[GerbV] Podgląd gerberowych plików technologicznych

Tu jest miejsca na dyskusje nad innymi programami wspomagającymi prace elektronika przy projektowaniu pcb itp. ale również można tu wstawiać tematy związane z innymi programami typu CAD

Moderator: ZbeeGin

Regulamin forum
Temat należy poprzedzić nazwa programu ujętą w kwadratowe nawiasy np. [KiCAD]
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

[GerbV] Podgląd gerberowych plików technologicznych

Postautor: gaweł » sobota 29 kwie 2017, 00:16

Uzyskane z jakiegokolwiek systemu projektowego do tworzenia płytek PCB pliki technologiczne zawierające rysunki odpowiednich warstw projektowych mogą być przeglądane za pomocą odpowiednich programów narzędziowych. Jednym z takich jest program o nazwie gerberview [program instalacyjny o nazwie gerbvinst-2.4.0.exe można odszukać na stronach internetowych, przykładowo dostępny pod adresem https://sourceforge.net/projects/gerbv/ ... rbv-2.4.0/, serwisu z oprogramowaniem typu Open Source.]. Pobrany z sieci program instalacyjny należy uruchomić. Przed właściwą instalacją programu należy zaakceptować warunki licencyjne (kliknąć na przycisk „I agree” - ilustracja 1). Tych okienek z akceptacją warunków licencyjnych jest dużo, za każdym razem należy wyrazić zgodę na warunki licencyjne.
gv_ilu-01.PNG
Po kilkukrotnym wyklikaniu „I agree”, program zapyta o lokalizację kartoteki, w której ma być zainstalowany program. W większości przypadków zaproponowana lokalizacja jest właściwa, ale istnieje możliwość jej zmiany (ilustracja 2).
gv_ilu-02.PNG
Sama właściwa instalacja (ilustracja 3) przebiega „bezboleśnie”.
gv_ilu-03.PNG
Zainstalowany program należy uruchomić poprzez wybranie: Start → Programy → gerbv-2.4.0 → gerbv. Po uruchomieniu programu mamy otwarty „pusty projekt” (ilustracja 4).
gv_ilu-04.PNG
W pierwszej kolejności należy dodać do projektu pliki gerberowe. W tym celu należy wybrać myszką opcję: „File → Open Layer(s)...”, ilustracja 5.
gv_ilu-05.PNG
Spowoduje to otwarcie odpowiedniego okienka dialogowego (ilustracja 6). W obszarze „Miejsca” oraz „Nazwa” wyklikać (wydwuklikać) położenie kartoteki zawierającej pliki gerbera.
gv_ilu-06.PNG
W dalszej kolejności wskazać otwierane pliki (klikając na odpowiednie pliki i trzymając naciśnięty klawisz Ctrl, można zaznaczyć kilka plików do otwarcia). Po wskazaniu plików do otwarcia operację należy zakończyć klikając na przycisk „Otwórz”. Spowoduje to otwarcie wszystkich wskazanych plików i wyświetlenie ich w okienku programu (ilustracja 7).
gv_ilu-07.PNG
Klikając na „ptaszki” (ilustracja 8) można aktywować do wyświetlania pojedyncze warstwy (ilustracje 8 i następne).
gv_ilu-08.PNG
gv_ilu-09.PNG
gv_ilu-10.PNG
gv_ilu-11.PNG
gv_ilu-12.PNG
gv_ilu-13.PNG
Istnieje możliwość zmiany koloru dla każdej warstwy. Klikając na pole koloru dla odpowiedniej warstwy (ilustracja 14) program umożliwi zmianę odpowiedniego koloru.
gv_ilu-14.PNG
Kolor można zmieniać inkrementując/dekrementując wartości w polach odcienia, nasycenia, wartości, czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Można wpisać nowe wartości w odpowiednich polach lub skorzystać z suwaka (ilustracja 11) lub wpisać w odpowiednie pole nazwę nowego koloru.
gv_ilu-15.PNG
„Łapiąc myszką” za kreskę (suwak) na kole barw, można obracając nim zmieniać kolor warstwy.
Do kompletu możliwości zmian kolorów można dodać możliwość zmian koloru tła. Zmiana jest realizowana poprzez wybór opcji View → Change background color (ilustracja 16).
gv_ilu-16.PNG
Aktywuje to, podobnie jak w innych funkcjach zmiany koloru, odpowiednie okienko dialogowe.
gv_ilu-17.PNG
Istnieje możliwość wpisania w pole „Nazwa koloru” jego nazwę (przykładowo nazwę white jak na ilustracji 17).
Oprócz włączania/wyłączania poszczególnych warstw istnieje możliwość modyfikacji kolejności wyświetlania poszczególnych warstw (to ma wpływ na nakładanie się wzajemne poszczególnych rysunków). Mając do wyświetlenia przykładowo dwie warstwy zmianę kolejności można zrealizować w następujący sposób (ilustracja 18).
Po zaznaczeniu przesuwanej warstwy (poprzez kliknięcie na nazwę pliku skojarzonego z warstwą) można daną warstwę przesunąć do dołu lub do góry klikając na odpowiednie strzałki.
W przypadku warstw pokazanych na ilustracji 18, umożliwia to uzyskanie następujących obrazów. Im niżej umieszczona jest dana warstwa, tym bardziej jest ona przykryta innymi warstwami.
gv_ilu-18.PNG
gv_ilu-19.PNG
Ilustracja 19 pokazuje wariant wyświetlenia warstwy solder maski na tle warstwy miedzi. Inny wariant kolejności pokazuje ilustracja 20.
gv_ilu-20.PNG
Przy okazji ilustracji 20 można zauważyć, że PAD'y soldermaski są nieznacznie większe od PAD'ów na warstwie miedzi.
Odpowiednio kompilując warstwy można uzyskać pliki graficzne, które mogą być załączane do odpowiedniej dokumentacji związanej z danym projektem, dołączane do publikacji lub użyte w jakimkolwiek innym celu. Po określeniu warstw, jakie mają być wyświetlone, po ustaleniu kolejności nakładania się warstw, cały obraz może zostać zapisany na dysku komputera jako niezależny plik graficzny. W tym celu należy wybrać następującą opcję: File → Export → PNG... (ilustracja 21).
gv_ilu-21.PNG
Zapisany na dysku plik graficzny jest następujący (ilustracja 22).
gv_ilu-22.PNG
Dodatkowo wybierając odpowiedni wariant w polu Rendering (ilustracja 23), można wpływać na rozdzielczość tworzonego pliku graficznego.
gv_ilu-23.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [GerbV] Podgląd gerberowych plików technologicznych

Postautor: SuperGość » sobota 29 kwie 2017, 06:12

:arrow: gaweł - super, masz energię do tworzenia poradników i to na wysokim poziomie, dzięki :).
Świetny poradnik, programik ułatwia przegląd plików produkcyjnych pcb nawet jak nie dysponuje się plikami źródłowymi pcb i oprogramowaniem pod którym ktoś stworzył projekt pcb.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1259
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [GerbV] Podgląd gerberowych plików technologicznych

Postautor: gaweł » sobota 29 kwie 2017, 10:43

Właśnie dlatego opanowałem korzystanie z tego programu. Po wygenerowanych obrazkach nie widać jakim programem została zaprojektowana PCB a czasami z pewnymi szczegółami nie wolno się wychylać. :). Inny powód to taki, że tu dokładnie widać pewne szczegóły. Przykładowo:
topview_l.png

zielona obwódka wokół PAD-ów to granica soldermaski, pozwala "optycznie" zweryfikować pliki technologiczne. Szczególnie jak samemu coś wyprodukujesz w gerberze (jego format w końcu nie jest czymś skomplikowanym).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości