[CA80] Direct Memory Loader - ładowarka do pamięci (aplikacje CA80)

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[CA80] Direct Memory Loader - ładowarka do pamięci (aplikacje CA80)

Postautor: tasza » niedziela 07 kwie 2019, 18:24

♬ ☘ Moja muzyka do kodowania ♬ ♬ ♬ ☘
https://youtu.be/ai3LrJ2MPSs
♫ ♩ ♪ Lord Of The Lost ⚡ ☘ ⚡ Loreley ♪ ♩ ♫


Zabawa w średniowieczną technikę mikroprocesorową oznacza częste borykanie się z zagadnieniem umieszczenia w pamięci systemu własnego, autorskiego oprogramowania. Wyzwanie jest to nie lada w przypadku systemów prymitywnych i pozbawionych systemowego wsparcia dla takich zadań w formie choćby najprymitywniejszego bootloadera. Podejść do zagadnienia wgrania binarnego wsadu jest wiele, wszystko zależy od konstrukcji docelowego systemu i jego możliwości komunikacyjnych. W przypadku systemu CA80 istnieje możliwość ręcznego wprowadzania kodów maszynowych Z80 bezpośrednio do pamięci RAM zleceniem *D, przy dłuższych programach (powyżej kilkuset bajtów) jest to jednak mało komfortowe i dość błędogenne. Można wspierać się rozwiązaniami typu emulator pamięci EPROM (z naszych rodzimych konstrukcji to zestaw AVT-270, wspominałam o nim kiedyś w ⇨ Cyfrowej archeologii), to rozwiązanie daje wielki komfort pracy, ale „zablokuje” nam to narzędzie przy CA80, więc po takie rozwiązania sięgamy w przypadku konkretnych projektów, a nie radosnych zabaw i eksperymentów. Kolejna metoda to wzbogacenie naszego systemu o łącze szeregowe RS232, może służyć zarówno do ładowania programów jak i późniejszej ich komunikacji z dużym komputerem, do tego tematu jeszcze kiedyś wrócimy. Na koniec pozostają rozwiązania niszowe, bazujące na specyficznych cechach wykorzystanego w systemie mikroprocesora, w tym przypadku jest to możliwość współpracy Z80 z układem DMA (direct memory access), choć lepiej byłoby napisać - alternatywne wykorzystanie tej możliwości...

Zapraszam więc kolejną opowieść o komputerku CA80 :arrow: http://bienata.waw.pl/ca8010.php

#slowanawiatr
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1260
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [CA80] Direct Memory Loader - ładowarka do pamięci (aplikacje CA80)

Postautor: gaweł » piątek 12 kwie 2019, 16:47

Jak kilka dni temu przeczytałem tytuł tematu, po pomyślałem, że zdobyłaś Zilogowe DMA. No kurcze, mnie nigdy nie udało się takiej kostki potrzymać w rękach a... tu okazuje się, że to super niespodzianka. Od paru dni nie mogę wyjść z podziwu za pomysł :o . Udawać proca :o

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości