Dzisiejsze łowy na złomie

Pomysły na aranżację swojego warsztatu, laboratorium
Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: squeez » czwartek 17 maja 2018, 12:18

Często czytam i oglądam wasze łowy na giełdach, w mojej okolicy nie ma takowych a jeździć 100 czy 200 km po prostu mi się nie chce :)

Ale za to ma kilka złomowisk w okolicy które lubię odwiedzać :)

Dzisiejsze łowy:
IMG_0075.JPG

Silnik bez szczotkowy: maxon motors 386663 - Moc: 40W (https://www.maxonmotor.com/maxon/view/p ... c22/386663)
i perełka miernik RLC FLUKE/PHILIPS 6303A (http://www.recontest.com/index.php?main ... ts_id=3566)

Silnik na "oko" sprawdziłem zwierając każde z wyprowadzeń faz na każdej konfiguracji opór przy kręceniu zdecydowanie wyczuwalny i równy więc można było przyjąć, że uzwojenia są całe (bez przerw i zwarć).

Miałem obawy co do FLUK-a bo stał na zewnątrz nie wiem jak długo. ale po rozkręceniu wewnątrz jeden pająk i trochę pyłków ale sucho i czysto. Generalnie widok bardzo mnie ucieszył. Przedmuchałem całość, nieco przetarłem z zewnątrz i podłączyłem ... DZIAŁA!!
Na szybko przetestowałem kilka elementów R, L, C i wygląda piknie :)

Na koniec to na co pewnie czekacie :) ile to kosztowało ... po negocjacji 60 PLN za "komplet" :)

Szkoda że nigdzie nie było sondy ale to już było by rozpieszczanie :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: SuperGość » czwartek 17 maja 2018, 12:54

No mierniczek faktycznie super sprawa. Gratulacje :)

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: piotrek » czwartek 17 maja 2018, 14:24

Ten pająk ma się rozumieć taki żywy a nie rodzaj montażu elektroniki? :D

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: tasza » czwartek 17 maja 2018, 14:43

nie no bez kitu ....RLC Fluke za 60 złociszy? ale czad!
daj mu troszkę dłużej podziałać, możliwe że wtedy wyjdą jakieś wady-zaskoczki, oby nie
:idea: jak już się nacieszysz to może napiszesz posta taki test-drive - pomiary+fotki , no i fotki jelitek w środku :!:
sprzęcik mega! :evil: <zazdrość>
no, jak takie cudo ktoś oddał na złomowisko to szacun normalnie
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: squeez » czwartek 17 maja 2018, 14:55

Sprzęt pochodził z demontażu jakiejś linii produkcyjnej, tam wszystko trafia na złom. nikt się tym nie przejmuje, aż szkoda sprzętu. Był jeszcze oscyloskop Philipsa ale obudowa w dość fatalnym stanie i mocno podmoczony więc nie brałem.
Poza tym kupa komputerów (to mnie nie interesowało) siłowniki pneumatyczne i tego typu sprzęt. aa jeszcze jedna ciekawostka choć nie dla mnie a mianowicie tester i generator sygnałów TV też Fulke (zapewne też sprawny).

A pająk tak taki biologiczny :D

RLC Fulke za 50 zł a 10 za ten BLDC maxon-a :)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: tasza » czwartek 17 maja 2018, 15:21

squeez pisze:Sprzęt pochodził z demontażu jakiejś linii produkcyjnej, tam wszystko trafia na złom. nikt się tym nie przejmuje,

jasne, no przecież na biednego nie trafiło....a można do pobliskiej szkoły oddać, niech się młodzieży uczy...szkoda gadać :(
jak mi przed nosem panelowe małe Meratroniki leciały do kontenera to mnie mało nie trafiło, no ale teraz, po tym Fluke to próg bólu mi się przesunął

linia produkcyjna powiadasz....to jakbyś tam jeszcze grzebał kiedyś w tych rupciach wzgardzonych to przyuważ na takie jak w załączniku - to jest akurat karta pomiarowa Advantech PCI-1710 ( https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/adva ... -cyfrowymi ) też odzysk polikwidacyjny, takie jakby Analog Discovery 2 tylko do środeczka ;)
hasła warte zapamiętania Advantech, NI, National Instruments, złącza wyglądają na SCSI, ale to jest terminal pomiarowy / GPIB, warto się rozglądać, to konkretny sprzęt jest i porządna inżynierka :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
piotrek
User
User
Posty: 155
Rejestracja: niedziela 05 lis 2017, 02:46

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: piotrek » czwartek 17 maja 2018, 17:52

squeez pisze:Sprzęt pochodził z demontażu jakiejś linii produkcyjnej, tam wszystko trafia na złom. nikt się tym nie przejmuje, aż szkoda sprzętu.

A to przypadkiem nie trzeba teraz oddawać do jakiegoś wyspecjalizowanego punktu odbioru elektro-odpadów? Ciekawi mnie jak to jest z dużymi firmami. W Ostrowcu znam przynajmniej jeden taki punkt - na ulicy Żabiej, w starym młynie. A i czasami w castoramie w pojemniku widać jakieś stare sprzęty, typu magnetofony, 8-bitowce Atari itp, ale przy ludziach troche tak nie wypada wyjmować graty z kosza :)

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: tasza » czwartek 17 maja 2018, 19:01

Oooo, no o punkcie na ulicy Żabiej to nie wiedziałam, wybadam przy najbliższej okazji
piotrek pisze: A i czasami w castoramie w pojemniku widać jakieś stare sprzęty, typu magnetofony, 8-bitowce Atari itp, ale przy ludziach troche tak nie wypada wyjmować graty z kosza :)


eee tam, nie wypada, to zależy co w pudle jest...

o tym radyjku kiedyś napisze, tylko je ogarnę jakoś do ludzi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: squeez » czwartek 17 maja 2018, 19:54

Nie wiem jak to jest prawnie ale jak jakiś czas temu byłem tam i na złomie leżały w małych kontenerach całe płyty od podświetlania matryc, nowe, przekładane kartonikami itp., więc sobie luźno porozmawiałem z pracownikiem tego "złomowiska" to mówił że raz "czyścili" linie w fabryce telewizorów.

Wyglądało to tak, przyjechali na miejsce, ludzie normalnie na linii pracowali, szef zmiany powiedział że mają opuścić stanowiska bo będą rozbierać linie. Wszyscy wyszli a oni mieli oczyścić całą halę, łącznie z tymi kontenerami, panelami LCD itp. mówił że na końcu były nawet już skręcone gotowe telewizory! Normanie bym nie uwierzył ale na własne oczy widziałem te inwertery do podświetlania matryc (setki tego były), obudowy TV z przykręconymi matrycami itp. i wszystko stało na złomie do tego całe linie z siłownikami, szafy elektryczne...

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: squeez » piątek 12 paź 2018, 21:49

No to dziś kolejny łup :) dawno mnie nie było na pobliskim "złomie" a ostatnie tygodnie miałem tak zarypane, że dziś postanowiłem dla relaksu odwiedzić "śmietnisko".
Wyszperałem zasilacz programowalny FLUKE PM2813 - 3 kanałowy sterowany cyfrowo 2 x 30V-10A (60W), 1 x 60V-5A (60W).
Obudowa w dość kiepskim stanie, porysowana i podrdzewiała więc poszła już pod papier ścierny i malowanie. Ale za to środek tylko przykurzony :)
Wyczyściłem, przedmuchałem kompresorem i pędzelkiem ... chodzi perfecto :) ... cena .... 80 zł :P

Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: tasza » sobota 13 paź 2018, 18:40

no wow; to ma interfejs GPIB i rozumie polecenia SCPI, ale czad; tu pdf jak kto ciekaw:
:arrow: http://manuals.chudov.com/Fluke-PM2813- ... Manual.pdf
nie to że zazdroszczę, czy coś, ale proponuję ostrożność i klauzulę minimalnego zaufania do znajdy i dokładne przetestowanie w różnych warunkach, szczególnie czy mu "nie odbija", w sumie nie znasz historii urządzenia i nie wiesz poczemu wylądował w śmieciach, moc ma sporą a jak przypadkiem z 5V zrobi 60V na chwilę to może być słabo...projektów sprzęgu RS232/USB na GPIB jest cała masa w sieci - może warto coś koło tego tematu się zakręcić; fajna zdobycz.
ps.
ceny choćby samych wtyczek IEEE-488 to już masakra jakaś....może tam i kabel znajdziesz, chyba warto poszperać
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Dzisiejsze łowy na złomie

Postautor: squeez » sobota 13 paź 2018, 23:17

póki co sprawdziłem trzy kanały pod obciążeniem do 5A na rezystorach które się za szybko nie nagrzewały i wygląda że wszystko działa poprawnie.
Tryb CV, CC jak i OCP (wyłącznie po przekroczeniu ustalonego prądu). Stabilizacja napięcia przy obciążeniu moim zdaniem wzorcowa, choć nigdy nie pracowałem na sprzęcie tej klasy. Tak samo zmiana zakresu napięcia np. z 3.3V na 20V jest natychmiastowa i bez żadnych tętnień/skoków.

Zanim zacznę go normalnie używać to muszę sobie miejsce przygotować bo gabarytowo dość długi i trochę waży.


Wróć do „Mój warsztat domowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości