[CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: tasza » niedziela 17 mar 2019, 21:44

#slowanawiatr
♬ ☘ Moja muzyka do kodowania ♬ ♬ ♬ ☘
♫ ♩ ♪ ELUVEITIE ⚡ ☘ ⚡ Ategnatos♪ ♩ ♫
https://youtu.be/BG6en2WyAsw


Obserwuję pilnie pewne zakątki internetu i zauważam jakby wzmożoną aktywność w temacie komputerka CA80. Możliwe, że to w ramach wiosennych porządków powyciągano stare, zakurzone płytki z pudełek, piwnic i strychów, tyleż emocji co wzruszeń i swego rodzaju zaskoczenia - że ta elektronika z połowy lat osiemdziesiątych jeszcze jakoś działa. No, jak porządnie polutowane i poszanowane, to przecież musi działać. Skoro temat CA80 nabiera rumieńców to myślę, że warto podejść bardziej na poważnie do tego, co można zrobić z tym małym i zajefajnym komputerkiem, oczywiście poza włączeniem do prądu i wzdychaniem za `starymi dobrymi czasami` (ponoć, nie wiem, bo za krótko żyję).

Poniżej dwa filmiki prezentujące rzeczywistą sesję z programem Monitora, to wbudowany patrząc dzisiejszymi kategoriami debugger kodu maszynowego. Możliwości ma ogromne, a skromny interfejs użytkownika - szesnastkowa klawiatura i ośmiopozycyjny wyświetlacz - okazują się w zupełności wystarczające do skutecznego uruchamiania kodu i wyłapywania błędów.

Detaliczny opis wszelkich poleceń Monitora wraz z przykładami jest w MIK05 oraz MIK09, tam odsyłam w ramach literatury dodatkowej.

Pierwszy zgrubnie prezentuje `gałkologię` przeglądanie i modyfikacje zestawu rejestrów użytkownika oraz realne uruchomienie z pułapkami totalnie prostego programiku (jeden call) - wywołania jednej z procedur systemowych. Demo jest wyklikiwane na CA80 skryptem bash - demo_debug_2.sh.

https://youtu.be/4-mtDm29Tws

Drugie demo to bardziej kompleksowa rzecz - wyzerowanie pamięci, wpisanie programu i jego uruchomienie pod kontrolą Monitora. W programie zrobiłam `błąd` polegający na wstawieniu jednej krzywej wartości do tabeli z danymi, zobaczymy jak można poradzić sobie i w takich, w sumie rzeczywistych sytuacjach. Demko napędzane skryptem powłoki - demo_debug_1.sh (no wiem, wszystko robię na opak, numery też), do kompletu jest listing programiku demo_debug_1.asm oraz jego hex, który będzie wklikany co CA80.

https://youtu.be/kEDrZ7yLKZ4

Post ten ma drugie dno, pokryte rysami drobnego wyrachowania. Mistrzynią taktyki wprawdzie nie jestem, ale obserwując cudze pomysły i ich zbieżność z tym co chwilkę temu miałam na warsztacie muszę już teraz zasygnalizować pojawienie się tematu zdalnego sterowania klawiaturą CA80. Link :arrow: http://bienata.waw.pl/ca808.php prowadzi do opisu, który zyska w swoim czasie status materiałów dodatkowych do artykułu w `Elektronice dla Wszystkich`, a póki co niech cieszy tych bardziej niecierpliwych i ciekawskich zilogowego świata.

Przy okazji, tak w ogóle to zapraszam za nieco odświeżoną stronkę o CA80: :arrow: http://bienata.waw.pl/ca80/ , podzieliłam całość na tematyczne części, łatwiej teraz i nowe dokładać i łatać już drzewiej napisane teksty.
Miłego zatem!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

nixie
Newb
Newb
Posty: 32
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 20:20

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: nixie » poniedziałek 18 mar 2019, 10:12

Zaiste genialny pomysł. Jak zwykle profeska. Zastanawiam się ilu kolegów jest w posiadaniu tego zacnego sprzętu. Może założymy wątek w którym każdy posiadacz będzie mógł się pochwalić swoim egzemplarzem?

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: tapy » niedziela 14 kwie 2019, 17:20

nixie pisze:Zastanawiam się ilu kolegów jest w posiadaniu tego zacnego sprzętu.


Skoro padło pytanie, to wspomnę że jestem w posiadaniu kompletnego oryginału (bez filtru na obudowie) i współczesnego klona nowej wersji CA80 (MIK290).

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: tasza » niedziela 14 kwie 2019, 18:16

Oooo, no to poprosimy o posta ze zdjęciami (ten nowy klon szczególnie) oraz paroma zdaniami opisu, do czegóż to ów komputerek sympatyczny jest wykorzystywany w dzisiejszych czasach :)
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: tapy » niedziela 14 kwie 2019, 18:59

Zdecydowanie źle się wyraziłem, nie współczesnego klona, a repliki (to nie moje dzieło, PCB swego czasu kupiłem na pewnym portalu aukcyjnym).
Jego wykorzystanie, dobre pytanie :) - generalnie jako sprzęt do testów nowych pomysłów, obecnie już coraz rzadziej wykorzystywany - został zdradzony na rzecz RC2014. Moje hobby to budowa sprzętu "archeo", więc platforma sprzętowa to podstawa.
Zdjęcie z budowy repliki:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: tasza » niedziela 14 kwie 2019, 20:44

Elegancko, że tak ujmę, kielichowe podstawki jak najbardziej zasadne. A co do alternatyw...RC2014 to super sprawa, choć cena spora. Ja rozmyślam nad wariantem nieco ekonomiczniejszym, tzn karty SC103 od p.Cousinsa i bazowa RC2014...ale to kiedyś. Pochwalisz się tym 2014 i co robisz?
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: tapy » niedziela 14 kwie 2019, 21:33

Jak myślisz o RC2014 to tylko od Cousinsa, twórca przegina z ceną i jego bazowa... nie jest rozwojowa? Co prawda tu moduł procesora SC108 nie grzeszy zbytnią poprawnością, bo ma trudno dostępny 74HCT4075 i jego możliwości wykorzystania 128kB RAM są iluzoryczne, to zdecydowałem się na jego komplet ze względu na płyty bazowe, które mają pełne 80 pin (można się pobawić i w 16-bitowce). Summa summarum nawet ten nieudany moduł jest lepszy niż zabawa w kilka płyt mających dokładnie takie same możliwości.
Co robię, obecnie buduję klasyka pod CP/M 2.2 czyli Z80, 64kB RAM i SIO, w końcowym stadium jest 8085 z "dopalaczem" w postaci DMA 8237 i ten też planowany jest pod CP/M 2.2 (jakieś fatum, że tylko ten system preferuję bo nawet nie ruszyłem CP/M 3 i MP/M 2 na specjalnie do tego celu zbudowanym Z180, pozostał przy 2.2 :D ). W planach Z280 (to na szynie Z-BUS) i w konsekwencji system na Z8000, ale to śpiewka przyszłości, czasu ciągle brak. Właśnie pod te plany wybrałem backbone Cousinsa.
Mój RC2014 (tu bez karty CF):
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: tasza » niedziela 14 kwie 2019, 22:14

Odnośnie płyty, przez moment temu się przyglądałam https://www.tindie.com/products/tindies ... or-rc2014/ ale układowo to jakiś cudak jest, "czysta" płyta chyba lepsza, kostkę 74HCT4075 idzie dostać. Szkoda że modułku I/O z 8255 nie doprojektowali, Z80-PIO mam kilka i omijam szerokim łukiem. Fajną masz tę zabawkę, naprawdę fajną.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: tapy » niedziela 14 kwie 2019, 22:44

Tej SC114 rzeczywiście bym nie brał, jak dysponujesz ograniczonym budżetem to z tindie tylko bazową Cousinusa lub Dtronixs, a moduły samemu zbudować na płytkach uniwersalnych. Podstawą jest płyta bazowa do której masz 100% pewność. Jak bardziej kręci Cię oprogramowanie od hardware, to jest jeszcze ciekawszy zestaw w postaci Z80-MBC2, do zabawy z realnym środowiskiem Z80 to chyba najlepszy wybór. Zabawek mam sporo, bo z biegiem czasu nazbierało się tego, a za niczym innym nie rozglądam się ;)

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: Zegar » środa 25 wrz 2019, 22:36

tasza pisze:... ale obserwując cudze pomysły i ich zbieżność z tym co chwilkę temu miałam na warsztacie ...

Cóż złego w tym, że podobnym tematem zajmuje się również ktoś inny? Współpraca czy rywalizacja mogą dać zaskakujące efekty. Każdy problem ma wiele rozwiązań i wiele dróg do osiągnięcia założonego celu. Życzę nowych pomysłów i dziękuję za dotychczasowe - bardzo interesujące i pouczające.
Pozdrawiam.
P.S. Absencja mam nadzieję usprawiedliwiona...
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: Zegar » sobota 05 paź 2019, 11:36

Nie jestem tu przypadkiem - zoprosiła mnie @tasza... być może dla żartu, bo fajnie czasem się z kogoś pośmiać...

A było to tak:
Pewnego razu przypomniałem sobie o wyświetlaczu VFD, który od lat leży w jakimś zapomnianym, zakurzonym kartonie. Rzeczywiście tam był i to nie sam. Pamięć czasem płata figle, zapominamy, co było przed chwilą, za to dawne czasy wydają się być świetnie zachowane. No i się zaczęło! Google przeniosły mnie na: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2697585.html
Czytałem raz, potem drugi. Któż nie chciałby być znowu młodym? CA80 to mój najlepszy czas: rodzina, pierwsze dzieci, koniec szkoły, pierwsza praca, początek studiów...

Często przewijał się problem ustawiania czasu w CA80 - pomyślałem: "Nomen omen. Zegarze, jesteś potrzebny!" No i zrobiłem automatyczne ustawianie czasu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3568896.html

Wtedy trafiłem na: http://bienata.waw.pl/ca808.php i pierwsza myśl: "Ukradła mi pomysł!"
No ale spokojnie, chciałem tylko ustawić czas a "ona" poszła dalej inną, bardziej krętą ścieżką. Do tego nie tknęła obiektu, a mnie niestety się to zdarzyło. W konsekwencji poprawiłem mój wynalazek i zacząłem go rozwijać, czytając wszystko, co wyszukałem o CA80.

"Bienata" stała się moją lekturą obowiązkową. Wróciłem do szkoły, a może to już uniwersytet trzeciego wieku? Wiadomo, że szkołę czy specjalność możemy sobie wybrać, ale nauczyciela przydziela nam ślepy los. Trzeba się do niego przyzwyczaić. Można nawet go polubić, ale jest to bez znaczenia, bo wszystko zależy od tego, czy nauczyciel nas zaakceptuje... Stałem się pilnym uczniem. "Pani" powiedziała: "Masz brzydkie kabelki" - poprawiałem. Odrabiałem lekcje z zapałem, aż przyszły wakacje i strajk nauczycieli... "Pani" wyjechała, nie wystawiwszy nawet oceny. Co prawda nie kazała przynosić zeszytu w linie, więc chyba dostałem promocję.

A tak na poważnie - proszę wracać na swoje miejsce, bo jakoś tu pusto...
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: tasza » sobota 05 paź 2019, 20:59

naprawdę dłuższą chwilę zajęło mi zebranie myśli i zastanowienie, jak na taki wpis odpowiedzieć (i czy w ogóle...)
może ujmę to tak - nie uzurpuje sobie prawa do bycia "nauczycielką" czy inną tam mentorką, co do zasady nie naśmiewam się z nikogo ani niczyjej pracy lub twórczości, automatycznie - powstrzymuje się od oceniania wcześniej wymienionych, a już na pewno publicznie;
wskazując (rzeczywiście w formie swego rodzaju zaproszenia) Forum uG wyjaśniłam w jaki sposób ja to postrzegam, cyt."(...) pisze dla siebie i się dzielę, nie warto pisać pod publikę i ciągle się niepokoić, czy aby pasuje i czy się podoba (...)", szczerze polecam to podejście bo przyzwyczaja do braku aplauzu ze strony potencjalnej widowni; ja preferuje monolog i ciszę niż dialog na siłę, aby tylko podtrzymać temat; ale to już kwestia osobnicza.
wielu nowych pomysłów do CA80 życząc
pozdrawiam
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: [CA80] Uruchamianie programów z pułapkami, debugger prawie na żywo z bezdotykową klawiaturą w tle

Postautor: Zegar » sobota 07 sie 2021, 14:28

https://www.youtube.com/watch?v=ES80zVlwD8M

Wszyscy korzystamy, bardziej lub mniej świadomie, z pracy anonimowych ludzi. Nie zastanawiamy się, kto upiekł chleb, a zwłaszcza kto wymyślił, jak go upiec. Bez pracy innych nie mielibyśmy nawet ubrań, w których pracujemy. Nasza praca też jest wykorzystywana, bo tak działa społeczeństwo. Gdyby Albert Einstein urodził się wcześniej, nie wymyśliłby teorii względności, bo brakowałoby mu prac innych naukowców. Gdyby urodził się później, pewnie ktoś by go wyprzedził i musiałby zająć się innym zagadnieniem. Zanim jednak napisał E=mC2, sformułował inne równanie (patrz podpis pod postem). Wiedział, że zawsze jest ktoś, kto lepiej umie zapakować twoją pracę. Gdy nadarzy się okazja, bez skrupułów zawinie ją w celofan, ozdobi kokardą i sprzeda, pozostawiając cię z pustymi rękami...

Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości