Polecane SSD minimum 240GB

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: Polecane SSD minimum 240GB

Postautor: piotrek » środa 13 gru 2017, 22:02

Ja zrobilem upgrade w swoim lapku ze dwa lata temu na SAMSUNG SSD 850 EVO 250GB i działa super.
W innym kompie używam sporadycznie SSD ADATA i też chodzi ok, choć napotkałem opinie, że ADATA to dziadowska firma.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Polecane SSD minimum 240GB

Postautor: ZbeeGin » czwartek 14 gru 2017, 08:33

Jeśli chodzi o standardowe dyski SATA to w zasadzie tak jak przedmówca 850 EVO ale w wersji PRO. Długa gwarancja bo aż 10 lat, kości MLC V-NAND, lepsza wydajność przy odczycie i zapisie liniowym, i już za to warto nieco więcej zapłacić. Zwykłe 850 EVO jest zbudowany na kościach TLC - i jeśli problemy z jakie miał Samsung z tym typem kości tu znów zamieciono pod dywan (Wbudowana w firmware pętla odnawiająca dane), to jego żywotność będzie ograniczona, zwłaszcza dla osób u których dysk mocno pracuje.
Jeśli za kryterium miałaby być brana pod uwagę opłacalność i użytkowanie komputera nie byłoby zbytnio wyśrubowane, to można rozważyć Crucial-a MX300 275 GB. Cena dość niska, kości TLC, ale za to nieco więcej przestrzeni. W tym budżecie mógłbyś się nawet pokusić o 2 takie dyski.
Można też dać szansę polskiemu dyskowi GoodRAM Iridium Pro 240 GB. Cena porównywalna z Crucialem, ale za to kości MLC prawie gratis i 5 letnia gwarancja.

Kupowanie dysku M.2 ma sens ale:
- Płyta musi mieć kontroler lub musisz go kupić w postaci karty PCI-e i mieć wolny slot przynajmniej PCI-e x4. Dobry dwu-złączowy kontroler w postaci karty może też pracować jako macierz RAID. No i karta taka też nieco podraża cały interes.
- Musisz kupić "dysk" który będzie pracował w trybie M.2 NVMe. Jest jeszcze sporo atrakcyjnych cenowo dysków ze złączem M.2 ale pracujących w trybie SATA-III. Dlatego trzeba dokładnie czytać opisy i zwracać szczególnie uwagę na szybkości transferu.

Zaś kupowanie specjalnej karty AIC, która ma na pokładzie kontroler oraz kości pamięci uważam za całkowicie nieopłacalne. Zresztą jak widzę to już poznikały z rynku. Chyba, że oczekujesz bardzo wyśrubowanej wydajności...


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości