Router z Vectry i współpraca z NAS

Wszystko o naszych urządzeniach: PC, laptopy, jednopłytkowce, itp - problemy ze sprzętem , aplikacjami itd.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Router z Vectry i współpraca z NAS

Postautor: SuperGość » poniedziałek 29 paź 2018, 06:06

Mam sytuację następującą :
1. Internet z Vectry z routerem Technikcolor CGA2121
2. Do tego routera podpięte 4 kompy po LANi to na co zezwole po WiFi
3. do jednego LAN wpięty NAS firmy Synology DS116

sytuacja dokładnie taka sama jak przed zmianą usługi w Vectrze tyle ze tam był inny router

Niby wszystko hula i się przez jakiś czas nie połapałem dopoki gdy próbowałem z poza swojej sieci lokalnej wejść poprzez moj.adres.me na NAS i nie da rady. Zdalnie oczywiście poprzez usługę synchronizacji wszystko działa pliki się synchronizuja itd więc tu ok ale dostęp zdalny umarł.
Więc wszedłem na konfigurację NAS i się okazało że nie wykrywa routera UPnP.
ds116_blad_2.JPG


jak pisałem nie znajduję go również na rozwijalnej liście:
ds116_blad_3.JPG


próba połączeń na ustawieniach jak przy poprzednim routerze zwraca błąd testu
ds116_blad_1.JPG


Co można z tym fantem zrobić? Vectra próbowała zdalanie przestawiać i coś zmieniać w routerze ale to nic nie daje.

-------------------------------edit----------------------------------------------
Czy jeśli bym dołożył TP-Link TL-R480T https://www.x-kom.pl/p/63231-router-tp- ... n-lan.html połaczyćł router vectry do WAN tego tplinka , router Vectry przełaczył w tryb bridge, oczywiście NAS i kompy do LAN tplinka - to miałoby szanse działać? ten TPlink jest na liście routerów NASa, wifi miałbym dalej z routera vectry

-----------------------------edit-------------------------------------
jakakolwiek próba recznego skonfigurowania sprowadza się do tego że musiałbym mieć dostęp admina do routera vectry a tego nie mam i nie bede miał (taka polityka firmy sie zrobiła)
Konfiguracja routera
Jeśli Twoje urządzenie Synology NAS jest w sieci lokalnej, inne urządzenia w Internecie nie mogą się z nim połączyć. Możesz skonfigurować reguły przekierowania portów w obszarze Panel sterowania > Dostęp zewnętrzny > Konfiguracja routera, aby można było uzyskać dostęp do urządzenia Synology NAS przez Internet.

Konfiguracja routera
Przed dodaniem reguł przekierowania portów musisz skonfigurować połączenie między urządzeniem Synology NAS a routerem.

Uwaga:
Aby skonfigurować reguły przekierowania portów i przypisać statyczny adres IP, należy posiadać prawa administratora dostępu do routera.
Przed skonfigurowaniem połączenia urządzenia Synology NAS z routerem UPnP proszę się upewnić, że DSM pomyślnie pobrał zewnętrzny adres IP urządzenia Synology NAS (można to zrobić przechodząc kolejno do obszaru Panel sterowania > Dostęp zewnętrzny > DDNS). Jeżeli tak się nie stało, należy sprawdzić ustawienia sieciowe i ustawienia zapory sieciowej swojego urządzenia Synology NAS i routera UPnP.


---------------------edit------------------------------
hmmm czy dobrze myślę, że jakby tak admin z vectry właczył mi w routerze protokół UPnP to mogłoby w sumie wystarczyć?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Router z Vectry i współpraca z NAS

Postautor: j23 » poniedziałek 29 paź 2018, 17:40

1. Wszystkie urządzenia które wymieniłeś powinny posiadać swój unikalny MAC address - do zweryfikowania albo na tabliczce znamionowej, albo poprzez dozwolony interfejs zarządzania (terminal cli, www, jakiś protokół połączenia).
2. Serwer NAS może nie być widoczny (prawdopodobnie) z trzech powodów: router nie posiada na swojej liście adresu MAC tego NAS, lub/i posiada jego adres MAC, ale ten adres MAC nie jest wpisany na żadną listę z listy MAC adresów przeznaczonych ogólnie do dostępu (lub dla wybranej sieci - nie wiem jakie możliwości posiada ten router z Vectry), LUB wymagane są jakieś sterowniki dla routera NAS (???).
3. Weryfikację połączenia z serwerem NAS możnaby przeprowadzić przez zwykłe polecenie "ping" - o ile serwer NAS zostałby "wpuszczony" do tejże sieci.
4. Połączenie tak jak piszesz poprzez zewnętrzny router (dodatkowy) zadziała, pod warunkiem, że połączenie z internetem będzie wyglądało na zasadzie:
Internet<->(modem Vectry jeśli jest)<->router Vectry Technikcolor CGA2121<->[port LAN]<->[port WAN]router dokupiony (np.TP-Link)<->x[porty LAN]/x[dostęp Wireless]. Router Vectry ma "widzieć" TYLKO (po MAC'u) ten router który dokupiłeś, natomiast w dokupionym routerze musi być możliwość zrobienia tablicy adresów MAC tzn.tych urządzeń, które chcesz podłączyć do dokupionego routera (m.in.serwera NAS).

Jeśli się coś mylę to przepraszam i proszę o skorygowanie.

73! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Sprzęt, sterowniki, oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości