Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Tutaj dzielimy się doświadczeniem z używania programu KiCAD.

Moderator: ZbeeGin

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Postautor: gaweł » piątek 13 sie 2021, 21:42

W dotychczasowej praktyce i w innych narzędziach po prostu na PCB kładło się wolnego pada o odpowiedniej średnicy otworu i po zawodach.
W kicad jakoś nie zauważyłem możliwości dodania wolnego pada. Ja to się utarło, potrzeba jest matką wynalazku więc wymyśliłem sobie, że na schemacie dam element jednopadowy i z nim skojarzę odpowiedni footprint. I tak się zastanawiam, czy to jest właściwa i skuteczna metodologia. Czy może jest jakiś inny myk?

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Postautor: Zegar » sobota 14 sie 2021, 07:27

gaweł pisze:W dotychczasowej praktyce i w innych narzędziach po prostu na PCB kładło się wolnego pada o odpowiedniej średnicy otworu i po zawodach.
W kicad jakoś nie zauważyłem możliwości dodania wolnego pada. Ja to się utarło, potrzeba jest matką wynalazku więc wymyśliłem sobie, że na schemacie dam element jednopadowy i z nim skojarzę odpowiedni footprint. I tak się zastanawiam, czy to jest właściwa i skuteczna metodologia. Czy może jest jakiś inny myk?

Znalazłem dwie metody:
1: W czasie tworzenia płytki można dodać "MountingHole" za pomocą sześcionogiego scalaczka nad symbolem rysowania ścieżki.
2: Na schemacie dodać dodatkowe elementy (klikając na symbol OpAmp-a) MountingHole i w czasie przydzielania footprintów dobrać odpowiedni.
Moim zdaniem druga jest lepsza, bo kiedy wykorzystujemy schemat do tworzenia innego (np. trochę poprawionego), to dziurki już będą zdefiniowane i nie stracimy czasu na ich szukanie. :-)
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Postautor: gaweł » sobota 14 sie 2021, 10:11

No popatrz, Mounting-Hole, już wszystko jest gotowe. A ja już chciałem tworzyć własne. W bibliotece jest chyba miliard footprintów więc wszystko ogarnąć jest problematyczne. Z drugiej strony, to moja wymyślona koncepcja okazała się właściwa :o .

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Postautor: ZbeeGin » sobota 14 sie 2021, 10:58

Są dwa podejścia i w zasadzie oba prawidłowe:
1. Wykorzystuje się specjalne symbole na schemacie i przypisuje się im footprinty z włączoną opcją, że to element wirtualny i mechaniczny.
2. Na warstwie Edge.Cuts rysuje się okrąg o rozmiarze otworu. Fabryka wykorzysta to do wykonania otworu - wiertłem (do 6mm) lub frezem (powyżej 6mm).

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 320
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Postautor: Zegar » sobota 14 sie 2021, 12:13

ZbeeGin pisze:2. Na warstwie Edge.Cuts rysuje się okrąg o rozmiarze otworu.

Czy inne kształty otworów też są dozwolone?
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Postautor: gaweł » sobota 14 sie 2021, 12:22

Dzięki ZbeeGin, mi wystarczy zwykła dziurka 3,3 mm. Co oznacza, że element jest wirtualny, jakie wnosi to implikacje?

Zegar pisze:Czy inne kształty otworów też są dozwolone?

Mając dostępne opcje odpowiedniego obnarzędziowania, jak frezarki CNC, to wszystko jest możliwe.

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Postautor: ZbeeGin » sobota 14 sie 2021, 14:56

Zegar pisze:
ZbeeGin pisze:2. Na warstwie Edge.Cuts rysuje się okrąg o rozmiarze otworu.

Czy inne kształty otworów też są dozwolone?

Możesz narysować co chcesz. Ewentualnie dostaniesz informację z fabryki, że kształt nie będzie dokładnie taki jak narysowałeś z powodów technologicznych.
Można się najpierw upewnić w "Manufacture capabilities" jakie są minimalne i maksymalne otwory, i jaka jest minimalna średnica frezu jaki może zostać użyty (Najczęściej spotykam informację, że frez ma 1mm).

gaweł pisze:Co oznacza, że element jest wirtualny, jakie wnosi to implikacje?

Element wirtualny nie pojawia się na liście materiałowej, bo jest to informacja, że jest integralną częścią płytki. Dlatego wszelkie footprinty mechaniczne, złącza krawędziowe, pola testowe, fiduciale albo predefiniowane rysunki powinny być jako wirtualne.

Awatar użytkownika
gaweł
Geek
Geek
Posty: 1264
Rejestracja: wtorek 24 sty 2017, 22:05
Lokalizacja: Białystok

Re: Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Postautor: gaweł » sobota 14 sie 2021, 17:23

Dzięki za wyjaśnienia i pomoc. Elementy wirtualne to takie co są, ale ich nie ma :D

Prawdziwe słowa nie są przyjemne. Przyjemne słowa nie są prawdziwe.
Lao Tse

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: Otwory montaźowo-mocujące w kicad

Postautor: piotrek » środa 18 sie 2021, 10:19

Do obrysu otworu montażowego dodaję jeszcze keepout area w postaci wygenerowanego za pomocą programu wielokąta.
Wklejam to bezpośrednio do pliku pcb w postaci tekstowej.
Często korzystam z freeroutera w końcówce projektowania płytki, kiedy "strategiczne" ścieżki są poprowadzone a zostały połączenia sygnałowe i sterujące. Freerouter nie uznaje margin layer i prowadzi ścieżki przez otwory, keepout area mu na to nie pozwala.


Wróć do „KiCAD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości