egzaminu to nie możesz nadawać, a jedynie słuchać co dzieje się na pasmach. Jeżeli naciskając PTT ( a tego bez zdanego egzaminu i bez przydzielonego znaku dla swojej radiostacji robić Ci nie wolno) słyszysz jak przemiennik odpowiada, komunikatem lub piknięciem, oznacza że słyszany jesteś, chcą nadawać trzymasz PTT i wołasz konkretną stacje lub robisz wywołanie ogólne podając róznież swój znak. Jeżeli masz w pobliżu jakiś klub krótkofalarski to fajnie jakbyć tam się zgłosił (jak już będą ponownie otwarte) i koledzy powinni Ci wszystko wyjaśnić. Jeśli nie ma to pytaj oczywiście również tutaj ale proszę nie łam przepisów i nie nadawaj jak nie masz uprawnień.

Zobacz tu viewtopic.php?f=69&t=1884 też nie wiedziałem jak to się je te przemienniki (ale pozwolenie radiowe i znak już miałem)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Przemienniki - zasady i sposób korzystania

Postautor: SuperGość » sobota 23 maja 2020, 07:42

Na fb jest taka grupa "Krótkofalowcy" w której często padają pytania dotyczące popularnych baofengów (i innych trx) i tego czy można nimi posługiwać się nie mając pozwolenia radiowego, jeden z kolegów zrobił takie podsumowanie, które zacytuję w całości poniżej:
BAOFENG i sprawa polska
Odpowiadając na powtarzające się pytania początkujących:
1. Twój Baofeng lub inny amatorski trx to urządzenie nadawczo-odbiorcze i musisz mieć na nie pozwolenie.
2. Nie, nie możesz na nim pracować w paśmie CB. Pasmo CB to 27MHz (fale krótkie), a twój "ręczniak", to 144/430MHz (VHF/UHF).
3. Nie, na PMR też nie możesz nim nadawać, bo nie spełnia on norm. Regulują je np.: art. 144 ustawy Prawo Telekomunikacyjne (Dz. U. 2004 Nr 171 poz. 1800 z-późn-zm.), Obwieszczenie Ministra Cyfryzacji z dnia 6 grudnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz.U. 2017 poz. 96). W skrócie: jeśli możesz odkręcić antenę i/lub twoje urządzenie ma moc większą niż 500mW, to nie możesz go używać na paśmie PMR.
4. Nie, twój Baofeng/Wouxun to nie jest dobrej jakości urządzenie nadawczo-odbiorcze. Niektóre modele nie są nawet dopuszczone do obrotu na terenie RP (https://dane.gov.pl/dataset/1700,lista- ... IsrdZA83Gw). Podłączenie do niego anteny o dużym zysku (np. bazowej) może spowodować "przytkanie" odbiornika z braku selektywności odbiornika w szczególnych warunkach.
5. W celu legalnego używania urządzenia nadawczo-odbiorczego, na którego wymagane jest pozwolenie (uproszczenie: innego niż CB i PMR) możesz:
a) wystąpić o odpowiednie pozwolenie do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (https://www.uke.gov.pl/)
b) kupić pozwolenie komercyjne i dopuszczone w nim urządzenie (np. https://avantiradio.pl/ , http://sklep.libert.pl/ , http://sklep.autoradia.pl/pl/c/Pozwolenie-radiowe/120 )
c) uzyskać świadectwo uzdolnienia i pozwolenie w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej (tutaj masz komplet informacji: http://www.egzaminkf.pl/home.php lub tu http://rudolf.net.pl/kat/?page_id=748
6. Nie myl posiadania urządzenia z jego używaniem. Wyobraź sobie przykład z samochodem, którego właścicielem możesz być bez posiadania prawa jazdy, ale nie możesz używać pojazdu bez posiadania prawa jazdy. Posiadanie i używanie to zupełnie rozdzielne kwestie. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie dotyczące legalnego UŻYWANIA urządzeń nadawczo-odbiorczych.

a) Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U.2018.1025) opisuje kwestię używania.- Stosując pojęcie używania należy odróżnić je od pojęcia użytkowania. W tym znaczeniu sensu stricte prawa rzeczowego jak i w rozumieniu potocznym używanie jest wykorzystywaniem – korzystaniem przez czerpanie pożytków.Używanie to korzystanie z rzeczy lub prawa co do zasady zgodnie z jego przeznaczeniem.

b) W Ustawie Prawo Telekomunikacyjne (zwanego dalej PT) wyraźnie podano definicję urządzenia radiowego. Mówi o tym art 2 pkt 45 – urządzenie radiowe – urządzenie telekomunikacyjne, które celowo emituje lub odbiera fale radiowe na potrzeby radiokomunikacji lub radiolokacji, lub urządzenie telekomunikacyjne, które musi zostać uzupełnione o dodatkowy element, aby mogło celowo emitować lub odbierać fale radiowe na potrzeby radiokomunikacji lub radiolokacji;
To jest ważny artykuł,bo w prosty sposób wyjaśnia nam co urządzeniem radiowym jest.

c) Art. 143. 1 PT wyjaśnia nam,że na urządzenie radiowe potrzebne jest pozwolenie. Artykuł te wskazuje nam też urządzenia, ma które pozwolenia nie są potrzebne: Z zastrzeżeniem art. 144, art. 144a i art. 144b, używanie urządzenia radiowego wymaga posiadania pozwolenia radiowego, zwanego dalej „pozwoleniem”.

d) Art. 144 PT wyjaśnia nam na jakie urządzenia pozwolenie nie jest potrzebne. W uproszczeniu: Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.
I teraz:

1. Czy twoje urządzenie nadawczo-odbiorcze jest fabrycznie, z założenia, przeznaczone wyłącznie do odbioru? Nie! Jest przeznaczone do nadawania i odbioru.

2. Czy twoje urządzenie nadawczo-odbiorcze celowo emituje lub odbiera fale radiowe? Tak!

3. Czy twoje urządzenie nadawczo-odbiorcze znajduje się w zakresie urządzeń objętych art. 144.1 PT, na które pozwolenie nie jest wymagane? Nie! Bo nie służy wyłącznie do odbioru tzn. nie jest TYLKO I WYŁĄCZNIE przeznaczone do tej funkcji. Takmi urządzeniem byłby np. skaner, odbiornik globalny, bo tylko one są urządzeniami radiowymi przeznaczonymi do odbioru, w myśl art, 144.1 PT

4. Takiej odpowiedzi dzielił urząd w 2008 roku w kwestii używania TRX w Służbie Radiokomunikacyjnej Morskiej: (...) "2. Zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy Pt "Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do nasłuchu ". Urządzenie nadawczo-odbiorcze nie jest urządzeniem przeznaczonym wyłącznie do nasłuchu, jak np. odbiornik radiodyfuzyjnych programów radiowych czy telewizyjnych. W związku z tym, korzystanie wyłącznie z części odbiorczej urządzenia, które wymaga przecież załączenia zasilania, oznacza gotowość urządzenia do pracy, a więc wymaga posiadania stosownego pozwolenia radiowego. Jest to równocześnie odpowiedź na pytanie nr 3. "(informacja przygotowana przez Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości)"

5. Poniżej dość szczegółowo opisane zostało jak korzystać z radia nie łamiąc przy tym prawa.
Cz. 1 https://www.youtube.com/watch?v=pi3OEDXJRyU
Cz. 2 https://youtu.be/aqH7lDVrvnE
Cz. 3 https://youtu.be/I_KaKkjhz_0

Jakub
Posty: 3
Rejestracja: piątek 22 maja 2020, 22:41

Re: Przemienniki - zasady i sposób korzystania

Postautor: Jakub » sobota 23 maja 2020, 10:02

Okej, domyślam się że łamię prawo, ale wydaje mi się że wiele osób korzystających z takich rzeczy to robi. A ile (najtaniej) kosztuje takie pozwolenie? Co do "dowolnego" korzystania to chodzi mi o to, czy trzeba jakoś "dzielić" się tym przemiennikiem czy jak go używam to mogę go używać i inni mnie nie obchodzą? Do klubu bardzo chciałem się zapisać ale trochę daleko ode mnie :? Z tym przemiennikiem chodzi mi o to, że z tego co wiem to powinien "rozgłaszać" mój sygnał podając go na innej częstotliwości, a na niej tylko piknięcie i szum, ewentualnie czasem stacja podaje swój znak.

EDIT: Co do słuchania, to nasłuchiwałem tego przemiennika i nigdy nic, czasem tylko szum, a jakiś z Gdańska (45km) zupełna cisza. Szukałem też po wszystkich częstotliwościach przez kilka godzin ale nic. Ktoś wie czemu?

EDIT 2: Załóżmy że kupię sobie takie pozwolenie za allegro to już mogę legalnie korzystać z przypisanych pasm i przemienników?

EDIT 3: Czy można kupić pozwolenie na dziesięciowatowy radiotelefon?

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Przemienniki - zasady i sposób korzystania

Postautor: SuperGość » sobota 23 maja 2020, 11:41

Jakub pisze:Okej, domyślam się że łamię prawo, ale wydaje mi się że wiele osób korzystających z takich rzeczy to robi. A ile (najtaniej) kosztuje takie pozwolenie?

To nie oznacza, ze to usprawiedliwia dalsze łamanie prawa. I ze mną raczej na ten temat nie podyskutujesz.

Jakub pisze:Co do słuchania, to nasłuchiwałem tego przemiennika i nigdy nic, czasem tylko szum, a jakiś z Gdańska (45km) zupełna cisza. Szukałem też po wszystkich częstotliwościach przez kilka godzin ale nic. Ktoś wie czemu?

Nieraz jest tak na pasmach ze jest totalna cisza.

Jakub pisze:Załóżmy że kupię sobie takie pozwolenie za allegro to już mogę legalnie korzystać z przypisanych pasm i przemienników?
Rozumiem że masz na myśli takie pozwolenie "komercyjne", no to tylko i wyłącznie do określonych częstotliwości w pozwoleniu, zwykle są to chyba dwie na 2 i 70 cm i leża poza tzw band planem dla krótkofalowców i dalej Ci nie wolno nadawać poza ściśle określonymi dwoma częstotliwościami (przemienniki tam nie wchodzą)

Jakub pisze: Czy można kupić pozwolenie na dziesięciowatowy radiotelefon?

Nie.
Jakub pisze:Z tym przemiennikiem chodzi mi o to, że z tego co wiem to powinien "rozgłaszać" mój sygnał podając go na innej częstotliwości, a na niej tylko piknięcie i szum, ewentualnie czasem stacja podaje swój znak.
no i tak się dzieje, ale żeby był jakis odzew to przecież musisz wywołać albo określoną stację albo wywołanie ogólne podać, a tego nie możesz póki co zrobić, jak otrzymać pozwolenie to masz wyżej linki podane i tam możesz poczytać informacje.

Jakub
Posty: 3
Rejestracja: piątek 22 maja 2020, 22:41

Re: Przemienniki - zasady i sposób korzystania

Postautor: Jakub » sobota 23 maja 2020, 12:13

Okej, dziękuję bardzo za pomoc.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Przemienniki - zasady i sposób korzystania

Postautor: j23 » poniedziałek 25 maja 2020, 01:57

Częstotliwości, klasy operatora urządzeń radiowych, egzaminy i opłaty:https://bip.uke.gov.pl/swiadectwa-operatora-urzadzen-radiowych-tresci/swiadectwa-amatorskie,3.html
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Kącik krótkofalowca i radioamatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości