[Raspbian][RPi1] Jak skonfigurować aplikację sendmail?

Linux jako system PC i Embedded
Regulamin forum
Aby łatwiej poruszać się w zagadnieniach to prosimy aby w temacie, na samym początku, w nawiasach prostokątnych umieszczać hasło wiodące dla opisywanego problemu np. [Debian], [System embedded], [Linux Mint] itp.
Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

[Raspbian][RPi1] Jak skonfigurować aplikację sendmail?

Postautor: j23 » piątek 13 paź 2017, 19:02

Witam Koleżanki i Kolegów,

Czy Ktoś z Was wie może (przerabiał to w praktyce) jak w Raspberry (konkretnie chodzi o wersję 1 model B) w Raspbianie skonfigurować poprawnie aplikację/usługę sendmail?

Założenia co do tego projektu są takie:
1. Raspberry na którymś z dwóch portów GPIO ma wykryć przerwę w obwodzie.
2. Uruchamia kamerę, robi zdjęcie lub krótki film.
3. Za pomocą aplikacji mail/muff/sendmail wysyła załącznik w postaci obrazka lub filmu na wskazany e-mail poczty zewnętrznej (tzn. nie jakiś wewnętrzny email, tzn. z wewnętrznej sieci, tylko mam na myśli gmail.com, ew. e-mail w wykupionej przez siebie domenie). To jest oczywiste, ale żeby było jasne mam na myśli tutaj taką sytuację, w której załącznik w postaci np. obrazka opuszcza RPi i ląduje np. na moim koncie gmail.com gdzieś na zewnętrznym "świecie".
4. Proces ma być sterowany/kontrolowany za pomocą konsoli (skrypt, etc.).

Żeby było mi "prościej" póki co sendmail jako aplikacja w ogóle nie chce się zainstalować z repo. Obecnie korzystam z Raspbian Buster/Testing i próbuję w nadziei że w testing będą większe możliwości, bo w wersji Raspbian Stable/Jessie apt-get informuje, że nie zainstaluje sendmail, bo nie spełnione są zależności... :(

Czy Ktoś z Was wie jak obejść w Raspbianie ten problem? Może jest jakaś alternatywa dla sendmail (okey, wiem jest ssmtp/telnet), ale chodzi mi o to, czy jest inne prostsze rozwiązanie tego problemu - nie wiem, jakiś program pocztowy na tyle prosty w konfiguracji jak Thunderbird/Icedove - przy czym wysyłanie maili MUSI lecieć z linii poleceń/konsoli, bo cały proces opisany w powyższych trzech punktach ma być wykonany w skrypcie i z automatu.

Pozdrawiam! J23 Jarek

P.S. Dodam, że Raspbian to nie to samo co Debian i ma o wiele większe fochy, niemniej byłbym wdzięczny za każdą konkretną, praktyczną radę. Z góry dzięki!
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Raspbian][RPi1] Jak skonfigurować aplikację sendmail?

Postautor: SuperGość » piątek 13 paź 2017, 19:49

To nie jest praktyczna porada.
Nie jestem miłośnikiem linuksa i się nie znam ale czy nie da się uzupełnić tych zależności, tak w dorosłym linuksie o ile wiem jest.
to może coś pomoże? http://unixetc.co.uk/2014/11/04/enable- ... pberry-pi/

Awatar użytkownika
mokrowski
User
User
Posty: 190
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 20:50
Lokalizacja: Tam gdzie Centymetro

Re: [Raspbian][RPi1] Jak skonfigurować aplikację sendmail?

Postautor: mokrowski » piątek 13 paź 2017, 20:10

Nie jest Ci do niczego potrzebny MTA (https://pl.wikipedia.org/wiki/Serwer_po ... tronicznej). Programy takie jak sendmail czy postfix (który polecam jeśli potrzebował byś MTA), pełnią funkcję "urzędu pocztowego" doręczającego przesyłki. Ty potrzebujesz do wysłania maila programu który połączy się z serwerem google i wyśle mail. Użył bym do tego programu w Pythonie :-)
Tu masz proste tłumaczenie jak: http://www.pythonforbeginners.com/code- ... send-email
Tu masz informację jak zrobić załącznik: https://stackoverflow.com/questions/775 ... e-in-email
,,Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić" - Alan Alexander Milne: Kubuś Puchatek

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [Raspbian][RPi1] Jak skonfigurować aplikację sendmail?

Postautor: j23 » piątek 13 paź 2017, 20:41

Wielkie dzięki za natychmiastową odpowiedź Koledzy: Wojtek i Mokrowski! :) Sprawdzę i jak zadziała to przedstawię jak to rozwiązałem.

Pozdrawiam! J23 Jarek
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

Re: [Raspbian][RPi1] Jak skonfigurować aplikację sendmail?

Postautor: inż.wielki » sobota 14 paź 2017, 01:52

Jeżeli potrzebujesz pomocy w pisaniu skryptów chętnie pomogę. W domu mam malinkę w wersji 2 co prawda się myślę że to nie stanowiło by problemu ;)


Wróć do „GNU/Linux”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości