[MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Linux jako system PC i Embedded
Regulamin forum
Aby łatwiej poruszać się w zagadnieniach to prosimy aby w temacie, na samym początku, w nawiasach prostokątnych umieszczać hasło wiodące dla opisywanego problemu np. [Debian], [System embedded], [Linux Mint] itp.
Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

[MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Postautor: Antystatyczny » piątek 17 lis 2017, 22:16

Witam.

Musiałem dziś przeinstalować linucha, a w raz z nim narzędzia do programowania. Niestety napotkałem drobny problem, który uniemożliwia zaprogramowanie AVR bezpośrednio z eclipse'a. Reguła udev dodana, programator usbasp pracuje prawidłowo, gdy komunikuję się z nim z poziomu konsoli (z rootem i bez roota działa tak samo poprawnie). Próba połączenia się z układem z poziomu eclipse kończy się takim komunikatem:

Zrzut ekranu w 2017-11-17 22-10-26.png


Ustawienia programatora mam typowe dla usbasp i niczym nie różnią się od tych, które mam w eclipse w komputerze z windowsem. Ma ktoś jakieś pomysły, co z tym zrobić?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: [MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Postautor: squeez » sobota 18 lis 2017, 00:54

Skoro w konsoli avrdude działa to problemem pewnie jest plugin.
Czy wersje Eclipse masz taką samą jak na wcześniejszej wersji systemu?

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Postautor: Antystatyczny » sobota 18 lis 2017, 00:59

Obecnie mam Eclipse Oxygen, a na innym komputerze mam Neon (chyba wersję 3). W każdym razie ściągnąłem źródła avrdude 6.0.1, dopiąłem do tego pliki developerskie libusb i całość skompilowałem. Teraz odzywa się 6.0.1, działa, wykrywa procki, ale tylko pod rootem. Niestety nie działa reguła udev, która jest w folderze ze sterownikiem usbasp. Reguła nosi nazwę 99-USBasp.rules, a jej treść jest następująca:

# USBasp - USB programmer for Atmel AVR controllers
# Copy this file to /etc/udev/rules.d so

SUBSYSTEM=="usb", ENV{DEVTYPE}=="usb_device", SYSFS{idVendor}=="16c0", SYSFS{idProduct}=="05dc", MODE="0666"
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: [MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Postautor: squeez » sobota 18 lis 2017, 01:06

a co ci daje lsusb? ID pokrywa się z tym z reguły?

Ja nigdy nie kompilowałem samodzielnie avrdude (nie miałem takiej potrzeby) na na tych z repo debiana chodzi mi zawsze.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Postautor: Antystatyczny » sobota 18 lis 2017, 01:10

lsusb wypluwa różne dziwne rzeczy, a jedna z nich to VID i PID zgodny z danymi w regule. Kompilowałem starszą wersję avrdude, ponieważ zawarta w Mint wersja 6.2 wypluwa dane w ciut innym formacie i plugin parsujący dane "nie kuma".
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
xor
User
User
Posty: 169
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:44

Re: [MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Postautor: xor » sobota 18 lis 2017, 11:16

Antystatyczny pisze:SUBSYSTEM=="usb", ENV{DEVTYPE}=="usb_device", SYSFS{idVendor}=="16c0", SYSFS{idProduct}=="05dc", MODE="0666"


Atrybut SYSFS jest, zdaje się, przestarzały, spróbuj z ATTR:

Kod: Zaznacz cały

ATTRS{idVendor}=="16c0", ATTRS{idProduct}=="05dc"


squeez pisze:Ja nigdy nie kompilowałem samodzielnie avrdude (nie miałem takiej potrzeby) na na tych z repo debiana chodzi mi zawsze.


Bo tam jest wersja 6.1 (zakładam, że masz Jessie) :geek:


A tak przy okazji: właśnie na forum rybnym wpadłem na info, że avrdude w wersji 6.x potrafi wgrywać wsad bezpośrednio z pliku ELF i faktycznie: https://savannah.nongnu.org/forum/forum ... um_id=7719
Do pracy z Eclipse to i tak rybka więc podaję jako ciekawostkę.
Ostatnio zmieniony sobota 18 lis 2017, 11:24 przez xor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mokrowski
User
User
Posty: 190
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 20:50
Lokalizacja: Tam gdzie Centymetro

Re: [MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Postautor: mokrowski » sobota 18 lis 2017, 12:10

Jak Ci pisałem @Antystatyczny, zerknij na mój film na kanale. Tam jest pokazane krok po kroku jak to podłączyć. Od wersji (bodajże) 5.0 niestety ale wtyczka do Eclipse nie potrafi przeczytać sygnatur mikrokontrolera ani ściągnąć ustawień bitów Fuse z układu. Ale to nie przeszkadza w codziennej pracy. Powód jest bardzo prosty. Wtyczka nie jest już od dłuższego czasu rozwijania i nie potrafi interpretować wyjścia avrdude które zwraca w konsoli w trakcie procedury autodetekcji.
Jeśli się upierasz że ściąganie bitów z układu i jego detekcja są dla Ciebie kluczowe, avrdude powinno być starsze (4.9 bodajże). Osobiście tą drogą bym jednak nie szedł :-)
Jeśli nie masz grupy plugdev w Mincie (nie mam go pod ręką teraz), wybież inną sensowną grupę lub ją stwórz i dodaj użytkownika do niej.
,,Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić" - Alan Alexander Milne: Kubuś Puchatek

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Postautor: Antystatyczny » sobota 18 lis 2017, 12:19

mokrowski pisze:ak Ci pisałem @Antystatyczny, zerknij na mój film na kanale.


Już obejrzałem i wiem, że muszę dodać programator do grupy plugdev. Zajmę się tym, gdy tylko będę mógł rozłożyć graty na biurku.

mokrowski pisze:Od wersji (bodajże) 5.0 niestety ale wtyczka do Eclipse nie potrafi przeczytać sygnatur mikrokontrolera ani ściągnąć ustawień bitów Fuse z układu.


Obecnie mam zainstalowany avrdude w wersji 6.0.1 i on pięknie współpracuje z pluginem 2.4.2. Chciałem zainstalować avrdude w wersji 6.1, ale podczas kompilacji napotkałem na miliardy ostrzeżeń i błędów, więc sobie odpuściłem. Dam znać, co i jak z tym dodaniem do grupy. Na tę chwilę nie potrafię określić, czy grupa devplug istnieje u mnie w systemie.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [MINT 18.1][AVRDUDE 6.2] [ECLIPSE] brak odczytu sygnatury układu.

Postautor: Antystatyczny » sobota 18 lis 2017, 18:36

No i sprawa załatwiona. Poleceniem groups sprawdziłem, czy posiadam grupę plugdev - posiadam. W związku z tym poddałem edycji regułę, którą wczoraj umieściłem w folderze etc/udev/rules.d. Jej obecna treść jest następująca:

# USBasp - USB programmer for Atmel AVR controllers
# Copy this file to /etc/udev/rules.d so

SUBSYSTEMS=="usb", ATTRS{idVendor}=="16c0", ATTRS{idProduct}=="05dc", \
OWNER="root", MODE="0660", GROUP="plugdev", SYMLINK+="usbasp_%n"

Programator działa bez uprawnień roota. Dzięki wszystkim za pomoc.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.


Wróć do „GNU/Linux”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość