Antena ATAS-120 - jak działa?

Dla radioamatorów i pasjonatów krótkofalarstwa.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: SuperGość » niedziela 12 maja 2019, 12:23

Przy okazji innego projektu dotyczącego anteny (który sobie tam skrobię) ktoś zasugerował, że w sumie można by taką antenę (HF-P1) podpiąć do radia które ma system sterowania anteną ATAS (droga antena), chodzi o to, że niektóre radia firmy Yaesu mogą współpracować z anteną ATAS-120 na takiej zasadzie, że mierzą jej SWR i wysyłają przewodem antenowym również napięcie DC powodując przesuwanie tubą anteny dostrajając cewkę wewnętrzną do danej częstotliwości. Dotarłem do sterownika umieszczonego w tej antenie , to proste jest ale intryguje mnie, jak jest ze złącza anteny przekazywany sygnał RF dalej do cewki i promiennika, mam swoją teorię, że tak powiem ale nie chciałbym niczego sugerować, może koledzy podadzą na podstawie filmiku swoje wnioski?
Tu schemat sterownika umieszczonego w antenie
yaesu_atas-120_tech-supplement.pdf

https://youtu.be/qnAspadviaE
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: j23 » poniedziałek 13 maja 2019, 19:00

Być może ten obrazek coś pomoże:
homemade-screwdriver-antenna.jpg

(źródło: https://www.dxzone.com/dx21980/homemade-screwdriver-antenna.jpg)

Vy73! J23
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: SuperGość » poniedziałek 13 maja 2019, 19:22

No ten obrazek znam :) - czekam na kogoś kto przedstawi swoją koncepcję działania aby zweryfikować to co ja myślę.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: j23 » poniedziałek 13 maja 2019, 21:04

Co prawda nigdy nie używałem tej anteny, ale co nieco o niej słyszałem. W każdym razie odnośnie tego sygnału RF to wg mnie jest to tak wymyślone, że generalnie cała antena wygląda jak cewka w kondensatorze o zmiennej pojemności (typowy układ antenowy cewka-kondensator), tzn.jest ta część wysuwana z wewnątrz, która stanowi rdzeń kondensatora (jedna z okładek) no i obudowa która stanowi drugą z okładek kondensatora. Jedna "noga" anteny idzie na sam szczyt anteny poprzez cewkę "aktywną", a druga poprzez obudowę i następnie część uzwojenia pierwotnego transformatora dopasowującego idzie do uziemienia. Sygnał RF z kolei idzie od transceivera poprzez transformator dopasowujący do dalszych części anteny (przepraszam jeśli trochę za bardzo namieszałem). Tak mi to wygląda, natomiast nie czuję się na siłach, ani też pewnie nie posiadam wystarczającego doświadczenia żeby zabierać głos w dość skomplikowanych kwestiach matematycznego wytłumaczenia transmisji sygnału. ;) Zresztą nie jestem w 100% pewien czy czegoś nie pomieszałem, ale tak mi to wygląda.
VY73! Jarek
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: SuperGość » poniedziałek 13 maja 2019, 21:40

W tym rzecz, że jakoś tego trafa dopasowującego w antenie za nic nie moge zidentyfikować gdzie on niby jest, na rysunku który załączyłem jego nie ma, a z tymi pojemnościami to chyba mnie to nie przekonuje. Ty jest układ promiennik i zmienna cewka według mnie. Ale mogę się mylić gdyż jestem laikiem w tym temacie.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: j23 » poniedziałek 13 maja 2019, 23:00

Może to trafo jest ukryte w tej cylidrycznej części anteny ("rękojeści") jako trafo toroidalne? Co do tego niby kondensatora i pojemności to wspomniałem o tym, bo ze schematu bliźniaczej anteny ATAS-100 wynika, że pomiędzy cewką aktywną a cewką pasywną jest izolacja (decoupler) czyli do tej części aktywnej cewki bez problemu dociera sygnał zmienny RF przez "kondensator"/decoupler, natomiast sygnał stały jest separowany i ściągany do uziemienia. Jakoś tak to widzę.
VY73! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: SuperGość » wtorek 14 maja 2019, 06:01

Ale decoupler w tym przypadku chyba nie należy tłumaczyć jako izolator? Wydaje mi się że "decoupler" wskazuje miejsce sprzężenia aktywnej cewki z dolnym promiennikiem (lower radiator).
W dolnej cylindrycznej części jest tylko złącze - nie ma informacji aby tam cokolwiek innego było (ale może jest), sterownik umieszczony w antenie ma filtry, które na pewno oddzielaja RF od sygnału DC dostarczanego do silnika i jego sterownika (to wynika ze schematu). Generalnie jak dociera sygnał DC do silnika to jest jasne, chodziło mi raczej o upewnienie się, że ta dolna tuba jest też metalowa i stanowi właśnie część promiennika, a że jest połączona galwanicznie (śrubkami) z metalową częścią, która jest jednocześnie gorącą żyłą przewodu antenowego, to sprawa wtedy jest dla mnie jasna, tak przynajmniej wywnioskowałem z rysunków i filmików. Rysunek który pokazałeś oddaje idee anten typu "screwdriver" nie jest natomiast dokładnie rysunkiem anteny ATAS-120.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: j23 » wtorek 14 maja 2019, 07:08

No tak prawdopodobnie jest. W każdym razie ta antena ATAS-120 jest w jakiś sposób zmodyfikowaną/ulepszoną wersją wcześniejszych wersji anten typu screwdriver, no a wiadomo, że patenty na to trzyma firma, która to produkuje i raczej szczegółów know-how nie zdradzi. Ja z kolei na podstawie filmiku i tego do czego zdołałem dotrzeć w internecie (tony zdjęć jak to wygląda "z zewnątrz") nie jestem w stanie określić gdzie i jak zamontowany jest trafo i jak konkretnie ci konstruktorzy rozwiązali problem z transmisją sygnału RF z/do transceivera. Napisałem co mi się wydaje i jak ja "to czuję" ;)
W każdym razie odnośnie samej anteny screwdriver (i nie tylko) znalazłem taką ciekawą stronę:https://www.amateur-radio-wiki.net/index.php?title=Screwdriver_antenna

Odnośnie zaś idei konstrukcyjnej cewki ze zmienną indukcyjnością współpracującej z kondensatorem o zmiennej pojemności znalazłem taki schemat:https://www.amateur-radio-wiki.net/index.php?title=Impedance_matching
Vy73! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: SuperGość » wtorek 14 maja 2019, 07:11

Dziękuję Ci za podjęcie tematu, to mi też trochę powyjaśniało - zawsze lepiej jak się z kimś porozmawia i na to liczyłem :)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Antena ATAS-120 - jak działa?

Postautor: j23 » wtorek 14 maja 2019, 10:47

Ja też dziękuję Wojtek. :) Również cieszę się, że istnieje to forum (założone m.in.przez Ciebie) i że można pogadać na takie tematy (nawet jeśli czasem naopowiadam jakiś bzdur to i tak zawsze jakieś wnioski się pojawią ;) ).
VY73 i jak najlepszych DX'ów wkrótce! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Kącik krótkofalowca i radioamatora”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości