[2WD Robot Car] - Unboxing i pierwsze wrażenia

Tutaj zamieszczamy wyniki i recenzje z testowanych zestawów / podzespołów, jakie będą dostępne dla użytkowników forum
Awatar użytkownika
inż.wielki
User
User
Posty: 307
Rejestracja: niedziela 20 gru 2015, 23:11

[2WD Robot Car] - Unboxing i pierwsze wrażenia

Postautor: inż.wielki » środa 14 cze 2017, 15:16

W ramach akcji "Jak to działa - czyli kącik testera"
przedstawiam pierwszy z raportów na temat modułów, które otrzymałem dzięki uprzejmości firmy
Obrazek


Przedmiotem niniejszej rozprawy będzie podwozie 2WD Robot Car
Najpierw jednak zajmijmy się paczką - którą dostałem w ramach przygotowania do testu:
2017-06-13_09-58-12.jpg


klasycznie, wiadomo że wszystkie paczki od Rezasurmar-a są opakowane jak mały czołg zmierzający na front, a więc wszystko dotarło bez szwanku do celu. Zawartość prezentowała się za to tak:
2017-06-13_11-47-42.jpg


Jak widać do testów otrzymałem platformę o której wspominałem na wstępie oraz dodatkowo mostek H jako shield Arduino - ale o tym w innym artykule.
Z racji że z natury jestem niecierpliwy, nie mogłem wytrzymać i od razu zabrałem się za składanie podstawy. No i tutaj dochodzimy do pierwszego zgrzytu, jako że w temacie robotyki jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę, nie miałem pojęcia od czego zacząć - po prostu brakowało mi instrukcji. Próbowałem szukać jakiejś dokumentacji dla laików, koniec końców musiałem sugerować się zdjęciami platformy, znalezionymi w internecie. Nie sprawiło mi to jakichś szczególnych problemów - jednak na początku miałem małą zagwozdkę. Po dłuższej chwili już miałem złożony model, zrobiłem też dużo zdjęć, przedstawię proces składania, krok po kroku, wyjaśniając co mnie bolało, oraz co musiałem poprawiać.

Parę słów opisu, platforma składa się z 2 płyt z pleksiglasu. Do połączenia wykorzystane zostały elementy dystansowe. Płyty mają już zrobione rowki oraz dziury, co pozwala na łatwe montowanie dodatkowych elementów sterujących. Do poruszania wykorzystane zostały 2 koła o średnicy 65mm, w ruch wprawiają je 2 silniki DC. Silniki posiadają wyprowadzony z obu stron wał, po założeniu koła enkodera, dołączonego do zestawu, umożliwia to kontrolę aktualnej prędkości koła poprzez wykorzystanie enkodera.

Na wstępie chciałbym dodać że zdjęcia będą wyglądać inaczej z jednego powodu - Na początku skręciłem to wszystko za szybko i popełniłem parę błędów. Składając cały zestaw drugi raz zauważyłem także że platformy nie są szare a przeźroczyste, tylko należy ściągnąć folię zabezpieczającą :lol: , podczas tego procesu robiłem więcej zdjęć i przez to niektóre zdjęcia mogą mieć inne światło oraz inne tło :)

W opakowaniu razem z częściami znajdziemy garść śrubek, nakrętek oraz dystansów. Zaczynamy od założenia kółek pomocniczych. Na zdjęciu przedstawione są kółka, które założone są na dystansach. Od strony "górnej" znajdują się nakrętki, same zaś kółka przykręcone są do dystansów śrubami.

Po przykręceniu kółek, należy przykręcić dystanse do górnej części podstawy. No i tutaj był następny zgrzyt, na każdym ze zdjęć w internecie dystanse były przykręcone nakrętkami od strony kółek, po przymocowaniu silników efekt był następujący:
2017-06-13_12-36-32.jpg


Musiałem śruby obrócić co troszkę zmniejszyło skalę wygięcia silnika, jednak nie wyeliminowało całkowicie problemu. Efekt po założeniu kół pomocniczych oraz dystansów:
2017-06-13_22-40-18.jpg


Kolejnym krokiem będzie założenie silników. Najpierw jednak polecam przylutować odpowiednie kable zasilające. Ja niestety musiałem 3 razy rozkładać cały model, ponieważ nie mogłem odpowiednio przylutować kabli.
Uchwyty, które pomogą nam umocować silniki wyglądają tak:
2017-06-13_22-40-21.jpg


Zamontowane silniki wyglądają następująco:
2017-06-13_12-21-18.jpg


Następnie przykręcamy platformę górną:
2017-06-13_22-41-19.jpg


Poskładany model wygląda tak:
od spodu
2017-06-13_12-56-57.jpg

od góry
2017-06-13_12-57-05.jpg

z przodu
2017-06-13_12-57-35.jpg


Na zdjęciach nie ma polutowanych kabli - kable dolutowywałem na samym końcu, z tego już nie ma fotorelacji.

Jeszcze jedna rzecz, którą zauważyłem podczas testów - koła pomocnicze są ciut niżej niż koła napędowe. Znaczy moduł nie ma takiej przyczepności. Koniecznym krokiem tutaj będzie wymiana dystansów na odrobinę krótsze, lub przypiłowanie ich.

Reasumując platforma, biorąc pod uwagi cenę, jest solidnie zrobiona. Podstawy są grube, ciężko je wygiąć, elementy, po skręceniu, nie wyginają się, nie ma tam też żadnych luzów. Największymi bolączkami tego zestawu są: brak instrukcji, zbyt długie dystanse no i wygięte silniki. Jednak są to rzeczy, które każdy, bardziej rozgarnięty, robotyk-pasjonat powinien wyeliminować bez problemu :) Cały zestaw jest bardzo dobrą podstawą dla "lowcost" robota. Nie mam na razie konkretnego pomysłu co to będzie za robot. Może jakieś komentarze natchną mnie na dobre tory.
Plany jakie mam, to w następnym artykule postaram się zaprezentować moduł kontrolera silników. Ostatnim etapem będą wspólne testy platformy wraz z kontrolerem w ramach projektu jakiegoś prostego robota :)

Film z testowania silnika. Do testu wykorzystałem zasilacz laboratoryjny ustawiony na napięcie 5V.
https://www.youtube.com/watch?v=KxoPMlE8Au8
Pozdrawiam.

 ! Wiadomość z: wojtek
Pytania do autora, dyskusję prowadzimy tu "Wydzielone z [2WD Robot Car] - Unboxing i pierwsze wrażenia"
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Jak to działa – czyli kącik testera”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości