Układy do komunikacji LoRa - wybór

Dla radioamatorów i pasjonatów krótkofalarstwa.
Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 70
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Układy do komunikacji LoRa - wybór

Postautor: danielos » poniedziałek 27 lis 2023, 09:15

Cześć

Nie wiedziałem w którym dziale umieścić to pytanie, więc padło na ten - jak co to proszę o ewentualną zmianę.

Zastanawiam się nad następującymi modułami/urządzeniami do komunikacji LoRa:
-USR-LG206-H-P - od pusr
-X1262-LoRa-DTU-HF - od waveshare

Czy ktoś używał, bądź używa tych modułów? Który polecacie?

Ewentualnie co możecie powiedzieć o firmie pusr, oraz o firmie waveshare? Jakieś opinie?

Pozdrawiam
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Układy do komunikacji LoRa - wybór

Postautor: j23 » poniedziałek 27 lis 2023, 19:19

Nie używałem TYCH modułów. W każdym razie tyle ile mogę z czystym sumieniem napisać to to, że do waveshare będzie zdecydowanie lepsze wsparcie w przykładach, dokumentacji, sterownikach czy w kodzie, ALE dla pewności PRZED zakupem sprawdziłbym do czego chcę tych modułów używać i czy dany software (np.arduino ide, jakieś IDE pod Linux/czy inny system) temu podoła. Dla przykładu w arduino ide gdy w ichniej wyszukiwarce wklepie się "waveshare" to wyskakują moduły które mają już jakieś tam biblioteki do określonych typów modułów (być może tak samo jest z "pusr" ale co i jak to trzeba sprawdzić). Z tego co pobieżnie wyczytałem to ten z waveshare ma dodatkowo rozstaw pinów dostosowany do Raspberry Pi (o ile to ważne), ten od "pusr" z kolei zdaje się wyglądać na nieco solidniejszą konstrukcje, ALE JA BYM NIE SUGEROWAŁ się samym wyglądem, tylko poczytał opinii na forach tematycznych jak stackoverflow czy stackexchenge czy forum oficjalne Raspberry (etc. etc.) - zwykle tam ludzie piszą o problemach, albo chwalą się kodem, ew.pytają o szczegóły co do kodu - JEŚLI to ma być docelowo do testowania programowania, no bo jak tylko do samego używania do łączności to inna bajka i inne powinno postawić się wytyczne co do poszukiwań/selekcji tychże modułów (jak np.poziom zysku antenowego).

Edit1: Gdybym miał wybierać (tak na szybko na tyle ile wyczytałem z samego opisu tych modułów na ich oficjalnych stronach) to wybrałbym tego z waveshare (pomimo drobniejszego wyglądu), Z TYM ŻE powody które by mną kierowały to:
- większa możliwość konfiguracji sprzętowej i kombinowania z przyszłymi projektami
- lepsze wsparcie w dokumentacji, w kodzie i w przykładach
- możliwość wyboru pasma pracy (wynikającego z rodzaju anteny: EU868 albo EU434 w wersjach europejskich)
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
danielos
Newb
Newb
Posty: 70
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 15:06
Lokalizacja: Pawłowice, Silesia.
Kontaktowanie:

Re: Układy do komunikacji LoRa - wybór

Postautor: danielos » poniedziałek 27 lis 2023, 21:13

Też tak właśnie bardziej skłaniam się do tego z waveshare. Głównie też z tego, że firmę waveshare znam z modułów różnego typu, a tą drugą to pierwszy raz słyszę.

Głównie chodzi mi o transmisję transparentną po rs485 - na początek.Chciałem na początek gotowe urządzenie żeby nie bawić się w całą otoczkę związaną z projektowaniem urządzenia i programowaniem go.

Jutro bądź w środę będę zamawiał tego z waveshare więc może później w skrócie umieszczę jakiś opis tego urządzenia.
Można wszystko osiągnąć, wystarczy chcieć.


Wróć do „Kącik krótkofalowca i radioamatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości