Z80-MBC2 - PCB

Kącik dla elektroniki retro - układy, urządzenia, podzespoły, literatura itp.
Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Z80-MBC2 - PCB

Postautor: phill2k » piątek 11 paź 2019, 19:51

Szanowni forumowicze,

noszę się z zamiarem zmówienia PCB do Z80-MBC2: 4ICs homemade Z80 computer - https://hackaday.io/project/159973-z80-mbc2-4ics-homemade-z80-computer

Zamawiane będą dwie płytki (komplet):
1. Z80-MBC2 - https://www.pcbway.com/project/shareproject/Z80_MBC2__4ICs_homemade_Z80_computer.html
2. uTerm (a VT100-like terminal for the Z80-MBC2) - https://www.pcbway.com/project/shareproject/uTerm__a_VT100_like_terminal_for_the_Z80_MBC2_.html

Zamawiał będę bezpośrednio w PCBWay, minimalna ilość to 5 kompletów (2x 5 PCB) przy takiej ilości koszt wynosi 10$ za całości + 9$ koszt przesyłki do polski (najtańszą opcją China Post 25-40 dni roboczych) czyli 3.8$ za komplet + parę złoty na przesyłkę już w kraju do zainteresowanej osoby.

Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę o zgłoszenie w tym wątku, na ten czas poszukiwane są 4 osoby, jeśli zainteresowania będzie większe będzie można myśleć o zamówieniu np. 10 kompletów - w tym wypadku cena przesyłki może wrosną.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: ZbeeGin » sobota 12 paź 2019, 09:33

Spróbuj sobie wycenić w JLCPCB. Cena za płytki będzie podobna, ale tam możesz wybrać przesyłkę przez ePacket do Polski w podobnej cenie i będziesz je miał znacznie szybciej niż przez HK/China Post. Dodatkowo może załapiesz się też na zniżkę 5$ lub 8$. Oczywiście przy założeniu, że są dostępne pliki Gerber...

Możesz mnie wpisać na listę. Dawno na Zeda nie pisałem. :mrgreen:

ps. 10+10 płytek z wysyłką ePacket to 20$ u nich.

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: phill2k » piątek 01 lis 2019, 19:36

Po głębszej analizie (system mało rozwojowy) oraz małym zainteresowaniu na forum, na dzień dzisiejszy odchodzę od pomysłu zakupu płytek, nie wykluczam że wrócę do tematu w przyszłości.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: ZbeeGin » czwartek 07 lis 2019, 19:09

Mam w koszyku dwa moje PCB do zlecenia w JLCPCB. Mogę dorzucić też te płytki z Z80-MBC2 (po 5 szt).
Z moich wyliczeń wynika, że tak się koszty rozłożą (PCB+wysyłka DHL), że jeden komplet byłby za 2.75$.

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: tapy » piątek 15 lis 2019, 23:39

Nie wiem dlaczego uważasz ten projekt za mało rozwojowy? Pomimo, że posiadam kilka systemów na Z80 i Z180, to do programowania w środowisku CP/M najchętniej używam właśnie Z80-MBC2.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: phill2k » sobota 16 lis 2019, 22:34

Pisząc mało rozwojowy miałem na myśli tylko aspekt sprzętowy (brak wyprowadzonych szyn: danych i adresowej oraz sygnałów sterujących) - czyli brak możliwości rozwoju sprzętu w prosty sposób np. przez dodatkowe karty.
Dzięki uprzejmości kolegi ZbeeGin już do mnie lecą płytki i już niebawem będę zanurzał się w meandry programowania...

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: ZbeeGin » sobota 16 lis 2019, 23:28

Niestety, wyprowadzenie kompletnych magistral w tym systemie na niewiele by się zdało. Z tego co widzę, to wbudowana ATmega32 gra tu pierwsze skrzypce...

@ tapy, Dlaczego masz tranzystory odwrotnie? Czyżbyś wmontował MPSA94?

ps. Build time:
20191123-195153.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tapy
User
User
Posty: 119
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2019, 17:09
Kontaktowanie:

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: tapy » wtorek 26 lis 2019, 19:02

@ ZbeeGin Dlaczego masz tranzystory odwrotnie? Czyżbyś wmontował MPSA94?

Nie, miałem tylko pod ręką BC327 i tak już zostało :)

Generalnie, pozbyłem się też tych jaskrawych białych LED na DMA i IO_OP. W ich miejsce już są bardziej przyjazne dla wzroku żółta i zielona. Generalnie jakaś łączność ze światem jest, dostępny jest i2c, gpio, typowym systemem Z80 to nie jest, ale zawsze jest coś. Na plus tego projektu jest to, że można zastosować pamięci pseudo static np. HM658128, które od lat bezużytecznie walały się mi po szufladzie, oraz to że dostęp do obrazów dyskowych jest na systemie FAT. Każdy kto się bawił w systemy CP/M wie jaki jest ból zabawy z edytorem dyskowym jak coś się posypie na dysku.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: ZbeeGin » środa 27 lis 2019, 22:31

Na razie poskładany z uComm. ATmega32 zaprogramowana. Karta SD przygotowana.

Uwaga! U mnie system nie działał z kartą zwykłą 2GB FAT16. Dopiero załadowanie plików na kartę SD 8GB SDHC FAT32 pozwala na uruchomienie systemu.

itworks.png


Dodatkowo na dysku B: czekała nie lada niespodzianka. TurboPascal 3.01 :mrgreen:

itworks2.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: Zegar » środa 25 gru 2019, 21:22

phill2k pisze:noszę się z zamiarem zmówienia PCB do Z80-MBC2


Dzięki Phill2k, który obdarował mnie płytkami, mam zajęcie w święta.

ZbeeGin pisze:Dodatkowo na dysku B: czekała nie lada niespodzianka. TurboPascal 3.01 :mrgreen:

A na dysku C: ?
MBC2_CPP.png

ZbeeGin pisze:Niestety, wyprowadzenie kompletnych magistral w tym systemie na niewiele by się zdało. Z tego co widzę, to wbudowana ATmega32 gra tu pierwsze skrzypce...

Gdyby Z80 był żywą istotą, to Greenpeace walczyłby o jego prawa... W MBC2 spotkał go psi żywot. Ciągle na smyczy, a gdy chce wyjść (OUT) zakładają mu kaganiec. Suchą karmę dostaje po kilka granulek (CLK) i pewnie nie ma stałego dostępu do wody... ;-)

Mój egzemplarz jeszcze niekompletny, ale już działa.
Z80_MBC2_runing.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: ZbeeGin » środa 25 gru 2019, 22:06

Parę dni temu uruchomiłem też uTerm. I tu mała uwaga. O ile reszta działa poprawnie na tranzystorach innego typu niż oryginalne w projekcie, to wzmacniacz wyjściowy sygnału wizyjnego w uTerm lepiej zbudować na oryginalnym. Pierwotnie miałem zamontowany jeden z serii popularnych BC5xx i skutkowało to bardzo nieostrym obrazem. Na 2N3904 obraz jest prawie idealny (na monitorze LCD).

Awatar użytkownika
phill2k
User
User
Posty: 272
Rejestracja: niedziela 18 paź 2015, 00:12

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: phill2k » środa 22 sty 2020, 12:58

Pojawiła się hybryda uTerm + uCom w jednym, zwana uTerm-S - https://hackaday.io/project/163683-the- ... ti-user-os można też już zamówić PCB - https://www.pcbway.com/project/sharepro ... A_PS2.html.

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: Zegar » wtorek 04 lut 2020, 00:19

Dobry wieczór!
Postanowiłem uwolnić Z80. Udało się małym nakładem pracy i środków.

phill2k pisze:... (system mało rozwojowy) oraz małym zainteresowaniu na forum ...


phill2k pisze:Pisząc mało rozwojowy miałem na myśli tylko aspekt sprzętowy (brak wyprowadzonych szyn: danych i adresowej oraz sygnałów sterujących) - czyli brak możliwości rozwoju sprzętu w prosty sposób np. przez dodatkowe karty. ...


ZbeeGin pisze:Niestety, wyprowadzenie kompletnych magistral w tym systemie na niewiele by się zdało. Z tego co widzę, to wbudowana ATmega32 gra tu pierwsze skrzypce...


Chciałem nauczyć się obsługi KiCad-a (ZbeeGin, dzięki za poradnik :-)), ale przy okazji wpadłem na ten pomysł. Płytkę zatrzymał wirus, więc zrobiłem druciak.
Wystarczy przerzutnik RS sterować przez dekoder adresów zamiast /IORQ. Po modyfikacji system nadal działa.
MBC2_FREE_IN_OUT.png

MBC2_Z80_PINOUT.jpg

MBC2_INTERFACE.jpg

MBC2_MOD_WAIT.jpg


Żeby wykorzystać zdobycz, zrobiłem moduł 8255 dla RC2014 na wzór znalezionego w sieci (autor Thomas Riesen).
https://groups.google.com/forum/#!topic ... kb6XCcCQco

Zmodyfikowałem program w Basicu, bo wykorzystywał adresy 0 - 3, a te akurat używa MBC2.
LCD_BAS.TXT

MBC2_LIST.png

MBC2_LIST_CD.png


MBC2_8255_LCD.jpg

Z początku nie chciało działać... Okazało się, że zamieniłem A0 z A1 na płytce 8255. Dlatego PB I PC mają zamienione adresy w programie (nie chciało mi się lutować ;-)).
MBC2_LCD.jpg


Podsumowując:
1. System jest rozwojowy.
2. Jest zainteresowanie na forum (dzięki Phill2k)
3. Dało się wyprowadzić wszystkie sygnały, a nawet niektóre zostały wykorzystane.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Zegar
User
User
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 14:42

Re: Z80-MBC2 - PCB

Postautor: Zegar » niedziela 01 mar 2020, 13:59

Kiedy wpadłem na pomysł "uwolnienia" Z80 w MBC2, znalazłem w sieci projekt płytki RC2014 8255. Rzuciłem się na niego, jak na gorące bułeczki i niezwłocznie zamówiłem. Jak zwykle pośpiech pokazał swe oblicze. Trafiłem na chiński nowy rok, a potem koronawirus... Na koniec okazało się, że jest nowszy projekt, lepszy od tego, który zamówiłem... Zaletą płytki jest to, że jest i działa. Ma sporo wad:
1. Wymiar 103x88mm (czy coś w tym rodzaju) - cena nie promocyjna.
2. Odwrotny montaż - elementy są pod spodem.
3. Kilka elementów SMD - nie posiadam. Jeden z rezystorów przylutowałem THT, pozostałych nie użyłem.
Poza tym kilka dni później zaprojektowałem moją pierwszą w życiu płytkę w KiCad, więc mogłem zaoszczędzić chociaż na kosztach przesyłki...
Ostatecznie mam obie, i widać efekt ich działania. :-)
Moja również nie jest bez wad, ale to moje pierwsze kroki, więc proszę o wybaczenie.
Przed_zmontowaniem.jpg

Przejsciowka_MBC_RC2014.jpg

MBC2_LCD.jpg

Gdyby ktoś chciał również pobawić się w "uwalnianie" procesora to [ODDAM] komplet płytek. Proszę się odezwać na priv. :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If A = success, then the formula is A = X + Y + Z.
X is work. Y is play. Z is keep your mouth shut."
A. Einstein


Wróć do „Retro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości