[PC][Systemy] Windows 10 & Ubuntu

No cóż system wszystkim znany ale i tak wiele jest problemów do obgadania.
Regulamin forum
Aby łatwiej poruszać się w zagadnieniach to prosimy aby w temacie, na samym początku, w nawiasach prostokątnych umieszczać hasło wiodące dla opisywanego problemu np. [Windows 10], [Windows 7] itp.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

[PC][Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » poniedziałek 25 sty 2016, 22:11

Jako, że obrosłem w sprzęt i mam w PCcie jeden dysk luźny to postanowiłem po raz hmm setny któryś poużywać znowu linuksa (ale tak chyba bardziej aby sie przekonać że to znowu nie dla mnie :lol: ). Wolny dysk mam zainstalowany jako trzeci. Moim głównym systemem jest (i będzie) Windows 10. Nie chcę sobie namieszać więc pytam lepszych cfaniaków, nie pamiętam już czy zainstaluje mi się grub czy potem musze jakieś cuda znowu robić zeby mieć do wyboru i win i lin. Czy na coś muszę zwrócić szczególną uwagę przy instalacji linucha żeby sobie nie zepsuć windy? Rozumiem że partycja wymiany to jakieś 500MB a resztę już zostawić jak leci na główną partycję. chyba jak dobrze pamiętam jeszcze wskazuje się gdzie ma być grub.
Krótko mówiąc w krótkich żołnierskich słowach jakiś błyskawiczny mikroporadnik instalacyjny linuksa obok windowsa 10? Czy czasami w windowsie 10 czegoś nie musze gdzieś ustawić aby zezwolił na instalke linuksa?

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: Grzegorz... » poniedziałek 25 sty 2016, 22:18

Po pierwsze jaka tablica partycji i BIOS, od tego co piszesz sporo się pozmieniało.

Jak pisałem na czacie odpowiem jutro, bo po prostu idę spać...

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » poniedziałek 25 sty 2016, 22:22

MBR i normalny BIOS (nie UEFI)

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: Grzegorz... » poniedziałek 25 sty 2016, 22:24

No to instaluj bez obawy i w momencie zapytania instalacji GRUB "zapodaj" do MBR i będziesz miał wybór systemu.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » poniedziałek 25 sty 2016, 22:28

OK, tak mi się wydawało ale lepiej zapytać ...

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » poniedziałek 25 sty 2016, 23:22

OK, linuks zainstalowany hmm nawet sobie przypomniałem gdzie i jak się zmienia kolejność systemów w Grubie, żebym się nie musiał wkurzać jak zapomnę że mam dwa systemy i się mi będzie włączał domyślny linuks - teraz mam jako pierwszy Windows. No i obowiązkowo zainstalowany MC :)

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 07:29

Taaa ... oj nie lubimy się z linuksem i jak widze to się nie zmieniło już od lat. Żaden system już nie pamiętam odkąd nie pokazał mi środkowego palucha tak jak ten ubuntu 15.10 już przy drugim uruchomieniu. Po odpaleniu FF i YT za moment się zaczeło - koniec zero reakcji na cokolwiek, mysz, klawiature, po kilku minitach po ekranie zaczeły latać jakieś kwadrciki zygazki itp do niczego niepodobne figury. Zero rakacji. Jedyne co przyszło to brutalne wyłaczenie. Pytanie jak skasować gruba i linuksa zeby normalny system mi wstawał jak poprzedni (czyli Windows 10)?
Oj głupi ja głupi, człek się głupi rodzi i głupi umiera.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: Antystatyczny » wtorek 26 sty 2016, 08:04

Poszukałem w sieci i wygląda na to, że polecenie bootsect /nt60 c: /mbr powinno naprawić master boot sector. bootsect /help wyświetli Ci opis wszystkich przełączników, a zamiast c: wstaw odpowiednią literę partycji, która u Ciebie jest aktywna...
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 08:34

Dzięki Anty - jeszcze to zweryfikuje i jak wrócę do domu to dokonam dzieła zniszczenia i sobie plakat powieszę przed oczami "Nigdy Więcej Linuksa"

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 09:52

A co tam jeszcze sie poboksuje, ciekawi mnie mimo wszystko co jest nie tak, ze na tym samym sprzęcie znienawidzony przez ogół wyznawców windows działa bez problemu a linuks Ubuntu 15.10 w wersji 64 bit juz nie - normalna instalacja jak instalator podpowiadał, jedna partycja swap i jedna głowna, osobny dysk fizyczny. Tylko zainstalowałem i doinstalowałem MC oraz zmieniłem kolejność startu systemów w GRUB. A przy odpaleniu FF i YT za chwile zawisł.
Jakieś sugestie?

jeszcze sprzet: Dell Precision T5500 z dwoma E5620, 6GB RAM (bedzie 12GB) karta grafiki NVS295, 3 dyski pierwszy SSD (windows 10) drugi WD 1TB (rózne moje pliki) no i trzeci 500GB (tu siedzi linuks), partycje MBR, zwykły (aktualny) BIOS.

------------------edit-------------------------
Tak myslę, że to może ma problem z grafiką bo chyba jak mnie pamięć nie myli Nvidia domyślnie nie jest instalowana, sprawdzę to w domu.

Awatar użytkownika
mokrowski
User
User
Posty: 190
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 20:50
Lokalizacja: Tam gdzie Centymetro

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: mokrowski » wtorek 26 sty 2016, 12:21

Wojtek, a naprawdę potrzebny Ci ten linux na "gołym sprzęcie"? Nawet tutoriale które nagrywam robię na maszynie wirtualnej. Nie wiem czy chcesz się "boksować" czy tylko sprawdzić co się zmieniło w tym systemie? Przyznam że mi także nie chce się zawsze rozwiązywać problemów barokowych architektur x86. Zawsze producent wrzepi w płytę jakiś "dynks" który nie jest kompatybilny z niczym albo nie jest wspierany albo jest wsparcie do systemu o 2 generacje niżej.
Radzę Ci, przenieś się na maszynę wirtualną. Chyba że chcesz/powinieneś/musisz się bawić wtedy nie dyskutuję i sam niejednokrotnie walczę (ostatnio Quartus Altery na niewspieranej dystrybucji Fedora)...
,,Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić" - Alan Alexander Milne: Kubuś Puchatek

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 13:18

mokrowski pisze:Wojtek, a naprawdę potrzebny Ci ten linux na "gołym sprzęcie"?
:) nie ale mam miejsce i mówię "sprawdzam", bo hmm może trzeba jeszcze raz sie czegoś nauczyć?
mokrowski pisze:Radzę Ci, przenieś się na maszynę wirtualną.
nie używałem i jakoś nie che mi się całkiem w coś dla mnie nowego wchodzić :)
Więc jeszcze raz sprobuję oswoić wroga, może się uda?

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 13:31

Nie, albo oswoję wroga, albo pójdzie w całkowite zapomnienie, żadnych półśrodków :lol:

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: j23 » wtorek 26 sty 2016, 15:51

Wojtek, a musisz mieć akurat Ubuntu? Może w Twoim przypadku lepszy byłby Debian? On ma trochę więcej opcji konfiguracyjnych, jakkolwiek ludzie narzekają, że jest trudny, no bo nie załatwia wszystkiego z automatu...
Teoretycznie jak dobrze jest wykonany GRUB to może być i po kilka systemów unixowych - mój kolega miał przy starcie do wyboru: Unix, Debian, no i Windows. To co jest ważne przy tej całej konfiguracji to to, że niestety ale Windows musi być postawiony na samym początku (w przypadku gdy wszystkie systemy startują normalnie, a nie wirtualnie). Inaczej, tzn. gdy np. na początku postawisz Debiana/Ubuntu czy cokolwiek to potem instalując Windows bawisz się niepotrzebnie w przywracanie GRUB'a.
Na Twoim miejscu ściągnąłbym płytę Debian Net Install z jakiegoś ostatniego wydania typu Stable (czyli ostatnie to jest chyba kodowa nazwa Jessie) i zainstalował z tej płyty. Z tym, że -uwaga- koniecznie na początku instalacji instalator musi poprawnie skonfigurować połączenie z internetem (zalecam połączenie przez kabel, żadne wifi, żadne tam usb, normalnie ethernet - chyba TRZEBA inaczej no to trzeba próbować).
Debian ma dobry i sprawdzony instalator. Instaluje się w wersji i 32 i 64 bit (trzeba o tym pamiętać wybierając obraz iso płyty instalacyjnej). Jeżeli w instalatorze poprawnie zaskoczy połączenie internetowe (automatyczne wykrywanie karty sieciowej i połączenia internetowego) i poprawnie wykona się instalację GRUB'a - to reszta powinna pójść z górki. Instalator Debiana automatycznie wykryje pozostałe systemy operacyjne w komputerze. Na końcu trzeba zaznaczyć, że GRUB ma być głównym (domyślnym) obszarem rozruchowym.
Poniżej przesyłam link do prawidłowej instalacji Debiana (instalacja w trybie tekstowym - zalecam):
http://www.debian.pl/threads/743-Poradnik-instalacji-Debiana

Oczywiście zawsze po instalacji Debiana możesz spróbować postawić jakby "na nim" (albo lepiej zamiast niego) system Ubuntu. Ja jednak uważam, że Ubuntu jest jakieś upośledzone (z całym szacunkiem dla Twórców), bo nie daje takiej kontroli i tylu opcji konfiguracyjnych co Debian. A konfiguracja Debiana (tak w trakcie instalacji, jak i potem użytkowania) nie jest trudna, za to na pewno jest skuteczna.

Edit:
Jeszcze taka sprawa (nie wiem czy to ważne, czy już to gdzieś Ktoś pisał, ja piszę to co sam przetestowałem co jest sprawdzone przeze mnie):
1. Przed instalacją przygotować partycje na których ma stać system, a raczej systemy, tzn. partycja Windows (lub chyba teraz dwie partycje), partycja Linux, oraz kolejna partycja Linux - system wymiany.
2. System Windows postawiony zanim cokolwiek linux'owego zacznie się instalować.
3. Podaję linki do obrazów ISO Debiana (ostatnia wersja stable, czyli taka nie robiąca problemów):
3.1. Debian Jessie (Stable) Net install dla x86 czyli i386 - tą bym Tobie Wojtek na początek polecał.
3.2. Debian Jessie (Stable) Net AMD64
4. Po instalacji ZAWSZE możesz doinstalować inne wersje tzw. jąder systemu Debian, np. wersję 64-bit'ową. Ja przeważnie do tego celu używam takiego narzędzia, które w Debianie nazywa się Synaptic Packet Manager (w trybie graficznym - polecam), lub ostatecznie apt-get z okna konsoli.
W każdym razie bywało u mnie i tak, że miałem poinstalowane wersje i 32-bitowe i 64-bitowe Debiana - wszystkie startowały z tego samego GRUB'a.

Polecam zajrzeć na forum https://dug.net.pl/ - nawet jeśli chce się używać Ubuntu.

Pozdrawiam! j23 Jarek
Ostatnio zmieniony wtorek 26 sty 2016, 16:11 przez j23, łącznie zmieniany 1 raz.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 16:10

Ja to wszystko hmm jakby powiedzieć jednak znam trochę, stawiałem systemy linuksowe jak w ogóle nie było mowy o graficznym środowisko instalacyjnym. Więc te podstawy o których piszesz nie są mi obce. Od zawsze jednak nie lubimy się z linuxem, bo ja generalnie komputery i systemy traktuję jak narzędzie do pracy, a nie jak coś co muszę ciągle dopieszczać bo inaczej nie będzie działać. Dlatego wkurzam się jak bez powodu (widocznego) tyle co po instalacji zaczyna mi tu linux fochy stroić, dam mu szanse i jeszcze sprawdze czy mu cos z grafika nie pasuje.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: j23 » wtorek 26 sty 2016, 16:15

wojtek pisze:Ja to wszystko hmm jakby powiedzieć jednak znam trochę, stawiałem systemy linuksowe jak w ogóle nie było mowy o graficznym środowisko instalacyjnym. Więc te podstawy o których piszesz nie są mi obce. Od zawsze jednak nie lubimy się z linuxem, bo ja generalnie komputery i systemy traktuję jak narzędzie do pracy, a nie jak coś co muszę ciągle dopieszczać bo inaczej nie będzie działać. Dlatego wkurzam się jak bez powodu (widocznego) tyle co po instalacji zaczyna mi tu linux fochy stroić, dam mu szanse i jeszcze sprawdze czy mu cos z grafika nie pasuje.

Hehe :) - acha, no to nie wiedziałem, że już dobrze znasz sprawy z linux'em (tudzież Debianem). No niestety z Debian'em czy innym Linux'em jest taka sprawa, że często system lubi stroić fochy.. Za to ma się w Linux'ie o wiele większą kontrolę niż w żałosnym Windows'ie :twisted: ;) Cóż.. Coś za coś...

Pamiętaj Wojtek: No pain no gain! :twisted:

Pozdrawiam! j23 Jarek
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: acid3 » wtorek 26 sty 2016, 16:24

Wojtku, a ja osobiście poradzę Ci ażebyś zostawił w spokoju Debiana. Dlaczego ? Też miałem do czynienia trochę z linuksami i ten wredny typ nigdy nie działał mi jak należy (tak , wiem pewnie mój sprzęt był nie obsługiwany po prostu :D ). Od kilku już lat używam Linuksa MINT w wersji Cinnamon i jestem za... (bardzo) zadowolony. Po aktualizacjach systemu jeszcze nigdy się nie "wywalił", środowisko prawie jak na Windzie, Synaptic Menadżer który oferuje sporo (>70k pakietów) dodatkowego oprogramowania sprawdzając (bardzo dobrze) wszystkie zależności. No i co dosyć ważne oparty jest ... na Debianie, więc z doinstalowywaniem dodatkowych programów z zewnątrz nie powinno być żadnego problemu :D

PS. Jak go uruchomisz na swoim "potworze" to dopiero zobaczysz szybko działający system :D

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 17:40

acid3 pisze:Wojtku, a ja osobiście poradzę Ci ażebyś zostawił w spokoju Debiana.

Po pierwszym fochu jaki strzelił to na 100% ale jeszcze sprawdze (bo jednak nie byłbym sobą) czy to nie wina strowników. Od Debiana zaczynałem swoje walki z linuxem.
acid3 pisze:Od kilku już lat używam Linuksa MINT w wersji Cinnamon i jestem za... (bardzo) zadowolony. Po aktualizacjach systemu jeszcze nigdy się nie "wywalił",

A tak znam i w pracy dzisiaj na laptopie (bo też mam dodatkowy dysk wolny) już minta najnowszego zainstalowałem i się nie rzuca nic. Po wyjaśnieniu problemu z ubuntu na PC też tam postawie Minta

Awatar użytkownika
mokrowski
User
User
Posty: 190
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 20:50
Lokalizacja: Tam gdzie Centymetro

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: mokrowski » wtorek 26 sty 2016, 19:06

Że też wam się chce jeszcze dyskutować o dystrybucjach.. :-) Bierzesz to co działa i tyle :-)
,,Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić" - Alan Alexander Milne: Kubuś Puchatek

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 19:09

mokrowski no i dokładnie tak zrobiłem - właśnie piszę z "Minta" - w ubuntu sprawdziłem brak było sterownika z nvidi i pewnie to było przyczyną że na twoim poradniku na YT się wykrzaczyło. Dzięki za uwagi.

Awatar użytkownika
mokrowski
User
User
Posty: 190
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 20:50
Lokalizacja: Tam gdzie Centymetro

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: mokrowski » wtorek 26 sty 2016, 19:12

Wojtek, jeszcze do tej swojej wirtualki zainstaluj sterowniki dostarczane wraz z VirtualBox'em. Będzie łatwo zmieniać rozdzielczość i ruszy z kopyta akceleracja 3d. Łatwiej będzie najechać myszą, zadziała współdzielenie plików z hostem głównym. A na stronie masz jeszcze dodatek Oracle który (jeśli nie zawodowo używasz), da dostęp do portów USB hosta głównego.
,,Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić" - Alan Alexander Milne: Kubuś Puchatek

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 19:15

mokrowski pisze:Wojtek, jeszcze do tej swojej wirtualki zainstaluj sterowniki dostarczane wraz z VirtualBox'em.
OK? na razie nie wiem o czym do mnie rozmawiasz ale bedę to rozgryzał i jak utknę to zapytam, bo faktycznie jak robiłem próbe z instalacją systemu to mi coś tam szeptał ze nie mam akceleracji 3D

Awatar użytkownika
mokrowski
User
User
Posty: 190
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 20:50
Lokalizacja: Tam gdzie Centymetro

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: mokrowski » wtorek 26 sty 2016, 19:16

No tak.. mam nagrać poradnik jak to zrobić porządnie? :-)
,,Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić" - Alan Alexander Milne: Kubuś Puchatek

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: SuperGość » wtorek 26 sty 2016, 19:17

No jeśli masz czas, ochotę i dużo dobrej woli - to jestem za :)

Awatar użytkownika
Grzegorz...
User
User
Posty: 450
Rejestracja: piątek 09 paź 2015, 18:57

Re: [PC] [Systemy] Windows 10 & Ubuntu

Postautor: Grzegorz... » wtorek 26 sty 2016, 19:38

Kurcze chwilę odejść od kompa - poza nim też jest życie ;) i już taka dyskusja rozgorzała :).
Dobrze, że nie walka na temat wyższości jednego distro nad drugim, bo te od razu olewam ;).
Wojtku w przeciwieństwie do Ciebie od ponad 20 lat lubimy się z Linuksem ;)
I ja polecam dla kogoś kto chce poznać, lub jak koledzy pisali na czacie do crosscompilacji jednak maszynki wirtualne (troszkę wolniej, ale zawsze siedzisz w systemie głównym i robisz co innego, a nie gapisz się co tam się kompiluje ;).
Ja używam w obie strony - wirtualizacja Linuksa w Windows i Windows w Linuksie i tu padnie znów zdanie "każdemu według potrzeb", a w moim przypadku potrzeb chwili.
Jakby ktoś mnie pytał o preferencje to na serwery czy dość zaawansowane routery to tylko czysty Debian - stabilność się liczy.
Na kompa w domu czy do pracy to jednak Ubuntu (w moim przypadku Kubuntu jest bardziej "cywilizowane", bo ma dużo nowsze wersje pakietów) i do tego zaznaczenie podczas instalacji, że zgadzasz się na pakiety niezgodne z GPL co zainstaluje Ci sterowniki "własnościowe".

Więcej nie będę się rozpisywał, bo i po co - zawsze można podyskutować ;).


Wróć do „Windows”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości