[Bascom] Zwalczana legenda .

Tutaj umieszczamy tematy związane z językami programowania niepasującymi do innych działów.
Regulamin forum
Temat prosimy poprzedzić nazwą języka umieszczonego w nawiasach kwadratowych np. [Pascal].
Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

[Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » poniedziałek 09 sie 2021, 20:48

[Bascom] Zwalczana legenda .
To bardzo smutne że od jakiegoś czasu osoby programujace w języku C uznały że trzeba zwalczyć ,zniszczyć Bascom .Co ciekawe oni sami padli pod
ostrym atakiem Arduino . Ale nadal słowo "Bascom" wywołuje u nich cheć ataku i niszczenia .
Trzeba zacząć od Historii ,kiedy i po co powstał Bascom.

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » poniedziałek 09 sie 2021, 21:06

Firma nowa i odważna W dawnych czasach ,nie jestem pewny tego ale ,kupiła prawa do skorzystania z danych do produkcji legendarnych 50 i 51 filipsa.
Na ich bazie stworzyła kopie ale pozbawione wad pierwowzorów ,przedewszystkim nowe procesory można było wielokrotnie programowac bez potrzeby kasowania naswietlaniem uv .Tak Firma Atmel zdobyła świat .poza nowatrskimi rozwiazaniami nie windowała cen.
Pewni panowie z Europy postanowili wejść w to i stworzyć środowisko do pisania oprogramowania na te mikroprocecory i tak powstał Bascom 51 coś tak.
było to w okolicach roku 1994-6 gdzie wtedy na rynku była absolutna posucha na dostepne mikroprocesory jak i kompilatory do mikroprocesorow.
Bascom wbił sie idealnie w oczekiwania rynku.Atmel także .
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 sie 2021, 21:30 przez Atmelek, łącznie zmieniany 1 raz.

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » poniedziałek 09 sie 2021, 21:13

Wtedy Ja zrobiłem swój pierwszy działający kod na "atmela" w Bascomie......na 50 siatke a to jest godne przypomnienia że koleś z Polski opracował programator który był opisany w jednym z czasopism .zrobiłem ten programator i działal w 100%
Wielkie dzieki dla tego człowieka ,jest jednym z bogów dla mnie.Tacy ludzie wtedy byli ...
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 sie 2021, 21:34 przez Atmelek, łącznie zmieniany 1 raz.

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » poniedziałek 09 sie 2021, 21:24

Kiedy firma Atmel wypusciła swoje Atmegi a firma MCS zrobiła do nich nową wersje Bascoma zaczoł sie szał .
Już zapomniany nieco .Ludzie dostali do ręki dość szybkie i nowoczesne 8 bitowce i świetne niedrogie środowisko do ich programowania ,darmowe do tego w pewnych stopniu i to wszystko działało i działa do dziś .
Było to sporo lat przed powstaniem Arduino.

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » poniedziałek 09 sie 2021, 21:41

Było OK kilka lat i Powstało Arduino a wraz z nim różni ludzie zaczeli widzieć biznes w sprzedawaniu prostych klocków dla nowicjuszy .No i zaczeła sie rozbudowana nagonka na Bascom jako konkurencji ......To już wszyscy znamy........
Mnie ciekawi ....bardzo ....dlaczego zarówno firma Atmel jak i firma mniejsza ale tez nie micro czyli MCS nie dostrzegli potencjału rynku prostych plytek dla uczenia sie i prostej aplikacji swojego produktu .To jest dziwne.

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » poniedziałek 09 sie 2021, 21:44

Do dziś producent Bascoma nadal nic nie zrobił w kwesti hardwaru do swojej oferty .To żałosne jest jak to przegrywają.

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » poniedziałek 09 sie 2021, 21:47

=========================
Nie jest to temat o wyższości jakiegoś jezyka na d innym jezykiem programowania .Bo to są bzdury dla mniej ogarniętych.Tego typu teksty puszcza znany typ Atnel nienawidzacy Bascoma i Arduino bo tylko On chce mieć prawilność na okłamywanie ludzi :)
=========================================================================

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: SuperGość » wtorek 10 sie 2021, 05:54

Proszę Cię nie pisz postów jako kolejnych odpowiedzi samemu sobie, jeden po drugim, w odstępach kilkuminutowych przecież powyższe posty to jeden post, a ty każde niemal zdanie piszesz w nowym poście, tutaj nie ma znaczenia ile nabijesz postów tylko co one zawierają.

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: GrumpyRez » wtorek 10 sie 2021, 08:00

Ale bełkot

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » środa 11 sie 2021, 16:22

wojtek pisze:Proszę Cię nie pisz postów jako kolejnych odpowiedzi samemu sobie, jeden po drugim, w odstępach kilkuminutowych przecież powyższe posty to jeden post, a ty każde niemal zdanie piszesz w nowym poście, tutaj nie ma znaczenia ile nabijesz postów tylko co one zawierają.

OK . Postaram sie .

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » środa 11 sie 2021, 16:26

GrumpyRez pisze:Ale bełkot

A mógłbyś rozwinąć swoją myśl ?
Te kwestie są dość ważne w środowiskach osób piszących oprogramowanie na Mikroprocesory.
Nie bez powodu powstał ten temat.A może to Ja nie podobam sie tobie ?
Samo "Ale bełkot " traktuje jako zaczepke .....
Widać Typ nie znosi faktu iż środowisko programistyczne Bascom istnieje .
Nie znosi tego że setki tysiecy ludzi Miało i ma nadal szybkie i bezproblemowe środowisko do zabawy i pracy .
Niestety tylko w zakresie podstawowych 8 bitowców no i tej niezbyt przyjętej na rynku serii atxmega .
Jak pokazuje historia firmy robiace dobrą robote nie zawsze trwają przy tym.
Mam na myśli brak rozwiniecia Baskoma na 32 bitowce oraz ze zajebista firma Atmel poległa z powodu złych decyzji biznesowych i została przejęta .
Ostatnio zmieniony środa 11 sie 2021, 16:46 przez Atmelek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: ZbeeGin » środa 11 sie 2021, 16:42

Obszerną historię kompilatora i środowiska BASCOM Basic (BASCOM-LT, BASCOM-51, BASCOM-AVR) można przeczytać w jednej z książek wydawnictwa BTC.

Firma MCS Elec nie wypuszczała płytek prototypowych bo to firma rodzinna i na początku były w niej zatrudnione dwie osoby: Mark Alberts - właściciel, programista, inżynier od wsparcia oraz jego żona do zarządzania biurem. Dopiero później dołączył jeszcze niejaki ToMi. Nie byłoby możliwe zapanować nad wszystkim jednej osobie z tak dużą ilością zadań, zwłaszcza nad projektowaniem i wsparciem "dev-boardów".
Oczywiście MCS Elec wypuścił jedną specjalizowaną płytkę deweloperską - w tamtych czasach dość pionierską - z obsługą sieci Ethernet: Easy TCP/IP.

Sam BASCOM nie był pisany po to, by potem "zaszufladkować" użytkownika do jednego rozwiązania. On pojawił się w dobrym momencie i pozwalał na szybkie tworzenie aplikacji. Jeśli ktoś chciał mieć więcej kontroli to oczywistym było przechodzenie na języki bardziej uniwersalne, ale w tamtych czasach SDCC dopiero raczkował, a AVR-GCC był jakby "w planach". Kupienie zaś kompilatora własnościowego np. KEIL-a było poza zasięgiem finansowym, więc było AVR Studio z obsługą assemblera, a potem długo, długo nic.

Ponieważ możesz nie wiedzieć, to jako osoba która poświęciła sporo czasu nad tłumaczeniem dokumentacji języka BASCOM Basic by go jeszcze bardziej spopularyzować, miałem bezpośredni kontakt z jego twórcą. I powiem, że jak wspomniałem, iż jednak będę się kierował w kierunku języka C to Mark nawet sam przyznał Mi rację bym obrał ten kierunek. Co więcej on sam najpierw chciał napisać... atrakcyjny cenowo kompilator C a nie BASIC-a.

Co do "hejterów" czy "antybascomowców"... Warto czasem prześledzić losy niejednego.

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » środa 11 sie 2021, 16:58

ZbeeGin to miło z twojej strony że tu sie zjawiłeś .
Akurat wiem kim jesteś jeśli chodzi o twój wkład w popularyzacje Bascoma i Ja jestem tobie za to wdzięczny .
Wiem że jesteś z śląska ,Katowice . Nawet mamy wspólnych znajomych ale tu nie miejsce na to.
Bascom nie jest idealny i wiemy o tym ale nie powinien być tak degradowany w atakach i o tym ten temat.
Sam zaprogramowałem swoje pierwsze Atmele w Bascomie w roku 1997-8 ..........
Pamietam jaka wtedy była dostepność srodowisk do pisania na mikroprocki .
Uważam że Nie wolno obrzucać obecnie błotem Baskoma , jest to bardzo stronnicze i nie uczciwe .

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » środa 11 sie 2021, 17:28

=================
Atuty Bascoma :
Działający bez problemów i jakiś tam konfliktów z systemem Win kompletny system do pisania ,symulowania ,i programowania mikroprocesorów 8 bitowych firmy Atmel.Wraz z wspieraniem programatorów w dostępnej cenie i darmowy w ograniczonej ilości nie kodu a danych hex.
Absolutnie najlepszy w tamtych czasach na rynku.
Ataki idą głównie po lini że to taki Basick . :) I tam wszystko wolno i nieciekawie działa .to bzdura .Podstawowe procedury jezyka Bascom działają bardzo szybko .Porównywalnie z jezykiem C. owszem są procedury niezbyt dobrze zrobione w Bascomie i ich należy unikać .
========================
Założyłem ten temat ponieważ uważam że dla twórców Bascoma należy sie szacunek w branży .
To Bascom otworzył dla wszyskich szanse aby zrobili swój pierwszy układ z mikroprocesorem.
A ja nadal dziś korzystam z Bascoma .
I nie wstydze sie z tego powodu.
Ostatnio zmieniony środa 11 sie 2021, 17:38 przez Atmelek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GrumpyRez
User
User
Posty: 224
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2018, 09:19

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: GrumpyRez » środa 11 sie 2021, 17:34

W sensie że argumenty trochę z sufitu.

Równie dobrze można by marudzić że COBOL, nie jest rozwijany.

Bascom miał swój wkład w rozwój i popularyzacje programowania w naszym kraju i nie tylko. Ale to już historia. Trzeba iść z duchem czasu, a nie narzekać, że ktoś coś.

Teraz takim przyjanym językiem jest wspomniany Arduino, oraz Python.

Języki mają być dla programistów, a nie programiści dla języków.

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » środa 11 sie 2021, 17:42

GrumpyRez pisze:W sensie że argumenty trochę z sufitu.

Równie dobrze można by marudzić że COBOL, nie jest rozwijany.

Bascom miał swój wkład w rozwój i popularyzacje programowania w naszym kraju i nie tylko. Ale to już historia. Trzeba iść z duchem czasu, a nie narzekać, że ktoś coś.

Teraz takim przyjanym językiem jest wspomniany Arduino, oraz Python.

Języki mają być dla programistów, a nie programiści dla języków.

Nie mam pojecia jaki jezyk tobie odpowiada ale wiem że nie wiesz o czym piszesz.

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » środa 11 sie 2021, 17:51

Z jakim duchem czasu trzeba iść ? takim który nakazuje żle pisać o innych userach i tak to realizujesz? To twój duch czasu?

Atmelek
Posty: 28
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 12:23

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: Atmelek » środa 11 sie 2021, 17:57

Zróbcie sobie testy czasów wykonania podstawowych procedur w Bascomie i w Arduino .Arduino polegnie . no dobra w czystym jezyku c dla Atmela ,jakie wyniki będą?
A porównywalne .Nie wiedzieliście o tym ?Wielu wie o tym .Ale milczą jak sie atakuje Bascom.
Ja nie milcze ,uważam że Bascom był wybitnym krokiem w dziedzinie udostępniania możliwości pracy z Mikroprocesorami i nawet dziś ma nadal swoje miejsce .

Awatar użytkownika
acid3
User
User
Posty: 466
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:42
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Kontaktowanie:

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: acid3 » środa 11 sie 2021, 18:16

Walczenie z samym sobą o wyższości języka programowania/środowiska nad innymi wygląda trochę dziwnie.

GrumpyRez pisze:Ale bełkot

Zgadzam się.

Atmelek pisze:
GrumpyRez pisze:Ale bełkot

(...)
Widać Typ nie znosi faktu iż środowisko programistyczne Bascom istnieje .
(...)

Ja bardziej tutaj widzę zaczepkę i brak szacunku.

Atmelek pisze:=================
(...)
Założyłem ten temat ponieważ uważam że dla twórców Bascoma należy sie szacunek w branży .
(...)


Na pewno szacunkiem nie jest szukanie zaczepki.
W moim uznaniu gdyby kolega napisał normalnie post/artykuł zgodnie z zasadami ( albo chociażby zdrowym rozsądkiem i logiką ) wyraziłby więcej szacunku dla autorów projektu.

GrumpyRez pisze:(...)
Języki mają być dla programistów, a nie programiści dla języków.


I to jest dobry argument, jeśli ktoś ma chęć napisać system obsługi ZUS-u w R to niech sobie pisze .. ( dobra, wiem, że przegiąłem ;) )

Atmelek pisze:Nie mam pojecia jaki jezyk tobie odpowiada ale wiem że nie wiesz o czym piszesz.


To mi wygląda na kolejną zaczepkę i brak szacunku do innych użytkowników niż , odpisujący tu dość często, kolega Atmelek.

Atmelek pisze:Z jakim duchem czasu trzeba iść ? takim który nakazuje żle pisać o innych userach i tak to realizujesz? To twój duch czasu?


Niczego takiego nie zauważyłem ...

Atmelek pisze:Zróbcie sobie testy czasów wykonania podstawowych procedur w Bascomie i w Arduino .Arduino polegnie . no dobra w czystym jezyku c dla Atmela ,jakie wyniki będą?
A porównywalne .Nie wiedzieliście o tym ?


Myślę, że większość ludzi ma wiedzę w tym temacie.
Każdy normalny człek mający do czynienia z BASCOM'em wie dobrze, że trudniej tam walczyć o szybkość. A pisanie w BASCOM'ie korzystając cały czas ze wstawek asemblerowych trochę mija się z celem...

^ToM^
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 13 paź 2020, 18:01

Re: [Bascom] Zwalczana legenda .

Postautor: ^ToM^ » czwartek 19 sie 2021, 08:28

Nie wiem kto i po co miałby zwalczać BASOM'a. Przecież BASCOM to nic innego tylko jeden z licznych sposobów eksploatacji procesora.


Wróć do „Inne języki programowania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości