[Z80] Generator fali prostokątnej

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

[Z80] Generator fali prostokątnej

Postautor: gaweł » wtorek 20 cze 2023, 15:31

Family Z80 – generator DDS

z84C11_chip.jpg


Już jakiś czas temu zacząłem przymierzać się do użycia układu Z84C11, tylko wyłonił mi się pewien problem – gdzieś mi się zapodział. No i ostatnio jakoś wypłynął na światło dzienne, tak, że pewne plany odżyły. Patrząc na focię tytułową, można zauważyć, że układ jest z połowy 1990 roku więc ma już tak ponad trzydziechę. Może nadszedł czas, by przestać się wylegiwać w szufladzie i zabrać się za jakąś pracę. Ów cóś ma w środku następujące zabawki:
z84c11.png

czyli tak całkiem sporo portów równoległych. To doskonale się nada do zaplanowanego przedsięwzięcia; budowy generatora precyzyjnej fali prostokątnej. Zastosowany jest układ AD9833 – układ DDS od Analog Devices. Celem do osiągnięcia jest uzyskanie generowania przebiegu prostokątnego w zakresie od 1Hz do 10MHz z krokiem 1Hz. Poprzez wymianę generatora taktującego układem DDS dającego częstotliwość 2,5MHz (zamiast wstępnie przyjętego 25MHz) daje się (bez zmiany oprogramowania obsługi układu DDS) przejść na zakres 0.1 Hz do 1MHz z krokiem 0.1Hz. Jednak mnie bardziej interesuje większy zakres.
Istotnym elementem generatora jest „wielostandartdowość”, to znaczy generuje sygnał o amplitudzie 5V, 3.3V, 2.5V oraz 1.8V. Schemat w Kicad to:
sch_page0.png

sch_page1.png

sch_page2.png

sch_page3.png

sch_page4.png

sch_page5.png

sch_page6.png

sch_page7.png

Nawet PCB sobie wykombinowałem, ale trzeba będzie chwilę poczekać aż Chińczyk zrobi to co należy.
Jakby ktoś miał ochotę podążyć moimi śladami, to służę pomocą: dokumentacja od tego układu:
Microprocessors and peripherals, volume I, 1992 (ZILOG).pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [Z80] Generator fali prostokątnej

Postautor: gaweł » wtorek 08 sie 2023, 23:02

gen1.jpg

No i nadeszła chwila, gdzie zająłem się budową generatora. Samo lutowanie… jakoś dało się pokonać, nie było szczególnie uciążliwe. Układ nawet dostał zasilanie (+12V) a przetwornica napięcia zaskoczyła z pierwszego kopa – procek dostał swoje +5V.
gen2.jpg

By coś więcej stwierdzić, to trzeba trochę się jeszcze natrudzić nad softem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

tapy
User
User
Posty: 123
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: [Z80] Generator fali prostokątnej

Postautor: tapy » środa 09 sie 2023, 09:58

Ładny i funkcjonalny komputerek Ci wyszedł. Dobrze że stare podzespoły dostają nowe życie, swoją drugą szansę zamiast lądować w śmietniku.
Widzę, że powoli u kolegi zaczynają się pojawiać objawy syndromu "rapid hardware development", podobnie jak u mnie - projekty zaczynają się pojawiać szybciej, niż kompleksowe do nich oprogramowanie. Ciężko dokonać wyboru pomiędzy nowym sprzętem, którego idee przez lata nękały umysł, a wymaganym softem do niego. Software to znowu efekt domina, jeden element oprogramowania przewraca kolejne klocki, którymi też warto by się zająć. Przypomina to zabawę w gonienie króliczka ;)

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: [Z80] Generator fali prostokątnej

Postautor: gaweł » niedziela 13 sie 2023, 13:22

tapy pisze:Dobrze że stare podzespoły dostają nowe życie, swoją drugą szansę zamiast lądować w śmietniku.


Mogłem do tego wykorzystać choćby AVR'a czy jakieś Nuclueo. Jednak staram się dbać o środowisko i nie obciążać go czymś, co jeszcze da się wykorzystać. ;)

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości